Հարցազրույց դերասանուհի Մարիամ Դավթյանի հետ
-Ընդհանրապես ցանկացած երկիր ունի միայն իրեն բնորոշ առանձնահատկությունները՝ սկսած հագուստից, վերջացրած հասարակության մտածելակերպով։ Դա իր արտացոլումն է գտնում ամեն տեղ՝ ինչպես ես դու շնչում, ինչպես ես մտածում, բոլոր բնագավառներում, հատկապես՝ արվեստում։ Այս հարցի շուրջ կարելի է շատ տարածվել, ցանկալի կլիներ ավելի կոնկրետ խնդիրների շուրջ խոսել։
-Որպես յուրաքանչյուր պետությանը բնորոշ առանձնահատկություն՝ նշեցիք նաև  հասարակության մտածելակերպը, ինչը և արտացոլվում է արվեստում։ Մեզանում այդ գործոնը որքանո՞վ է նպաստում կամ խանգարում ստեղծագործելուն։
-Նախ ասեմ, որ ստեղծագործելու համար ամեն տեղ պայմաններ կան։ Եթե մարդը ցանկանում է նորը ստեղծել, եթե նա ասելիք ունի, որտեղ էլ որ նա լինի, կստեղծագործի։ Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա շատ են այն արվեստի գործիչները, ովքեր ասում են, որ մեկնելով այլ երկիր՝ նրանք կորցնում են ստեղծագործական ջիղը։ Երևի տրիվիալ կհնչի, բայց մարդը, որը զգում է իր արմատները, ավելի հանգիստ է։ Իսկ ներքին ներդաշնակությունը ստեղծագործող մարդուն կարող է լուրջ ազդակներ հաղորդել։ Միաժամանակ պակաս կարևոր գործոն չէ նաև քաղաքականությունը։
-Ի՞նչ եք կարծում՝ մեր հասարակությունը հարմարվո՞ղ է։
-Իհա՛րկե հարմարվող է։
-Դա լա՞վ է։
-Լավ է, թե վատ, հարցը ավելի շատ փիլիսոփայության ոլորտից է։ Ընդհանրապես հասարակություններն էլ ունեն միայն իրենց բնորոշ առանձնահատկությունները։ Իսկ մեծ հաշվով մարդիկ չեն ցանկանում բացասական լիցքեր կամ էմոցիաներ ստանալ։ Եվ երբ ինչ-որ մի պահ է գալիս, երբ առաջանում է կողմնորոշվելու հարց, նրանք ընտրում են առավել հարմար ճանապարհը, քանի որ այդ դեպքում ավելի հանգիստ կլինի։
-Ի՞նչ եք կարծում՝ նման հասարակություններն ավելի հեշտ չե՞ն ենթարկվում մանիպուլյացիաների։
-Նայած, թե ինչ վարպետությամբ են այդ մանիպուլյացիաները իրականցվում։ Եթե դա շատ հմտորեն է իրականացվում, ապա, իհարկե, մասսաները ենթարկվում են ազդեցության։ Ամեն դեպքում, ես կցանկանայի փոխել մեր զրույցի ուղղությունը և ավելի շատ խոսել արվեստի մասին, որը կարող է փոխել մարդկանց։ Դա ինձ ավելի շատ է հետաքրքրում։
-Այդ թեմային անպայման կանդրադառնանք։ Արվեստի մարդը պարտադիր չէ, որ լինի քաղաքականության մեջ կամ դրանով հետաքրքրվի, սակայն նա քաղաքացիական կեցվածք, դիրքորոշում պե՞տք է ունենա, թե՞ ոչ։
-Իհարկե պետք է ունենա։ Արվեստագետը կարող է չլինել քաղաքականության մեջ կամ շատ չխորանալ նման հարցերում, բայց պետությանը, հասարակությանը վերաբերող հարցերում նա իր դիրքորոշումը հստակ պետք է ունենա։ Յուրաքանչյուրը պետք է անի իր գործը, բայց յուրաքանչյուրս էլ ապրում ենք այս  երկրում։ Ի վերջո, դու քո դիրքորոշումը փոխանցում ես, ասենք, դահլիճում գտվող հանդիսատեսին։
-Արցախի  հարցում Ձեր դիրքորոշումը ո՞րն է։
-Չեմ ցանկանում այդ մասին խոսել։ Դա ինձ համար բավականին լուրջ հարց է։ Ես կարող եմ իմ դիրքորոշումը բարձրաձայնել, բայց դա խիստ սուբյեկտիվ, էմոցիոնալ կլինի։ Կարող եմ ասել, որ ես ցանկանում եմ, որպեսզի այն մարդկանց համար, ովքեր ապրում են այս երկրում (նկատի ունեմ նաև Արցախը), ամեն ինչ լավ լինի։ Հնարավոր է, որ այս հարցը տասնյակ տարիներ մնա չլուծված, հնարավոր է, որ այն լուծվի այն ժամանակ, երբ մենք այլևս այս աշխարհում չլինենք...
