Նիկոլ Փաշինյանի քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է
ՀՀ  Հատուկ քննչական ծառայության վարույթում 2008 թվականի մարտի 1-2-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու ու դրանց մասնակիցների կողմից բռնություն գործադրելու, ջարդ և հրկիզում իրականացնելու, գույք ոչնչացնելու և վնասելու, հրազեն, պայթուցիկ նյութեր և պայթուցիկ սարքեր գործադրելու, իշխանության ներկայացուցիչներին զինված դիմադրելու և բռնություն գործադրելու  փաստերի առթիվ քննվող քրեական գործի շրջանակներում ավարտվել է Նիկոլ Փաշինյանի մասով քննվող քրեական գործի նախաքննությունը:
Նախաքննության արդյունքներով Նիկոլ Վովայի Փաշինյանին մեղադրանք է  առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին և 225-րդ  հոդվածի 1-ին  մասերով՝ իշխանության ներկայացուցիչ հանդիսացող ոստիկանության աշխատակցի նկատմամբ 2007 թ.-ի հոկտեմբերի 23-ին կյանքի և առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելու և 2008թ.-ի մարտի 1-2-ին մի խումբ անձանց հետ զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու համար:
2009թ-ի օգոստոսի 4-ն Նիկոլ Փաշինյանի վերաբերյալ քրեական գործի մասն անջատվել է առանձին վարույթ, 2009թ.-ի օգոստոսի 5-ին մեղադրյալին և նրա պաշտպաններին հայտնվել է նախաքննության ավարտման մասին և ծանոթանալու համար վերջիններիս տրամադրվել են քրեական գործի ողջ նյութերը և պատճեները:

Предварительное следствие по уголовному делу Никола Пашиняна завершилось
В рамках уголовного дела по организации массовых беспорядков, имевших место в Ереване 1-2 марта 2008 года, по фактам применения со стороны участников насилия, погрома и поджога, уничтожения и нанесения вреда имущества, применения оружия, взрывчатых веществ и взрывных устройств, оказания вооруженного сопротивления и насилия в отношении представителей власти, завершилось предварительное следствие уголовного дела, рассматриваемого по части Никола Пашиняна.
По результатам предварительного следствия в отношении Никола Воваевича Пашиняна выдвинуто обвинение по 1-й 316-й статьи и 1-й  частям 225-й статьи Уголовного кодекса РА за применение 23 октября 2007 года не опасного для здоровья насилия в отношении сотрудника полиции, являющегося представителем власти, а также организацию 1-2 марта с группой лиц массовых беспорядков.
4 августа 2009 года часть уголовного дела относительно Никола Пашиняна была отделена в отдельное производство, 5 августа 2009 года обвиняемому и его адвокатам было сообщено о завершении предварительного следствия и для ознакомления последним были предоставлены все материалы и ксерокопии уголовного дела.