Մշակույթի կենտրոնից երեք նկար է անհետացել
Հուլիսի 29-ին ոստիկանության Արտաշատի բաժնում հաղորդում է ստացվել, որ ՀՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության կողմից Արտաշատ քաղաքի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնին ժամանակավոր հանձնված 109 գեղանկարներից 3-ը՝ Ցոլակ Ազիզյանի «Ամառային երեկո», Գրիգոր Աղասյանի «Լավաշ են թխում» և Գաստելլո Գասպարյանի «Հողը» գեղանկարները բացակայում են:
Ինչպես հաղորդում են ՀՀ ոստիկանության մամլո ծառայությունից՝ պարզվել է, որ նշված մշակույթի կենտրոնի տնօրեն Հենրիկ Հ.-ն անփույթ է վերաբերվել իր պարտականությունների կատարմանը, համապատասխան հսկողություն չի իրականացրել գեղանկարների պահպանման նկատմամբ, ինչի հետևանքով կորել են նշված գեղանկարները, որի արդյունքում՝ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությանը պատճառվել է 580.000 դրամի նյութական վնաս:
Ձեռնարկվում են միջոցառումներ կորած գեղանկարները հայտնաբերելու ուղղությամբ:
Հիշեցնենք, որ 2009թ. մարտին Հրազդանի քաղաքային պատկերասրահից գողացել էին 18 նկար, որոնց ընդհանուր գինը կազմում է 28,75 մլն դրամ։ Որոնումները դեռ արդյունք չեն տվել։

Из арташатского Центра культуры исчезли три картины
29 июля в отделение полиции г. Арташата поступило сообщение о том, что сотрудники Центра культуры им. Шарля Азнавура не могут найти три из 109 картин, полученных на временное хранение от министерства культуры РА. Это полотна  «Летний вечер» Цолака Азизяна, «Пекут лаваш» Григора Агасяна и «Земля» Гастелло Гаспаряна.
Как сообщают из пресс-службы полиции РА, выяснилось, что в исчезновении картин виноват директор. Центра культуры Генрик.Г, небрежно относившийся к своим обязанностям, не осуществлявший соответствующий контроль, вследствие чего исчезли указанные картины, что причинило Министерству  культуры материальный ущерб на сумму580 тысяч драмов (1,57 тысячи долларов). Предпринимаются меры для обнаружения пропавших картин, ведется предварительное расследование.
Напомним, что в марте 2009г. из филиала Национальной картинной галереи в г. Раздан были украдены 18 полотен, общая стоимость которых составляла 28,75 миллиона драмов (примерно 78 тысяч долларов). Розыск похитителей пока не дал результата.