-Դուք ասացիք, որ մեր հասարակությունը հարմարվող է։ Սակայն մենք ունեցանք մարտի 1-ի ողբերգական դեպքերը։ Արդյոք դա չի՞ վկայում այն մասին, որ հասարակության գոնե մի հատված այս բնորոշման տակ չի ընկնում։
-Տվյալ դեպքում մարդիկ ընդվզեցին, որովհետև չհարմարվեցին կամ չընդունեցին իրավիճակը։ Եվ շատ նորմալ է, որ մեր հասարակության մեջ կան մարդիկ, ովքեր իսկապես չեն հարմարվում պարտադրվող իրավիճակներին։ Դա եղել է բոլոր ժամանակներում և բոլոր երկրներում։ Եվ ես շատ ուրախ եմ, որ մեզանում նման մարդիկ կան։ Հակառակ դեպքում բոլորը, ներողություն արտահայտությանս համար, էշերի պես կհարմարվեին երկրում տեղի ունեցող ամեն ինչին։ Մարդիկ ապրում են այս երկրում, նրանք ընտրում են կամ չեն ընտրում։ Սակայն չի կարելի անվերջ ենթարկվել։ Եվ յուրաքանչյուր մարդ պետք է ունենա արտահայտվելու իր տեղը։ Եվ երբ փակվում են դիրքորոշում արտահայտելու  տեղերը, մարդիկ ոտքի են կանգնում։ Ես կողմնակից եմ այլ միջոցներով արտահայտվելուն։ Սակայն ես ունեմ այդ հնարավորությունը։ Ամեն դեպքում, շատ ծանր է ունենալ նման ողբերգական դեպքեր...
-Եթե հնարավորություն ընձեռվեր Հայաստանում ինչ-որ բան փոխել, Ձեր առաջին երեք քայլերը որո՞նք կլինեին։
-Ավելի ճիշտ կլինի խոսել այն բանի մասին, թե ինչը ես կարող եմ փոխել...
-Չէ՛, ի՞նչը կցանկանայիք փոխել։
-Պետք է մտածել։ Ուրեմն, ինչը ես կփոխեի (մի փոքր դադարից հետո-խմբ.)։ Առաջին՝ սերմանել գեղիցիկի ընկալումը։ Գեղեցիկը պետք է քարոզվի։ Ես կգտնեի ազդեցության այն միջոցները, որոնք կնպաստեին մարդկանց գլխուղեղի աջ կիսագունդը աշխատելուն, զարգանալուն։ Դա առաջին հերթին՝ արվեստագետի տեսանկյունից։ Երկրորդ՝ այնպես կանեի, որ մեր քաղաքական գործիչները մեծ դպրոց անցնեին։ Այսինքն, եթե դու զբաղվում ես քաղաքականությամբ, քաղաքական գործիչ ես, ապա պետք է լինես գործիդ մասնագետը։ Եվ պատահական մարդ չպետք է հայտնվի այդ ասպարեզում, այնպես, ինչպես, ասենք, բժիշկը։ Եվ երրորդը՝ կփոխեի նոր սերնդի դաստիարակությունը։ Մեր այսօրվա օրը տարբեր երևույթների և գործընթացների հետևանքն է, որոնք տեղի են ունեցել երեկ։ Եվ այսօր պետք է անենք այն, ինչը ուզում ենք վաղը ունենալ։ Իսկ այսօր մեր երեխաներն այնպիսին չեն, ինչպիսին որ մենք ուզում ենք տեսնել մեր վաղվա երիտասարդներին։
-Վերևից՝ իշխանություններից եկող ազդակներն, ըստ Ձեզ, ինչպե՞ս են անդրադառնում հասարակական մտածողության, հասարակական հարաբերությունների վրա։ Համաձա՞յն եք այն տեսակետի հետ, որ եթե մեր քաղաքական էլիտան հետաքրքրվեր, ասենք, Սարտրի պիեսներով, սերիալներն այդքան պահանջված չէին լինի։
-Իհարկե, իշխանությունը մեծ ազդեցություն ունի տարբեր ոլորտների վրա՝ արվեստ, հեռուստատեսություն և այլն։ Այո՛, վերևից եկող ազդակներն ունեն որոշակի նշանակություն։ Բայց Սարտրը չէ գլխավորը։ Միգուցե մեր հասարակությանը Սարտր պետք չէ։ Կա մեկ բան։ Մարդը պետք է սիրի իր երկիրը։ Նրանք, ովքեր կառավարում են երկիրը, պետք է սիրեն այն։ Այսինքն, երկիրը քո երեխան է, և այն, ինչը որ դու քո երեխային փոխանցում ես, այն էլ ստանում ես։ Ամեն դեպքում, շատ քաղաքականացրեցինք։ Այս