«Ժառանգությունը» դեռ սպասում է ՀԱԿ–ի և ՀՅԴ–ի պատասխանին
-Մենք, ըստ էության, ուղերձ ենք հղել և՛ Հայ հեղափոխական դաշնակցությանը, և՛ Հայ ազգային կոնգրեսին։ Մենք իրենց պատասխանին ենք սպասում,- «7օր»-ին ասել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Արմեն Մարտիրոսյանը՝ անդրադառնալով ընդդիմության համգործակցության պլատֆորմի կետերին։
Հիշեցնենք, որ 2009թ. հունիսի 12-ի հանրահավաքում Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ընդդիմադիր ուժերին առաջարկել էր միավորվել 12 կետից բաղկացած պլատֆորմի շուրջ.
«Ավելորդ է նշել, իհարկե, որ այս պլատֆորմը նախնական ու զուտ աշխատանքային է, որը շահագրգիռ ուժերի հետ քննարկումների արդյունքում ենթակա է փոփոխություն­նե­րի ու լրացում­նե­րի։ Կարծում եմ՝ ամառը լիովին բավարար ժամանակ է այդ հույժ անհրաժեշտ աշխատան­քը կատարելու համար»,- հայտարարել էր Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։
Այս առաջարկից հետո «Ժառանգություն» կուսակցությունն էլ 5 կետից բաղկացած համագործակցության ուղերձ էր հրապարակել։ Ու թեև ամառը մոտենում է ավարտին, այդուհանդերձ, Ա. Մարտիրոսյանն այսօր «7օր»-ին ասել է, որ դեռ որևէ քննարկում չի եղել։
-Մինչև ՀԱԿ-ի հերթական հանրահավաքը մեկ ամիս ժամանակ կա, և ես կարծում եմ՝ մեր ուղերձն անպատասխան չի մնա,- ավելացրել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավարը։
Ամառվա ընթացքում հատկապես Արցախի հիմնահարցի շուրջ մի շարք կարևոր զարգացումներ են արձանագրվել՝ Մադրիդյան սկզբունքների հրապարակում, սկզբում՝ 5, այնուհետև 2 շրջանները Ադրբեջանին տալու մասին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ Մեթյու Բրայզայի հայտարարությունները և այլն։ Այս ամենը հաշվի առնելով՝ Ա. Մարտիրոսյանը, այդուհանդերձ, նշել է, որ իրենք «Ժառանգության» առաջարկած համագործակցության 5 կետերի մեջ խմբագրումներ չեն անելու.
-Մեր առաջարկները շատ ամփոփ են և առավել խտացված տարբերակը։ Այդ կետերը և՛ ՀԱԿ-ի, և՛ ՀՅԴ-ի կողմից բարձրաձայնված միասնական տեսակետների համախմբումն են։

«Наследие» пока ждет ответа АНК и АРФД
«Мы, по сути, направили послание АРФД и АНК. Мы ждем их ответа», - сказал «7or» руководитель фракции «Наследие» Армен Мартиросян, касаясь пунктов платформы о сотрудничестве с оппозицией.
Напомним, 12 июня 2009 года на митинге Левон Тер-Петросян предложил оппозиционным силам объединиться вокруг платформы, содержащей 12 пунктов.
«Излишне напомнить, что эта платформа предварительная и чисто рабочая, которая в результате обсуждений с заинтересованными силами подлежит изменениям и доработкам. Думаю, что лето достаточное время для выполнения этой крайне важной работы» - заявил Левон Тер-Петросян.
После этого предложения партия «Наследие» опубликовала послание о сотрудничестве, составленное из 5 пунктов. И хотя лето приближается к концу, тем не менее, сегодня А. Мартиросян «7or» сказал, что пока какого-либо обсуждения не было.
«До очередного митинга АНК есть один месяц, и я считаю, что наше послание не останется безответным», - добавил руководитель фракции «Наследие».
«Во время лета особенно по проблеме Арцаха было зафиксировано ряд важнейших развитий, публикация Мадридских принципов, заявления сопредседателя Минской группы ОБСЕ Метью Брайзы о сдаче 5, а потом 2 районов Азербайджану и т.д. С учетом всего этого, тем не менее, А.Мартиросян отметил, что они не будут делать редактуру 5 пунктов,  предложенных «Наследием».
«Наши предложения очень лаконичны и это наиболее сгущенный вариант. Эти пункты являются группированием единых подходов, поднятых АНК и АРФД»,- отметил он.