Լեռնիկը «մու՞կ» ծնեց
Փորձը ցույց է տալիս, որ, մեծ հաշվով, Հայաստանում իշխանության են գալիս և հեռանում այնտեղից արցախյան մոտիվներով։ Եվ դա բնական է։ Բայց մեկ ճշգրտում՝  ոչ թե արցախյան, այլ հայաստանյան մոտիվներով։ Սա շատ կարևոր ճշգրտում է, քանի որ Արցախի հարց, մեծ հաշվով, չկա։ Կա Հայաստանի անվտանգության հարց։ Մարտակերտում,  Իջևանում և Հորադիզում կանգնած մեր զինվորները նույն գործով են զբաղված՝ Հայաստանի անդորրն են ապահովում։ Հետևաբար, պետք  չէ զարմանալ, որ երբ իշխանությունը շոշափում է Հայաստանի անվտանգության թեմատիկան, անմիջապես բոլորի ուշադրությունը կենտրոնանում է։ Դա նույնիսկ ենթագիտակցական մակարդակով է տեղի ունենում։ Իսկ ենթագիտակցությունը լարված պահերին ավելի վճռող է  դառնում, քան նույնիսկ գիտակցությունը։ Ճիշտ է, ենթագիտակցականի մեջ  նաև իռացիոնալիզմ կա, բայց դա արդեն մարդուս բնույթն է,  և ոչինչ  չես կարող անել։
Հավանաբար, այդ ենթագիտակցականի վրա առավել հզոր ազդեցություն թողնելու համար է,  որ մեր քաղաքական գործիչները հաճախ միմյանց մեղադրում են «Ղարաբաղը ծախելու» մեջ։ Ենթադրվում է,  որ հանրության լայն շրջանակները մեղադրվողին պետք է չընդունեն. եթե «ծախողը» իշխանությունն է,  ապա հեռացնեն նրան այնտեղից, իսկ եթե  ընդդիմությունը` չթողնեն, որ գա իշխանության։ Շատ պարզ սխեմա է, բայց աշխատում է, ու հասկանալի է, թե ինչու է աշխատում։
Այդ  պարզագույն «տրյուկն» օգտագործեց իր մրցակից  Լևոն Տեր-Պետրոսյանի նկատմամբ նաև այն օրերի ՀՀ վարչապետ և նախագահության թեկնածու Սերժ Սարգսյանը 2008թ. նախագահական ընտրությունների ժամանակ։ Լրագրողների այն հարցին, թե ինչու՞ է ՀՀ  առաջին նախագահը խոստացել ընտրվելու դեպքում ընդամենը 3 տարի մնալ այդ պաշտոնում՝  Սերժ Սարգսյանն  ասաց, թե երևի Տեր- Պետրոսյանին այդքան ժամանակ է պետք Ղարաբաղը ծախելու համար։ Դրանով Սարգսյանն  ուզում էր չծախողի իմիջ ձեռքբերել։ Արհեստականորեն ստեղծվեց «ծախող» - «չծախող» հակադրությունը։
Նախ նկատենք, որ «Ղարաբաղ ծախել» ձևակերպումն առավելապես էմոցիոնալ դրսևորում ունի։ ՀՀ ոչ մի նախագահ և ոչ մի քաղաքական գործիչ  չի  ուզում, չի ուզել, չի ուզի և չի կարող «ծախել Ղարաբաղը» այնպես,  ինչպես ժողովրդական բանահյուսությունն է ներկայացնում՝ «Էսքան փող են տվել Ղարաբաղի դիմաց» կամ «Սարկոզին, Պուտինն ու Բուշը Ղարաբաղը  տվել են Ալիևին, որ էժան նավթ  առնեն» տարբերակներով։
Երբ քաղաքական գործիչները (օրինակ՝ Սերժ Սարգսյանը) իրենց հակառակորդներին (օրինակ՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին) մեղադրում են « Ղարաբաղը ծախելու» մեջ, հավանաբար նկատի ունեն  Արցախյան խնդրի կարգավորման այն մեխանիզմները, որոնք առաջարկում է «ծախող» գործիչը, և որոնք, ըստ իրենց, կվնասեն Արցախին։
