Խաչատուր Սուքիասյանը չի պատրաստվում ներկայանալ իշխանություններին
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի և նրա պաշտպաններ Արթուր Գրիգորյանի և Արա Զաքարյանի հայտարարությունը
Մենք, որպես Խաչատուր Սուքիասյանի փաստաբաններ, ձեզ ենք փոխանցում նրա հետևյալ հայտարարությունը.-«Ես իշխանություններին ներկայանալու հետ կապված խնդիր չունեմ, քանի որ որևէ հանցագործություն չեմ կատարել և, բացի այդ՝ զրկված չեմ իմ պատգամավորական անձեռնմխելիությունից: Չեմ կարծում, որ Հայաստանում կգտնվի որևէ անձ, որն ապացուցի իմ կողմից հանցագործություն կատարելու որևէ փաստ: Ես սիրում եմ իմ Հայրենիքը և զրկանքներ եմ կրում մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանությանն աջակցելու՝ իմ, որպես պատգամավորի, պարտքը բարեխղճորեն կատարելու համար». ասել է պարոն Խաչատուր Սուքիասյանը:
Որպես պարոն Սուքիասյանի պաշտպաններ՝ ցանկանում ենք հավելել, որ միջազգային կառույցների, մասնավորապես՝ Եվրոպայի Խորհրդի  Խորհրդարանական Վեհաժողովի կողմից ձեռնարկված գործընթացը դեռ իր տրամաբանական ավարտին չի հասցվել և իշխանությունների կողմից համաներման ակտի ընդունումը, ինքնին, չի նշանակում և չի կարող մեկնաբանվել իբրև այն պարտավորությունների ամբողջական կատարում, որոնք նրանք ունեն պարոն Սուքիասյանի և նրա գործընկերների նկատմամբ: Ուշ թե շուտ իշխանությունների առջև դրվելու է նաև ակնհայտ անմեղ անձանց նկատմամբ քաղաքական հետապնդումներն իսպառ դադարեցնելու անհրաժեշտության հարցը:
Այսպիսով, պարոն Սուքիասյանը չի պատրաստվում մինչև 2009 թվականի հուլիսի 31-ը ներկայանալ իշխանություններին, քանի որ ավելի քան համոզված է իր անմեղության մեջ և կասկած չունի, որ արդարությունը, ի վերջո, հաղթանակելու է:

Хачатур Сукиасян не собирается придти с явкой к властям
«У меня нет проблем придти с явкой к властям, поскольку я не совершал никакого преступления и кроме того я не лишен депутатской неприкосновенности. Не думаю, что в Армении найдется лицо, которое докажет факт совершения мною преступления. Я люблю свою Родину и несу лишения ради защиты прав и свобод человека, для добросовестного исполнения моего депутатского долга», - сказал господин Хачатур Сукиасян.
Как адвокаты господина Сукиасяна, желаем добавить, что процесс, инициированный международными структурами, в частности ПАСЕ, еще не достиг своего логического завершения, и принятие властями акта амнистии само по себе не обозначает и не может толковаться как полноценное выполнение обязательств, которые имеются у них в отношении господина Сукиасяна и его коллег. Рано или поздно перед властями будет поставлен также и вопрос необходимости полного прекращения политических преследований в отношении абсолютно невиновных лиц.
Таким образом, господин Сукиасян не готовится придти с явкой к властям до 31 июля 2009 года, поскольку он более чем уверен в своей невиновности и не сомневается, что справедливость, в конце концов, восторжествует.