ամենը չի նշանակում, որ արվեստագետները պետք է սպասեն, թե երբ կառավարությունը կասի՝ «ահա և դուք»։ Արվեստագետը, եթե  սիրում է իր գործը, եթե հասկանում է, թե ինչի համար է նա ստեղծագործում, նա պետք է ստեղծագործի։ Այսօր այդպես չէ։ Երբ պատրաստվում էր «Խաթաբալադա» ներկայացումը («Խաթաբալադա» ներկայացման մեջ Մարիամ Դավթյանը հանդես է եկել ծաղկավաճառուհու դերում-խմբ.), կարծիքներ էին հնչում, որ այն կարգելեն։ Սակայն այն ներկայացվեց։ Ուզում եմ ասել, որ պետք չէ սպասել կամ քննադատել կառավարությանը։ Պետք է գտնել ոսկե միջինը։ Հասկանում եմ, որ հեռուստաընկերություններն ընկած են վարկանիշի հետևից։ Սակայն պետք է այլ ձևեր գտնել։ Այդ պատճառով էլ բերեցի «Խաթաբալադայի» օրինակը։ Այն շատ մատչելի էր. մարդիկ հեշտությամբ այն ընկալում էին, բայց միաժամանակ «Խաթաբալադան»  ուներ խորը փիլիսոփայություն և ասելիք։

Интервью с актрисой Мариам Давтян
-Вообще любая страна имеет только ей присущие особенности, начиная с одежды, заканчивая менталитетом общества. Это находит свое отражение везде, в том, как ты дышишь, как думаешь, во всех сферах, особенно в искусстве. На эту тему можно долго говорить, желательно было бы поговорить о более конкретных проблемах.
-В качестве особенности, присущей каждому государству, Вы отметили менталитет, который отражается в искусстве. Насколько этот фактор способствует или мешает заниматься творчеством у нас?
-Прежде всего, скажу, что для творчества условия есть везде. Если человек желает создать новое, если ему есть, что сказать, где бы он ни был, он будет творить. Что касается Армении, то много тех деятелей искусства, которые говорят, что, уезжая в другую страну, они теряют творческую жилку. Наверное, звучит тривиально, но человек, который чувствует свои корни, - более спокоен. А внутренняя гармония может передать серьезные сигналы творческому человеку. Одновременно не менее важным фактором является политика.
-Как считаете, наше общество конформистское?
-Конечно конформистское.
-Это хорошо?
-Хорошо или плохо - это скорее вопрос из области философии. Вообще общества тоже имеют только им присущие особенности. А по большому счету люди не хотят получать негативные заряды или эмоции. И когда приходит момент, когда встает вопрос выбора, они выбирают более удобный путь, поскольку в таком случае будет спокойнее.
-Как Вы считаете, подобные общества не легче поддаются манипуляциям?
-Смотря, с каким мастерством проводится эта манипуляция. Если она осуществляется очень искусно, то, конечно, массы подвергаются влиянию. В любом случае, я бы хотела поменять тему нашей беседы и больше говорить об искусстве, которое может изменить людей. Это меня больше интересует.
-Обязательно коснемся этой темы. Не обязательно чтобы человек искусства был  в политике или интересовался ею, однако он должен иметь гражданскую позицию или нет?