1988-ին «Ղարաբաղ ծախողի» պիտակը կրում էր կոմունիստական փտած վարչակարգը։ 10 տարի անց՝ 1998-ին, ճակատագրի հեգնանքով «ծախողի» կարգավիճակում հայտնվեց «Ղարաբաղ» կոմիտեի լիդերներից Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։ Իսկ հիմա եկել է Սովետական Ադրբեջանի պարտկոմական «շկոլան» անցած Սերժ Սարգսյանի «աստեղային» ժամը։ Բոլոր դեպքերում էլ գործել է բումերանգի էֆեկտը. նա, ով մեղադրել է դիմացինին «ծախելու» մեջ, հետո ինքն է դարձել մեղադրվող։
1998-ին իշխանափոխություն եղավ ոչ թե այն պատճառով, որ «Լևոնը  ծախում էր Ղարաբաղը», այլ այն, որ իշխանության մի թևը և Արցախի իշխանությունները չէին ընդունում խնդրի փուլային լուծման տարբերակը (անշուշտ, իշխանափոխությունն այլ ենթատեքստ էլ ուներ, բայց մենք դիտարկում ենք դրա հրապարակային մասը)։ Ու, որպեսզի տերպետրոսյանական լուծման տարբերակի անընդունելի լինելը լայն զանգվածներին ավելի հասկանալի դառնա և ունենա էմոցիոնալ ֆոն, «փուլայինի» անունը դրվեց «Ղարաբաղ ծախել»։
Որպեսզի զերծ մնանք լյումպենահաճ և էժանագին քարոզչության հնարքներից, ասեմ,  որ Տեր-Պետրոսյանի փուլային լուծման տարբերակը ոչ թե պետք է  ընկալվի «Ղարաբաղ  ծախելու» պրիզմայով, այլ հետևյալ կերպ. 1997-ին առաջարկվող լուծումը չէր ապահովում կայուն խաղաղություն,  Արցախի կարգավիճակը չէր ճշգրտվում, և մեծանում էր նոր պատերազմի վտանգը։ Ասել, որ Տեր- Պետրոսյանը դիտմամբ էր գնում դրան և ուզում էր «ծախել Ղարաբաղը», մեծագույն հիմարություն կլինի։ Ի վերջո,  Տեր-Պետրոսյանը պակաս հայրենասեր չէ և ավելի մտահոգ է Հայաստանի անվտանգության խնդիրներով,  քան նրան մեղադրողներից շատ շատերը։ Ուրեմն, Տեր-Պետրոսյանին ոչ թե պետք է մեղադրել «Ղարաբաղը ծախելու» կամ հայրենասիրության պակասի մեջ, այլ,  ըստ իս, ռազմավարական սխալ մտածողության։ Այստեղ արդեն գաղափարական բանավեճ կարող է ծավալվել։
Իմ խորին համոզմամբ՝ այն մտածողությունը, որի կրողն է Տեր-Պետրոսյանը, փակուղային է և տանում է Արցախը դեպի  գետտոյացում, մեծացնում է  պատերազմի վերսկսման հավանականությունը և չի համապատասխանում ՀՀ շահերին։ Սա՛ է խնդիրը։ Բայց Տեր-Պետրոսյանը համոզված է,  որ իր պատկերացումներն են  ճիշտ,  և միայն այդպես է հնարավոր կայուն խաղաղություն ապահովել։ Հիմա ի՞նչ կարող ես անել։ Մարդն այդպես է մտածում։ Բայց դրանից չի բխում, որ նա ուզում է  «ծախել Ղարաբաղը»։ Դրանից բխում է, որ Տեր-Պետրոսյանի  առաջարկած լուծումները, ըստ նրա ընդդիմախոսների,  ճիշտ չեն։  Մասնավորապես  ես այդ կարծիքին եմ։
Փակուղային է նաև գործող նախագահի «նախաձեռնողականությունը»։ Բայց դա չի նշանակում, որ Ս. Սարգսյանը մանկուց երազել էր առաջին իսկ հնարավորության դեպքում ծախել Ղարաբաղը։ Դա նշանակում է, որ այսօրվա անգրագետ դիվանագիտությունը կհանգեցնի նրան, ինչը ժողովրդական բանահյուսությունը որակել է որպես «Ղարաբաղը ծախել»։
