Վ. Շիրխանյան. «Բիզնեսմեն–չինովնիկ՝ սա ամենաայլանդակ երևույթն է ազգային պետության մեջ»
-Արդարության դեֆիցիտը Հայաստանում դարձել է աղքատության, անարդարության, անհամերաշխության ամենագլխավոր պատճառը,- Հայ ազգային կոնգրեսում գտնվող սոցիալիստական ուղղվածություն ունեցող ուժերի կազմակերպած «Արդարություն և ռազմական անվտանգություն» թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախկին փոխնախարար Վահան Շիրխանյանը։ Նա արդարությունը դիտարկում է որպես Հայաստանի ներքին և արտաքին քաղաքականության կարևորագույն խնդիր։
Վ. Շիրխանյանը, որպես անարդարության դրսևորում, բերել է այն օրինակը, որ ՀՀ-ում ստեղծվել է պետություն-կորպորացիա, որտեղ գերիշխում է անձնական շահի ապահովման քաղաքականությունը.
-Բիզնեսմեն-չինովնիկ՝ սա ամենաայլանդակ երևույթն է ազգային պետության մեջ։ Հայաստանի համար դա ընդհանրապես պետք է դիտել որպես հակառակորդի 5-րդ շարասյուն, որը քայքայում, ավերում և խոչընդոտում է երկրի հզորացմանը, կայացմանը և ազգային խնդիրների լուծմանը։

В.Ширханян: «Бизнесмен-чиновник - это наше самое безобразное явление в национальном государстве»
«Дефицит справедливости в Армении стал главной причиной бедности, несправедливости, разобщенности», - заявил бывший замминистра обороны РА Ваан Ширханян на круглом столе «Справедливость и военная безопасность», организованном силами с социальной направленности, входящими в АНК. Он справедливость рассматривает как важнейшую задачу внутренней и внешней политики Армении.
В.Ширханян в качестве проявления несправедливости привел тот пример, когда в РА создалось государство-корпорация, где преобладают политика обеспечения личной выгоды.
«Бизнес-чиновник - это наше самое безобразное явление в национальном государстве. Для Армении это надо рассматривать как пятую колонну противника, которая шагает, крушит и препятствует усилению мощи и становлению, решению национальных задач страны», - отметил он.
Как выход из положения В.Ширханян предлагает:
1. Консолидировать армян, имеющих национальное мышление и веру в строительство национального государства