-Конечно, должен иметь. Люди искусства могут не быть в политике или очень не углубляться в подобные вопросы, но в вопросах, относящихся к государству, обществу они должны иметь свою четкую позицию. Каждый должен делать свое дело, но каждый из нас живет в этой стране. В конце концов, ты передаешь свою позицию, скажем, зрителю, находящемуся в зале.
-Какая Ваша позиция в вопросе Арцаха?
-Не хочу говорить об этом. Это для меня очень серьезный вопрос. Я могу озвучить свою позицию, но это будет очень субъективно, эмоционально. Могу сказать, что я желаю, чтобы для людей, которые живут в этой стране (имею в виду также и Арцах), всё было хорошо. Возможно, что этот вопрос десятки лет останется нерешенным, что он будет решен в то время, когда нас уже не будет в этом мире...
-Вы сказали, что наше общество конформистское. Однако у нас были трагические события 1-го марта. Разве это не свидетельствует о том, что хотя бы одна часть общества не подпадает под это определение?
-В данном случае люди восстали, поскольку не приспособились или не приняли ситуацию. И вполне нормально, что в нашем обществе есть люди, которые действительно не приспосабливаются к навязываемым ситуациям. Это было во все времена и во всех странах. И я очень рада, что у нас есть такие люди. В противном случае все, простите за выражение, словно ишаки приспособились бы ко всему, что происходит в стране. Люди живут в этой стране, они выбирают или не выбирают. Однако нельзя бесконечно подчиняться. И каждый человек должен иметь место для выражения. И когда закрываются места, где можно выразить свою  позицию, люди встают на ноги. Я сторонница выразиться другими способами. Однако у меня есть эта возможность. В любом случае очень тяжело иметь такие трагические случаи....
Если бы была предоставлена возможность что-то изменить в Армении, каковы были бы Ваши шаги?
- Было бы вернее говорить о том, что бы я могла изменить...
- Нет, что Вы пожелали изменить?
- Надо подумать. Значит, что бы я хотела изменить (после некоторого перерыва). Первое, сеять восприятие красоты. Красоту надо пропагандировать. Я бы нашла те средства влияния, которые заставили бы работать, развивать правому полушарию мозга человека. Это в первую очередь с точки зрения человека искусства. Второе, сделала бы так, чтобы наши политические деятели прошли бы большую школу.   То есть, если ты занимаешься политикой, политический деятель, то должен быть специалистом своего дела. И случайный человек не должен появляться в этой сфере, так же, как и врач. И третье, я бы поменяла воспитание нового поколения. Наш сегодняшний день следствие различных явлений и процессов, которые произошли вчера. И сегодня мы должны сделать то, что мы хотим иметь завтра. А сегодня наши дети не те, каковы мы хотели бы видеть завтрашнюю молодежь.
- Поступающие сверху, от властей сигналы, по вашему, как влияют на общественное мышление, общественные отношения? Согласны ли Вы с той точкой зрения, что если бы наша политическая элита интересовалась бы, скажем, пьесами Сартра, то сериалы не были бы столь востребованы?
- Конечно, власти имеют большое влияние на различные сферы - искусство, телевидение и т.д. Да, поступающие сверху сигналы имеют определенное значение. Но главное не Сартр. Может быть, нашему обществу Сартр не нужен. Есть одно. Человек должен любить свою страну. Те, которые управляют страной, должны любить ее. То есть, страна - твой ребенок, и то, что ты передаешь своему ребенку, то и получаешь. В любом случае, очень Вы политизировали беседу. Все это не означает, что деятели искусства должны ждать, когда правительство скажет - «а вот и вы». Если человек искусства любит свое дело, если понимает, ради чего он занимается творчеством, он должен творить. Сегодня не так.  Когда готовилось представление «Хатабаллада» (в представлении «Хатабаллада» Мариам Давтян выступала в роли продавщицы цветов), звучали мнения, что его запретят. Однако пьеса была представлена. Хочу сказать, что не надо ждать или критиковать правительство. Надо искать золотую середину. Понимаю, что телекомпании гонятся за рейтингом. Однако надо искать иные формы. По этой и причине я привела пример «Хатабаллады». Она очень доступна, люди с легкостью ее воспринимают, но в тоже время «Хатабаллада» имела глубокую философию и слово.