«Ղարաբաղը ծախում են» ձևակերպման ենթատեքստերից մեկն էլ վերաբերում է ազատագրված հողերը տալ-չտալուն։ Եթե այդ կտրվածքով նայենք Արցախի խնդրի կարգավորման ներկա գործընթացին, ապա կարելի է  ասել,  որ եկել է Սերժ Սարգսյանի «Ղարաբաղը ծախելու» ժամանակը։ Առնվազն  մեկ շրջան արդեն հայտնի է,  որը Սարգսյանը մեր հայրենիքը չի համարում.  դա Աղդամն է։ Մնացածի մասով օրերս ուշագրավ բացահայտում արեց ՀՀ գործող նախագահի գաղափարական ընկեր Լեռնիկ Ալեքսանյանը։  Հանրապետական խմբակցության պատգամավորը «Ազդակ» ակումբում ասել է, որ թեև Արցախի անկախության և անվտանգության դիմաց հայկական կողմն ազատագրված տարածքներից մի քանիսը պետք է հանձնի, սակայն չի գտնվի մի հայ, այդ թվում նաև՝ ՀՀ նախագահը, որ ուզենա շատ շրջան զիջել։ «Սերժ Սարգսյանն այն մարդկանցից մեկն է, ովքեր ավելի շատ դոզայով ազգայնականություն ունեն։ Նա ավելի քիչ շրջաններ կուզի տալ...»,-նկատել է Սերժ Սարգսյանի կուսակիցը։ Այսինքն՝ վերջ այն խոսակցություններին, թե Սարգսյանին հող հանձնելու մեջ մեղադրողները զրպարտում են, նրա լավը չեն ուզում, այլ փիս-փիս բաներ են մտածում։ Հող հանձնելու թեմաներով Սարգսյանի կուսակից ընկերներն են խոսում, և ուրեմն դա լուրջ է։ Հիմա մնում է միայն պարզել, թե հանձնվելիք շրջանները, բացի ՀՀ նախագահի չսիրած Աղդամից, էլ ո՞ր տարածքներն են ներառել, և ի՞նչ ասել է քիչ շրջան զիջել. դա մե՞կն է, երկուսը՞, թե՞ հինգը կամ յոթը։ «Քիչ» հասկացությունը շատ հարաբերական է։
Քանի որ «7 օրը» ազատ, բայց «անպատասխանատու» լրատվամիջոց է, ուստի մեզ բախտ չի վիճակվի ՀՀ նախագահից անձամբ ճշտել իր կուսակից ընկերոջ հայտարարած հանձնվելիք շրջանների կոնկրետ քանակը։ Իսկ եթե նախագահը չի ընդունում Լեռնիկի ասածները և համարում է, որ նա «մուկ» է ծնել, այսինքն՝ «հավայի շուխուռ» է դրել, որի տակ իրականում բան չկա, ապա կարող է ասել, որ կուսակցությունը ոհմակ չէ (Գալուստ Սահակյանի ականջը կանչի), և ամենքի ասածը չպետք է հիմք ընդունել։ Քանի դեռ դա չի արվել, «Ղարաբաղ ծախողի» պիտակը քերելը շատ դժվար կլինի։ Պիտակը դեռ ոչինչ, միշտ պետք է հիշել Արցախի, այսինքն՝ Հայաստանի անվտանգության հետ կապված հասարակական առողջ էմոցիոնալ ֆոնի մասին, որը իշխանության է բերում կամ իշխանությունից հեռացնում մարդկանց։ Իսկ Սերժ Սարգսյանը պատրաստ է ամեն ինչի՝ միայն ոչ իշխանությունը հանձնելուն, ինչն էլ հույս է ներշնչում, որ Արցախի մասով վտանգավոր զարգացումներ չեն լինի։
Հետաքրքրական մի դիտարկում. հայաստանյան բոլոր այն իշխանությունները, որոնք ներքին լեգիտիմության սուր դեֆիցիտ են ունեցել,  փորձել են այդ բացը լրացնել արտաքին դաշտում, ու ինքնաբերաբար թիրախը դարձել է Արցախը։ Այդպես եղավ 1996-ի նախագահական ընտրություններից հետո։ Այդպես է նաև հիմա, երբ 2008-ի խայտառակ ընտրությունները «ջրելու» մտադրությամբ գործող վարչախումբը գնաց «նախաձեռնողական» արտաքին քաղաքականության և սկսեց «ֆուտբոլ» խաղալ Թուրքիայի հետ՝ վերջինիս դարձնելով Արցախյան խնդրի կարգավորման ակտիվ խաղացող և Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը փաստացի հանելով մեր արտաքին քաղաքականության օրակարգից։
