Ավարտվել է «Արի տուն» ծրագրի 2–րդ փուլը
-Օգոստոսի 14-ին ավարտվել է «Արի տուն» ծրագրի 2-րդ փուլը։ Ծրագիրը շարունակվելու է մինչև նոյեմբեր ամիսը, որի շրջանակներում նախատեսվում է մոտ 500 երիտասարդի այցը Հայաստան,- «Արցախ» ակումբում ասել է սփյուռքի փոխնախարար Ստեփան Պետրոսյանը։
Նա նաև ասել է, որ հաջորդ տարի նախատեսվում է ընդլայնել ծրագրի աշխարհագրությունը։ Ս.Պետրոսյանը ցավով է նշել, որ նախարարությունը հոգում է միայն Հայաստան ժամանած երիտասարդների կեցության ծախսերը, իսկ ճանապարհածախսը հոգում են համայնքները, ինչը բարդացնում է հեռավոր համայնքներից երիտասարդների այցը։
Ֆինանսական աջակցություն չի ցուցաբերվում նաև այն ընտանիքներին, որտեղ հյուրընկալվում են երիտասարդները։ Այնուամենայնիվ, փոխնախարարի խոսքերով, ընտանիքները գրկաբաց հյուրընկալում են երիտասարդներին։ Ծրագրի շրջանակներում ընտրվել են միջին սոցիալական ապահովության ընտանիքներ։
Փոխնախարարը հուսով է, որ ծրագիրը թույլ կտա երիտասարդներին ավելի լավ ծանոթանալ հայրենիքին և «Հայաստան» վիրուսով վարակված հեռանալ Հայաստանից։

Завершился второй этап программы «Возвращайся домой»
«14 августа завершился второй этап программы «Возвращайся домой». Программа, в рамках которой планируется визит около 500 представителей молодежи, продолжится до ноября», - сказал заместитель  министра Диаспоры  Степан Петросян в клубе «Арцах».
Он также сказал, что в следующем году планируется расширить географию программы. С. Петросян с болью отметил, что министерство берет на себя лишь расходы на проживание прибывающей в Армению молодежи, а расходы на дорогу оплачивают  общины, что усложняет приезд молодежи из далеких общин.
Не оказывается финансовая помощь и тем семьям, в которых гостит молодежь. Тем не менее, по словам замминистра,  семьи  принимают гостей с распростертыми руками. В рамках программы были выбраны семьи со средней социальной обеспеченностью.
Замминистра надеется, что программа позволит молодежи лучше ознакомиться с Родиной и уехать из Армении зараженными вирусом «Армения».