Ռաֆայել Համբարձումյան
-Վերջին շրջանում արագացված տեմպերով զարգանում են գործընթացները ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ։ Ինչպե՞ս եք գնահատում ընթացող բանակցություններում հայկական կողմի որդեգրած գիծն ու կեցվածքը։
-Հայկական կողմից տարվող բանակցությունները ես գնահատում եմ շատ սխալ և պարտվողական։ Երբ սկսվեց հայոց համազգային շարժումը, որը ես անվանում են արցախյան շարժում, ամբողջ աշխարհում հասարակական կարծիքը մեր կողմն էր։ Իսկ հիմա այն լիովին փոխվել է, ինչը մեր սխալ քաղաքականության հետևանք է։ Ես համարում եմ, որ այսօրվա մեր դիվանագիտությունը բացարձակապես պարտվողական դիվանագիտություն է։
-Սակայն ներկայացվում է, թե ներկայիս բանակցային գործընթացում հայկական կողմը ճկունորեն կարողանում է օգուտներ քաղել։
-Այս և նման կարգի հայտարարությունները բացարձակապես հիմնավորված չեն։ Նման հայտարարություններ անելու համար այդ մարդկանց պետք է իրենց պաշտոններից վտարել։ Նրանք ժողովրդին խաբում են՝ գիտակցելով, որ կեղծում են։ Նման բան չկա։ Մենք շատ լավ գիտենք, որ Ադրբեջանի ղեկավարը Արցախի հարցում շարունակում է պնդել, թե Լեռնային Ղարաբաղին առավելագույնը կարելի է տալ միայն բարձր մակարդակի ինքնակառավարում, անկախության հարց չկա։ Եվ, ընդհանրապես, չեմ կարծում, որ նման հայտարարությունների և սխալների համար կարելի է ներողամտորեն վերաբերվել։
-Արցախյան շարժման, պատերազմի տարիներին մեր հասարակությունը միակարծիք էր։ Այսօր իրավիճակը փոխվել է։ Եվ տարբեր քաղական գործիչներ, փորձագետներ ներկայացնում են փոխզիջման հնարավոր սահմաններ։ Օրինակ՝ ասվում է, թե Աղդամը մեր հայրենիքը չէ։ Ինչպիսի՞ն է Ձեր տեսակետն այս հարցում։
-«Աղդամը մեր հայրենիքը չէ», կամ «ազատագրված տարածքները պետք է հանձնենք» ասողները 1988թ. չկային, նրանք չէին կարող լինել։ 1988թ. ամբողջ հայ ազգը, համայն հայությունը անվերապահ ոտքի կանգնեց՝ լուծելու մեկ խնդիր՝ միավորել Արցախը Հայաստանին։ Մեկ ուրիշ խնդրի համար մենք դուրս չենք եկել։ Ընդ որում, մենք ասելով՝ նկատի ունեմ КГБ գործակալից սկսած մինչև նշանավոր մեր հայրենասերները։ Բոլորը միակարծիք էին։ Եվ հենց այս պատճառով մենք կարողացանք հաղթել և ամբողջ համաշխարհային կարծիքն ուղղել մեր կողմը։ Այսինքն, հասանք մեր նպատակին։ Սակայն իշխանության մեջ հայտնվեցին մարդիկ, ովքեր առաջին մեծ հարվածը հասցրեցին արցախյան շարժմանը։ Նրանք կարողացան Արցախը հայտարարել ինքնուրույն հանրապետություն։ Դա առաջին մեծ պարտությունն էր, ինչը հեղինակեց առաջին նախագահը, որին ժողովուրդն անվանեց «Լևոն չարագործ»։
-Ներկայիս բանակցային գործընթացում ինչո՞վ է իշխանությունների որդեգրած քաղաքական գիծը տարբերվում 1998թ. իշխանությունների դիրքորոշումից, երբ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ստիպված հրաժարական տվեց։
-Ես չեմ կարծում, թե Արցախի հիմնախնդրի լուծման հարցում որևէ էական տարբերության կա այսօրվա իշխանությունների և Լևոն Տեր-Պետրոսյանի մոտեցումների միջև։ Տեր-Պետրոսյանը միակ բանը, որում, այսպես ասած, գովեց  այսօրվա նախագահին, հայ-թուրքական հարաբերություններում նրա դիրքորոշումն է։ Դա նշանակում է, որ նրանք այս հարցում վճռական հակասություններ չունեն։
-Այդ դեպքում, ըստ Ձեզ, ի՞նչ քայլեր պետք է ձեռնարկի հայկական կողմը։
-Հայկական կողմը Հայաստան-Թուրքիա, Հայաստան-Ադրբեջան և Հայաստան-Վրաստան միջպետական հարաբերությունների և պետական սահմանների քաղաքական-դիվանագիտական հիմքը պետք է դարձնի Սևրի պայմանագիրը։ Մենք շատ լավ գիտենք, որ այսօրվա մեր սահմանները պարտադրված են։ Հայաստանի այսօրվա սահմանները մերը չեն։ Հայաստանի սահմանները՝ Սևրի միջազգային պայմանագիրով, հաստատել են մեկ տասնյակից ավելի պետություններ, ԱՄՆ նախագահն էլ գծել է այդ սահմանը... Մի խոսքով, մեր պետական քաղաքականության հիմքը պետք է դարձնենք Սևրի պայմանագիրը։ Եվ երկրորդ՝ մենք պետք է բարձացնենք Նախիջևանի հարցը։ Դիվանագիտական և քարոզչական պայքարում մենք խայտառակ պարտություն ենք կրում, այդ իսկ պատճառով մենք պետք է բարձացնենք Նախիջևանի հարցը։ Նախիջևանը, ինչպես և ԼՂՀ-ն, պարզապես բռնակցվել են Սովետական Ադրբեջանին։ Իսկ այսօրվա Ադրբեջանը, իր սահմանադրությամբ,  իրեն ճանաչում է ոչ թե Խորհրդային, այլ Դեմոկրատական Ադրբեջանի իրավահաջորդը, որի կազմում չկային ո՛չ Ղարաբաղը, ո՛չ էլ Նախիջևանը։ Մենք Սևրի պայմանագրի և Նախիջևանի հարցերը պետք է դնենք պետական քարոզչության հիմքերում։
-Եվ որքանո՞վ է իրատեսական, որ Ձեր նշած սկզբունքները կարող են կյանքի կոչվել։
-Մեկ բան ինձ համար անվերապահորեն իրատեսական է։ Մենք մեր պատմությունը, մեր արդարացի պահանջներն ու իրավական ամենայն հիմնավորվածությամբ ճիշտ լինելը եթե չենք ներկայացնում աշխարհին, ապա գոնե պարտավոր ենք այս բոլորը մեր ժողովրդին ցույց տալ։ Եվ այդ ժամանակ, ես վստահ եմ, մեր հաղթանակի ճանապարհը կգտվի։

Интервью с председателем партии «Обет национального единения» Рафаэлом Амбарцумяном
-За последний период в ускоренном темпе развиваются процессы вокруг урегулирования карабахского конфликта. Как Вы расцениваете взятую на вооружение властями линию и манеру поведения на проходящих переговорах?