Ներքին լեգիտիմության խնդիր ունեցող իշխանությունը, կամա թե ակամա, նժարի տարբեր կողմերում է դնում Հայաստանի անվտանգության և իր իշխանության պահպանման խնդիրները ու դառնում «նախաձեռնողական»։ Դա ոչ միայն զուտ հայկական երևույթ է, այլ հատուկ է բոլոր ազգերի ու բոլոր ժամանակների լեգիտիմության դեֆիցիտ ունեցող ղեկավարներին։ Կան բազում օրինակներ։ Մասնավորապես՝ առաջին համաշխարհային պատերազմը իմպերիալիստական կոչելով և պատրաստակամություն հայտնելով իշխանության գալու դեպքում դուրս գալ այդ պատերազմից՝ ռուս բոլշևիկները ֆինանսական աջակցություն ստացան ցարական Ռուսաստանի ու Անտանտի մաս կազմող երկրների պաշտոնական  հակառակորդ Գերմանիայից և երկրի ներսում հրահրեցին քաղաքացիական պատերազմ հանուն սեփական իշխանության և, իշխանության գալով, դրսերին հանձնեցին այն ամենն, ինչ հնարավոր էր։
Ամփոփենք. մեկ բան անվիճելի է, որ Արցախի խնդրի կարգավորումը,  հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերություններն ու տարածաշրջանում կայուն խաղաղության ապահովումը  բխում է մե՛ր շահերից։ Բայց դա չի նշանակում, որ ներքին լեգիտիմության բացը  լրացնելու հաշվին պետք է դա արվի, որովհետև, երբ զուտ իշխանության պահպանման  կամ իշխանության հասնելու խնդիրն ես դնում որպես առաջնային նպատակ՝ Հայաստանի անվտանգությունն ավտոմատ կերպով դառնում է արտաքին առևտրի առարկա, և դուրսը փորձում է զիջումներ պարտադրել՝ տեսնելով «պատրաստակամ» և «խաղաղասեր» սուբյեկտին։ Միշտ էլ այդպես է եղել, բայց դա չի կարելի թույլ տալ։
Հ. Գ.։ Սույն հոդվածում ես անդրադարձա Տեր-Պետրոսյանի այն հայտարարությանը, ըստ որի՝ ինքը պատրաստ էր իշխանության գալու դեպքում հեռանալ 3 տարուց։ Այս մասին շատ է խոսվել և տարբեր մեկնաբանություններ են եղել և հստակեցման անհրաժեշտություն կա։
Նկատենք, որ իրականում Լ. Տեր-Պետրոսյանն այդպիսի ուղիղ հայտարարություն չի արել հանրահավաքի ժամանակ, ինչպես որ շատերը ներկայացնում են։  Եռամյա պայմանաժամկետի մասին Տեր-Պետրոսյանը խոսել է 2007 թվականի նոյեմբերի 16-ին տեղի ունեցած հանրահավաքում (տե՛ս http://www.levonpresident.am/?catID=20&contID=86), որտեղ չկա ուղղակի խոստում, որ ինքը երեք տարուց կհեռանա։ Մեջբերեմ նրա ելույթի մեզ հետաքրքրող հատվածն ամբողջությամբ. «Քաղա­քա­կան ուժերի հետ իմ ունե­ցած բո­լոր հանդի­պումնե­րում ես որեւէ սակարկության չեմ գնացել: Պար­զա­պես շարադրել եմ իմ տե­սա­կետները՝ ներկա իրա­վի­ճակից դուրս գալու անհրա­ժեշ­տության եւ քոչարյանական ռե­ժի­մի վեր­արտադրման վտանգը կան­խելու մասին: Թե՛ Ստեփան Դե­միրճյանի, թե՛ Հրանտ Մար­գար­յանի, Վազ­գեն Մանուկյանի, Րաֆ­ֆի Հով­հան­նիս­յանի, Ար­տա­շես Գեղամյանի, Ար­թուր Բաղդա­սարյանի, Լյուդ­մի­լա Սարգսյանի հետ հանդի­պում­ներում ես նշել եմ, որ առա­ջիկա ընտրարշավում իմ միակ թի­րախը լինելու է ներկա իշխա­նությունների ներ­կայացուցիչը: Մյուս թեկնածուների հետ ես բանավեճի մեջ չեմ մտնելու, չեմ պա­տասխանելու նրանց քննա­դա­տու­թյուններին եւ հարձա­կում­ներին:
