ՀՀ բնակչության մեծամասնությունը կողմ է, որ Արցախի հարցը լուծվի «անկախություն առանց տարածքների վերադարձման» սկզբունքով
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ «Սոցիոմետր» ՀԿ-ի նախագահ, սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը հրապարակել է այս տարվա հոկտեմբերի 22-24-ը անցկացված սոցիոլոգիական հարցումների արդյունքները։ Հարցման կետերից մեկը վերաբերում էր Արցախի խնդրի լուծմանը։ Հարցվողների  40,2%-ը ցանկանում է, որ այն լուծվի «անկախություն առանց տարածքների վերադարձման» սկզբունքով, բայց 23,3%-ն է համարում, որ այդպես կլինի։
Բնակչության 36,5%-ը ցանկանում է, որ Ղարաբաղը միանա Հայաստանին, բայց 15%-ն է կարծում, որ դա հավանական է։ Հարցվողների 13,4 %-ն էլ ցանկանում է, որ Ղարաբաղի հարցը մնա այնպես, ինչպես որ կա, 32,7%-ն էլ կարծում է, որ հենց այդպես էլ կլինի։
Հարցվածների ընդամնը 0,4%-է ցանկանում, որ Ղարաբաղը լայն ինքնավարությամբ մնա Ադրբեջանի կազմում, բայց 1,3% գտնում է, որ դա է ամենահավանական տարբերակը։ Բնակչության 5,8%-ը ցանկանում է, որ Արցախը անկախանա տարածքների վերադարձման դիմաց, իսկ 11,6% համարում է, որ հենց այդպես էլ կլինի։
Ըստ Ահարոն Ադիբեկյանի՝ այս հարցի վերաբերյալ Արցախի և Հայաստանի բնակչությունը որոշակիորեն տարբեր է մտածում։ Օրինակ, ի տարբերություն ՀՀ բնակչության, որի շուրջ 6%-ը կողմ է զիջումների, Արցախի բնակչության ընդհամենը 1,5%-ն է այս հարցին կողմ արտահայտվել, սակայն և՛ ԼՂՀ-ում, և՛ ՀՀ-ում կարծում են, որ լավ կլինի, եթե Արցախը միանա Հայաստանին։

Большинство населения Армении желает, чтобы Карабахский конфликт был решен по принципу «независимость без возвращения территорий»
На встрече с журналистами председатель о/о «Социометр», социолог Агарон Адибекян опубликовал результаты проведенных 22-24 октября текущего года социологических  опросов.
Один из пунктов опроса касался решения Карабахского конфликта. 40,2% респондентов желает, чтобы конфликт был решен по принципу «независимость без возвращения территорий», между тем как  23,3% считает, что конфликт так и будет решен.
36,5% населения желает, чтобы Карабах присоединился к Армении, а 15% считает, что это вероятно. 13,4 % респондентов же хочет, чтобы Карабахская проблема осталась на том же уровне, что и сейчас, а 32,7% полагает, что так и будет.
Лишь 0,4% опрошенных желает, чтобы Карабах, как широкая автономия, остался бы в составе Азербайджана, но 1,3% считает, что это наиболее вероятный вариант.
5,8% населения хочет, чтобы Арцах стал независимым взамен на возвращение территорий, в то время как 11,6% полагает, что так и будет.
По словам Адибекяна, относительно этого вопроса население Арцаха и Армении определенным образом расходится во мнениях. К примеру, в отличие от населения РА, около 6% которого выступает за уступки, лишь 1,5% населения Арцаха положительно ответило на этот вопрос. Тем не менее, и в НКР, и в Армении считают, что будет лучше, если Арцах воссоединится с Арменией.