Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեն արձագանքել է Գագիկ Շամշյանի բողոքին
Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը դատապարտում է ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանի հետ կապված միջադեպը։
Գ. Շամշյանը «7օր»-ին ասել էր, որ Հայ ազգային կոնգրեսի վերջին մարզային այցելության ժամանակ «ՀՀՇ» վարչության նախագահ Արարատ Զուրաբյանը հայհոյել է իրեն և ցանկացել կոտրել իր լուսանկարչական սարքը։
«7օր»-ի հետ զրույցում Ա. Մելիքյանը հայտնել է, որ միջադեպի առնչությամբ Գ. Շամշյանը Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեին հաղորդում է տվել, որն անպայման կներառվի կոմիտեի տարեկան հաշվետվությունում։ Վերջինը կհրապարակվի հունվար-փետրվարի ամիսներին։
Նման պահվածքի դրդապատճառները ճշտելու համար Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեն նաև նամակով դիմելու է Արարատ Զուրաբյանին։ Ա. Մելիքյանի խոսքերով՝ պատասխանը կարող է լինել պաշտոնական նամակի կամ էլ առանձնազրույցի ձևով.
-Չնայած այնտեղ բազմաթիվ լրագրողներ են եղել, և բոլորն ասում են, որ Արարատ Զուրաբյանն այդ միջադեպում իրեն իսկապես վատ է պահել, այդուամենայնիվ, մեզ հետաքրքիր է նաև նրա պաշտոնական պատասխանը,–ասել է Աշոտ Մելիքյանը։

Комитет по защите свободы слова отреагировал на протест Гагика Шамшяна
Председатель комитета по защите свободы слова Ашот Меликян осуждает инцидент, связанный с фотожурналистом Гагиком Шамшяном.
Г. Шамшян сказал «7or», что во время последнего визита Армянского национального конгресса в Ширакскую область председатель правления «АОД» Арарат Зурабян обругал его и хотел разбить его фотоаппарат.
В беседе с «7or» А. Меликян заявил, что в связи с инцидентом Г. Шамшян дал сообщение,  которое обязательно будет включено в годовой отчет комитета. Последний будет опубликован в январе-феврале.
Для выяснения мотивов подобного поведения Комитет защиты свободы слова направит также письмо Арарату Зурабяну. По словам А. Меликяна, ответ может быть в виде официального письма или частной беседы.
«Несмотря на то, что там было много журналистов и все говорят, что в этом инциденте Арарат Зурабян действительно вел себя плохо, тем не менее, нас также интересует его официальный ответ», - сказал Ашот Меликян.