Իսկ այժմ, անվանապես դիմե­լով վերը թվարկված քաղաքա­կան գործիչներին (բացի Ստե­փան Դեմիրճյանից եւ Լյուդմիլա Սարգսյանից, որոնք արդեն ար­տահայտել են իրենց դիրքորո­շումը), դիմելով նաեւ նախագահի մնացյալ բոլոր հնարավոր թեկ­նա­ծուներին, այս հանրահավաքի անունից կոչ եմ անում միանալ քոչարյանա-սերժական ավազա­կա­պետության դեմ ձեւավորվող համաժողովրդական շարժմանը: Մենք, այսինքն՝ անձամբ ես եւ իմ կողմնակիցները, մեզ ամբողջո­վին դնում ենք ձեր տրամա­դրու­թյան տակ: Մեզ պարզապես օգ­տա­գործեք որպես գործիք՝ հան­ցավոր վարչախմբից ազատվելու եւ իշխանության ձգտման ձեր օրի­նական իրավունքն իրացնելու նպատա­կով, ինչի համար ձեզա­նից ընդամենը պահանջվում է համբերել երեք տարի, գուցե եւ ավելի քիչ:
Եթե այս կոչն էլ մնա «ձայն բար­բառոյ յանապատի», եւ եթե ընդդիմությունն ընտրություն­նե­րին մասնակցի տրոհված շար­քերով, ապա դա կծառայի միայն Սերժ Սարգսյանի շահերին: Կո­չին չարձագանքելու պարագա­յում, ձեր տված ոչ մի հիմնա­վո­րում ու բացատրություն երբեւէ հասկա­ցո­ղություն չի գտնի ժո­ղովրդի սրտերում: Այդ պարագայում, բնականաբար, չեղյալ կհայտարարվի նաեւ վերը նշված իմ առաջարկի եռամյա պայմանաժամկետը»:
Ինչպես տեսնում ենք, Տեր-Պետրոսյանը նախապայման էր առաջ քաշել և խոստացել այդ դեպքում միայն «համբերել երեք տարի, գուցե և ավելի քիչ», իսկ եթե իր նախապայմանը չկատարվի, ապա «Այդ պարագայում, բնականաբար, չեղյալ կհայտարարվի նաեւ վերը նշված իմ առաջարկի եռամյա պայմանաժամկետը»։  Ասել է, թե 3 տարվա խոսակցությունները վերացական բնույթ ունեին, բայց  «հեղափոխական» այն օրերին ո՞վ էր նման «մանրուքների» ուշադրություն դարձնում։ Շատերի մոտ (այդ թվում և՝ Լևոնին չուզողների) տպավորվել էր այն, որ Տեր-Պետրոսյանը  միայն 3 տարով է գալիս՝ «ավգյան  ախոռները» մաքրելու համար, և նրանք չէին ուզում վերլուծել, որ Տեր-Պետրոսյանն այդ 3 տարվա համար այնպիսի նախապայման է առաջ քաշել, որն ինքն էլ էն գլխից գիտեր, որ չլինող բան էր և, հետևաբար, եթե գար իշխանության, ապա 3 տարուց հաստատ չէր հեռանալու՝ ասելով, որ իր նախապայմանը չէր կատարվել և ինքը չի պատրաստվում հեռանալ։  եվ պատկերացրեք, որ խաբած չէր լինի իր ընտրողներին։ Կասեր՝ ուշադիր ընթերցեք իմ խոսքերը, և վերջ։
3 տարվա դիմաց առաջ քաշված նախապայմանի մասին նախընտրական փուլում շատ չխոսվեց։ Այդ փուլում շրջանառվեց միայն երեք տարվա մոգական խոստման մասին PR-ը և դա դարձավ նույնիսկ Տեր-Պետրոսյանի հակառակորդների համար նրան ընտրելու լուրջ հիմնավորում՝ «Ճիշտ ա Լևոնն էլ մի բան չի, բայց սրանց քշենք՝ հետո մեկ ա Լևոնը 3 տարուց գնալու ա» թեմայով։ Այսքանը։

Лерник родил «мышь»?
