Վարդան Մալխասյան. «Անարդարությունը զգացել եմ և՛ կոմունիստների, և՛ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի իշխանության օրոք, և՛ հիմա»
-Անարդարությունը զգացել եմ և՛ կոմունիստների, և՛ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի իշխանության օրոք, և՛ հիմա՝ ավելի խորացած։ Դուք կարծում եք, որ իշխանությունը փոխվի, այլևս չի՞ լինելու։ Էլի լինելու է,- ՀԺԿ գրասենյակում կազմակերպված «Արդարություն և ռազմական անվտանգություն» թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ հայտարարել է ազատամարտիկ Վարդան Մալխասյանը՝ անարդարության դրսևորումներից մեկն էլ համարելով այն, որ Արցախի գրավյալ հողերն ազատագրել են, բայց ինչպես Հայաստանից, այնտեղից ևս մարդիկ արտագաղթում են։
-Մարդիկ զգալով, որ այս հայրենիքն օտար է իրենց համար և իշխում են օտարներ, որոնք մազաչափ անգամ կապ չունեն իրենց տեսակի բարձր հատկանիշների, հավատքի և մշակույթի հետ, ովքեր եկել են ներսից, բռնազավթել են երկիրը և արդարադատության անվան տակ անարդարություն հաստատել, արտագաղթեցին ոչ միայն ազատագրված տարածքներից, այլ նաև բուն Հայաստանից,- ասել է Վ. Մալխասյանը՝ ավելացնելով.
-Մեր երկրի բնակչության մոտ կեսն այսօր դեգերում է աշխարհի տարբեր երկրներում։ Միլիոն ու կեսից մոտ 100 հազ ՀՀ քաղաքացիներ այսօր Ստամբուլում գերադասում են իրենց գոյությունը պահպանել ամենաստորացուցիչ, ամենաքստմնելի ձևերով ու միջոցներով։
Վ. Մալխասյանի համոզմամբ՝ այս ամենը Հայաստանում արդարության բացակայությունից է, ինչը հանգեցրել է երկիր-հասարակություն օտարմանը։

Вардан Малхасян: «Несправедливость почувствовал при властях и коммунистов, и Левона Тер-Петросяна, и сейчас»
«Несправедливость почувствовал при властях и коммунистов, и Левона Тер-Петросяна, и сейчас глубже. Вы думаете, что если власть поменяется, то больше не будет несправедливости? Будут опять», - заявил ветеран карабахской войны, сопредседатель организации «В защиту освобожденных территорий»  Вардан Малхасян во время круглого стола, организованного в офисе НПА по теме «Справедливость и военная безопасность». Одним из проявлений несправедливости он считает то, что оккупированные земли Арцаха освободили, однако люди, как оттуда, так и из Армении, мигрируют.
«Люди, почувствовав, что эта страна чужая им и правят здесь чужие люди, которые даже на йоту не имеют отношения с ихними  высокими качествами, верой и культурой, которые пришли изнутри и оккупировали страну, и под вывеской справедливость установили несправедливость, мигрировали не только из освобожденных территорий, но и из самой Армении», - сказал В.Малхасян.
«Примерно половина жителей нашей страны скитается по разным странам мира. Около 100 тысяч граждан из 1,5 млн. граждан Армении сегодня предпочитают в Стамбуле сохранить свое существование самыми унизительными и подлыми средствами», - добавил он.
По убеждению В.Малхасяна, все это от отсутствия справедливости в Армении, что привело к отчуждению страна-общество.