Լեռնային Ղարաբաղում Համախառն ներքին արդյունքի ցուցանիշներն աճում են
Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում Լեռնային Ղարաբաղի ՀՆԱ-ն կազմել է 42 մլրդ 796 մլն դրամ։ ԼՂՀ ազգային վիճակագրական ծառայության ներկայացուցիչ Մանուշ Մինասյանի ներկայացրած տվյալներով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 8,6%-ի համեմատ ՀՆԱ-ի աճի տեմպը կազմել է 16,2%։
Մեկ շնչի համար ՀՆԱ-ն 304 հազ դրամ է նախորդ տարվա 253 հազարի փոխարեն։
14 մլրդ 92 մլն դրամի արդյունաբերական արտադրանք է թողարկվել։
Մ. Մինասյանի խոսքերով՝ առաջին անգամ ՀՆԱ-ի ամենամեծ տեսակարար  կշիռը վերամշակվող արդյունաբերությունն է կազմել՝ 37,1%։
Ընթացիկ տարվա հունվար-հունիս ամիսներին գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքը կազմել է 7 մլրդ 535 մլն դրամ։
Առաջին կիսամյակում 14 մլրդ 299 մլն գումարի չափով շինարարական աշխատանքներ են իրականացվել։ Ինչպես 2008թ., այս տարի ևս դրանց ծանրակշիռ մասն իրականացվել է պետբյուջեի հաշվին։
Պաշտոնական տվյալներով՝ գործազրկությունը կազմում է 5,6%։ Ծնելիության մակարդակն աճել է, մահացության դեպքերը՝ նվազել։

В Нагорном Карабахе растут показатели ВВП
В первом полугодии текущего года объемы внутреннего валового продукта в Нагорном Карабахе составили 42 млрд. 796 млн. драмов. По данным, представленным председателем национальной статистической службы НКР Мануш Минасян, темп прироста ВВП составил 16,2%, против 8,6% за аналогичный период предыдущего года.
ВВП на душу населения составил 304 тысяч драмов, против 253 тысяч драмов в прошлом году.
Было выпущено промышленной продукции на сумму в 14 млрд.92 млн.драмов.
По словам М.Минасян, впервые удельный вес в ВВП пришелся на перерабатывающую промышленность - 37,1%.
Валовый продукт сельского хозяйства в январе-июне текущего года составил 7 млрд. 535 млн. драмов.
Строительных работ в первом полугодии текущего года произведено на сумму 14 млрд. 299 млн. В разрезе полугодия, как и в 2008 году, превалирует строительство за счет средств госбюджета.
По официальным данным безработица составляет 5,6%. Уровень рождаемости увеличился, смертность снизилась.