Опыт показывает, что в Армении по большому счету приходят к власти и уходят оттуда по арцахским мотивам. И это естественно. Но одно уточнение, не по арцахским, а айастанским мотивам. Это очень важное уточнение, поскольку вопроса Арцаха, по большому счету, не существует. Есть вопрос безопасности Армении. Стоящие в Мартакерте, Иджеване и Горадизе наши воины заняты одним и тем же делом - обеспечивают покой Армении. Следовательно, не надо удивляться, что когда власть затрагивает тематику безопасности Армении, сразу внимание всех концентрируется. Это даже происходит на уровне  подсознания. А подсознание в напряженных моментах становится решающим, чем даже сознание. Правда, в подсознании есть также иррационализм, но это уже сущность человека и ничего не можешь здесь поделать.
По всей видимости, для того, чтобы оставить мощное влияние на это подсознание наши политические деятели часто обвиняют друг друга в «продаже Карабаха». Предполагается, что широкие круги общества не должны принять обвиняемого, а если «продающий» - власти, то гнать его оттуда, а если оппозиция - не пустить, чтобы она пришла к власти. Очень простая схема, однако, работает и понятно, почему работает.
В этом случае этот «трюк» в отношении соперника Левона Тер-Петросяна использовал премьер-министр и кандидат в президенты тех дней Серж Саргсян во время президентских выборов 2008 года. На тот вопрос журналистов, зачем первый президент при избрании обещал лишь 3 года остаться в этой должности, Серж Саргсян  ответил, что, наверное, Левону Тер-Петросяну необходимо столько времени, чтобы продать Карабах. Тем самым Саргсян хотел приобрести имидж непродающего. Искусственным образом создалось противопоставление «продающий» - «непродающий».
Прежде всего, заметим, что формулировка «продать Карабах» имеет эмоциональное проявление. Ни один президент РА и ни один политический деятель, не хочет, не хотел и не может «продать Карабах» так, как представляет народная притча по версиям «Дали столько денег взамен Карабаха»  или «Саркози, Путин и Буш отдали Карабах Алиеву, чтобы купить дешевую нефть».
Когда политические деятели (например, Серж Саргсян) обвиняют своих противников (например, Левона Тер-Петросяна) в «продаже Карабаха», наверное, имеют в виду те механизмы урегулирования, которые предлагает «продающий деятель», и которые, по-моему, причинят вред Арцаху.
В 1988 году ярлык «продающего Карабах» носил гнилой коммунистический правящий режим. Спустя 10 лет, в 1988 году, по иронии судьбы в статусе «продающего»  оказался один из лидеров комитета «Карабах» Левон Тер-Петросян. А сейчас пришел «звездный» час Сержа Саргсяна, прошедшего парткомовскую «школу» Азербайджана. При всех случаях действовал эффект бумеранга - тот, кто обвинял оппонента «в продаже», затем сам становился обвиняемым.
В 1998 году была смена власти не по той причине, что «Левон продает Карабах», а то, что одно крыло власти и власти Арцаха не воспринимали поэтапный вариант решения (несомненно, смена власти имела и другой подтекст, но мы рассматриваем ее публичную часть).  И, чтобы неприемлемость варианта терпетросяновского решения была бы понятней широким массам и имела бы эмоциональный фон «поэтапному» было дано название «продать Карабах».
Чтобы избежать от уловок в угоду люмпенам и дешевой пропаганды, скажу, что поэтапный вариант Тер-Петросяна должен восприниматься не через призму «продажи Карабаха», а следующим образом - предложенное в 1997 году решение не обеспечивало стабильный мир, не уточнялся статус Арцаха, и росла угроза новой войны. Сказать, что Тер-Петросян нарочно шел на это и хотел «продать Карабах», было бы величайшей глупостью. В конце концов, Тер-Петросян является не меньшим патриотом и больше озабочен вопросами безопасности Армении, чем многие из тех, кто обвиняет его в этом. Значит, Тер-Петросяна надо обвинить не в «продаже Карабаха» или меньшем патриотизме, а, по-моему, в ошибочном стратегическом мышлении. Здесь уже может развернуться идеологическая дискуссия.