- Переговоры, которые ведет армянская сторона, я расцениваю как ошибочные и пораженческие.   Когда началось армянское общенациональное движение, которое я называю арцахским движением, во всем мире общественное мнение было на нашей стороне. А сейчас оно полностью поменялось, что стало следствием нашей ошибочной политики. Я считаю, что наша сегодняшняя дипломатия абсолютно пораженческая.
-Однако, представляется, что  в переговорном процессе армянская сторона гибкой политикой может извлечь выгоды?
- Эти и подобного рода заявления совершенно необоснованны. За подобные заявления этих людей надо гнать со своих должностей. Они обманывают народ, осознавая, что совершают подлог.  Подобного нет. Мы очень хорошо знаем, что руководитель Азербайджана в вопросе Арцаха продолжает утверждать, что Нагорном Карабаху максимум можно дать только лишь автономию высокого уровня, вопроса независимости нет. И вообще, не считаю, что за подобные заявления и ошибки можно относиться снисходительно.
- В годы арцахского движения и войны наше общество было едино во мнении. Сегодня ситуация поменялась. И различные политические деятели, эксперты представляют возможные границы компромисса. Например, говорится, что Агдам не наша родина. Какова Ваша точка зрения в этом вопросе?
- Говорящих, что «Агдам не наша родина» или «освобожденные территории необходимо сдать» в 1988-м не было, их не могло быть. В 1988-м вся армянская нация, все армянство встало на ноги, чтобы решить один вопрос - присоединить Арцах к Армении. Для другой задачи мы не выходили. При этом, говоря мы, имею в виду начиная с агента КГБ, до видных наших патриотов. Все были едины во мнении. И именно по этой причине мы смогли победить и все мировое мнение направить в нашу сторону. То есть, дошли до нашей цели. Однако во власти нашлись люди, которые нанесли первый большой удар арцахскому движению. Они смогли объявить Арцах самостоятельной республикой. Это было первым большим поражением, автором которого был первый президент, которого народ прозвал «Левон злодей».
- В нынешнем переговорном процессе, чем отличается политическая линия властей от позиции властей 1998 года, когда Левон Тер-Петросян вынужденно подал в отставку?
- Я не считаю, что в вопросе решения проблемы Арцаха есть существенное отличие в подходах нынешних властей и Левона Тер-Петросяна. Единственное в чем похвалил Тер-Петросян нынешнего президента это его позиция в армяно-турецких отношениях. Это означает, что у них в этом вопросе нет решающих противоречий.
- В таком случае, по-вашему, что должна предпринять армянская сторона?
- Армянская сторона политико-дипломатической основой межгосударственных отношений Армения-Турция, Армения-Азербайджан и Армения-Грузия и государственных границ должна сделать Севрский договор. Мы очень хорошо знаем, что сегодняшние наши границы были навязаны. Сегодняшние границы Армении не наши. Границы Армении по международному Севрскому договору подтвердили более одного десятка государств, а президент США чертил эту границу... Одним словом, основой нашей государственной политики мы должны сделать Севрский договор. И второе, мы должны поднять вопрос Нахичевана. В дипломатической и пропагандисткой войне мы терпим позорное поражение и по этой же причине мы должны поднять вопрос Нахичевана. Нахичеван, как и НКР, просто был присоединен к Советскому Азербайджану. А сегодняшний Азербайджан по своей конституции признает себя правопреемником не Советского, а Демократического Азербайджана, в составе которого не были ни Карабах, ни Нахичеван. Мы должны вопросы Севрского договора и Нахичевана поставить в основы государственной пропаганды.
-А насколько реалистично, что Ваши отмеченные принципы могут быть призваны к жизни?
- Одно мне безоговорочно реалистично. Мы нашу историю, наши справедливые требования и справедливость наших правовых обоснований если не представляем миру, то хотя бы обязаны все это показать нашему народу. И в это время , я уверен, найдется  путь к нашей победе.