По моему глубокому убеждению, то мышление, носителем которого является Тер-Петросян, тупиковое и ведет к геттоизации Арцаха, увеличивает вероятность возобновления войны и не соответствует интересам Армении. Вот в чём проблема! Но Тер-Петросян уверен, что верны его представления и лишь таким образом возможно обеспечить стабильный мир. Теперь, что можно сказать? Человек думает так. Но из этого не следует, что он хочет «продать Карабах». Из этого вытекает, что предложенные Тер-Петросяном решения, согласно его оппонентам, не верны. В частности, я придерживаюсь этого мнения.
Тупиковой является и «инициативность» действующего президента. Но это не означает, что С.Саргсян с детства мечтал при первой же возможности продать Карабах. Это означает, что сегодняшняя безграмотная дипломатия приведет к тому, что народная притча охарактеризует это как «продать Карабах».
Один из подтекстов формулировки «Карабах продают» относится к сдаче-несдаче освобожденных земель. Если в этом разрезе смотреть на нынешний процесс урегулирования проблемы Арцаха, то можно сказать, что пришло время Сержа Саргсяна «Продавать Карабах». Как минимум, один район уже известен, который Саргсян не считает своей родиной  - это Агдам. По остальной части на днях примечательное раскрытие сделал идеологический друг действующего президента РА Лерник Алексанян. Депутат от Республиканской фракции в клубе «Аздак» сказал, что взамен независимости и безопасности Арцаха армянская сторона должна сдать несколько освобожденных территорий, однако не найдется ни одного армянина, в том числе и президент РА, который захочет уступить много районов. Серж Саргсян один из тех людей, у которых  национализм наличествует с большой дозой. Он меньше районов захочет отдать», - заметил однопартийец Сержа Саргсяна. То есть, конец тем разговорам, что обвиняющие Саргсяна в сдаче земель люди клевещат, не хотят ему добра, плохие вещи думают о нем. По теме сдачи земель говорят друзья-однопартийцы Саргсяна, и, значит, это серьезно. Сейчас остается выяснить, какие территории включены в районы, подлежащие сдаче, помимо нелюбимого президентом РА Агдама и что означает мало районов  уступить - это один-два, пять или семь? «Мало» - понятие весьма относительное.
Поскольку «7or» свободное, но «безответственное» средство массовой информации, потому и нам не посчастливится  лично у президента РА уточнить конкретное число сдаваемых районов, о которых заявил его партийный друг. А если президент не принимает сказанные Лерником и считает, что он родил «мышь», то есть «поднял бурю в стакане воды», под которым на самом деле ничего нет, то может сказать, что партия - это не стая (здесь к месту припомнить Галуста Саакяна) и сказанные всяким слова не надо принимать за основу. Пока это не сделано, ярлык «Продающего Карабах» очень трудно будет выскоблить. Ярлык еще ничего, постоянно надо помнить о здоровом эмоциональном общественном фоне, связанном с безопасностью Армении, который приводит к власти или удаляет из власти людей. А Серж Саргсян готов ко всему, но не к сдаче власти, что и внушает надежду, что по части Арцаха не будут опасных развитий.
Примечательное одно замечание - все те армянские власти, которые имели острый дефицит легитимности, пытались этот пробел восполнить на внешнем поле, и Арцах автоматически становился мишенью. Так произошло после президентских выборов 1996-ого.  Так и сейчас, когда действующий правящий режим с целью  «закрыть глаза» на позорные выборы 2008-ого, пошел на «инициативную»  внешнюю политику и начал играть в «футбол» с Турцией, превратив последнюю в активного игрока по урегулированию Арцахской проблем, и, фактически, снял вопрос международного признания Армянского геноцида с повестки дня нашей внешней политики.
Власть, имеющая проблему внутренней легитимности, волею-неволею в разные стороны чаши весов ставит вопросы безопасности Армении и сохранения власти, и становится «инициативной». Это не только чисто армянское явление, а оно присуще руководителям всех времен и народов, имеющих дефицит легитимности.  Есть множество примеров. В частности, называя первую мировую войну империалистической и выражая готовность при приходе к власти выйти из этой войны, русские большевики получили финансовую поддержку от официального противника царской России и стран, составляющих часть Антанты, Германии, и внутри страны спровоцировали гражданскую войну во имя собственной власти, и, придя к власти, сдали все, что было возможно потусторонним силам.
Подытожим, одно бесспорно, что урегулирование проблемы Арцаха, обеспечение добрососедских отношений с соседями и стабильного мира в регионе вытекает из наших интересов. Но это не означает, что за счет восполнения внутренней легитимности необходимо это сделать, поскольку, когда в качестве первоочередной цели ставишь лишь вопрос сохранения власти или достижения власти, безопасность Армении автоматически становится предметом внешней торговли, и потусторонние силы пытаются принудить к уступкам, видя «проявляющего готовность» и «миролюбивого» субъекта. Всегда было так, но этого нельзя допустить.
P.S. В данной статье я коснулся того заявления Тер-Петросяна, согласно которому он готов в случае прихода к власти, удалиться спустя через 3 года. Об много говорилось, были разные комментарии, и есть необходимость уточнения.
Заметим, что на самом деле Л.Тер-Петросян такого прямого заявления не делал во время митинга, как многие представляют. О трехгодичном сроке Тер-Петросян говорил на митинге 16 ноября 2007 года (смотри http://www.levonpresident.am/?catID=20&contID=86), где нет просто обещания, что он через три года уйдет. Процитирую полностью часть выступления, интересующую нас: «Во всех встречах с политическим силами я на какие-то спекуляции не шёл. Просто я излагал свои подходы относительно необходимости выхода из нынешней ситуации и предотвращения угрозы воспроизводства кочаряновского режима. Во встречах как со Степаном Демирчяном, так и Грантом Маркаряном, Вазгеном Манукяном, Раффи Ованесяном, Арташесом Гегамяном, Артуром Багдасаряном и Людмилой Саркисян я отмечал, что на предстоящей избирательной кампании моей единственной мишенью будет представитель нынешних властей. С другими кандидатами я в дискуссию не буду входить, не буду отвечать на их критики и нападки.
А сейчас, поименно обращаясь к вышеперечисленным политическим деятелям (кроме Степана Демирчяна и Людмилы Саркисян, которые уже выразили свои подходы), обращаясь также во всем остальным возможным кандидатам в президенты, от имени этого митинга призываю присоединиться к формируемому всенародному движению против кочаряно-сержевского клептократического государства.  Мы, то есть, лично я и мои сторонники, полностью себя предоставляем в ваше распоряжение. Нас просто используйте в качестве орудия с целью освобождения от этого преступного режима и реализации вашего законного права стремиться к власти, для чего от вас просто требуется потерпеть три года, может и еще меньше.
Если и этот призыв останется «вопиющим гласом в пустыне» и если оппозиция на выборах будет участвовать разрозненными рядами, то это будет служить лишь интересам Сержа Саргсяна. В случае, если вы не отзоветесь на этот призыв, ни одно данное вами обоснование и объяснение не найдут места в сердцах народа. В этом случае, естественно, будет объявлено недействительным вышеназванное мое предложение об условном трехгодичном сроке».
Как видите, Тер-Петросян выдвинул предусловие и обещал лишь в этом случае «потерпеть три года, а может и меньше», а если предусловие не будет выполнено, то «в этом случае, естественно, будет объявлено недействительным вышеназванное мое предложение об условном трехгодичном сроке». То есть, разговоры о 3 годах имели абстрактный характер, но в те «революционные» дни, кто обращал внимание на подобные «мелочи»? У многих (в том числе и нежелателей Левона) запечатлелось, что Тер-Петросян лишь на три года приходит, чтобы очистить «авгиевы конюшни», и они не хотели анализировать, что Тер-Петросян для этих 3 лет выдвинул такое предусловие, что и сам изначально знал, что этому не сбыться. Следовательно, если б пришел к власти, то точно через три года не ушел бы, сказав, что его предусловие не было выполнено, и он не готовится уходить. И представьте себе, что не обманул бы своих избирателей. Сказал бы - внимательно прочтите мои слова, и всё.
О предварительно условии, выдвинутом относительно 3 лет, в предвыборный период много не говорилось. В этом периоде в оборот был пущен лишь PR о магическом обещании о трех годах и это стало даже у противников Тер-Петросяна серьезным обоснованием для его выбора по теме «правда, Левон тоже ни к чему не годен, но этих изгоним, все равно Левон через три года уйдет».  Вот и всё.