Հարցազրույց «Եվրոպական ինտեգրացիա» կազմակերպության ղեկավար,  Հանրային խորհրդի անդամ Կարեն Բեքարյանի հետ
-Այսօր Հայաստանի քաղաքական և փորձագիտական շրջանակները Մադրիդյան սկզբունքներին տարբեր գնահատականներ են տալիս։ Մի կողմից դրանք որակվում են որպես հայոց պետականությունը վտանգող, մյուս կողմից էլ տեսակետներ են հնչում, թե այդ սկզբունքները համընկնում են մեր շահերին։ Ըստ Ձեզ՝ ինչպիսի՞ն են Մադրիդյան սկզբունքները։
-Գնահատական տալու համար, կարծում եմ, պետք է իրարից անջատել երկու գործընթաց։ Այսինքն, առաջինը՝ որպես ուղղակի նոր փաթեթ՝ Մադրիդյան սկզբունքները և մոտեցումները նրանց նկատմամբ։ Առանձնացված մնացած բոլոր բանակցություններից, եղած առաջարկներից անջատված՝ Մադրիդյան սկզբունքներ։ Բնականաբար,  Մադրիդյան սկզբունքներում կան մարտահրավերներ։ Այդտեղ կան խնդիրներ, որոնք, իսկապես, մտահոգվելու տեղիք են տալիս։ Փորձեմ անդրադառնալ դրանցից ամենաէականներին։ Նախ՝ ազատագրված տարածքների՝ այդ անվտանգության գոտու հանձնման խնդիրը, որը Մադրիդյան սկզբունքներում առաջին կետով է գնում։ Երկրորդ բավական մտահոգիչ դրույթը փախստականների  վերդարձն է, որը բավական անորոշ հեռանկարով է և հստակեցված չէ, թե որ տարածքներն են նրանք վերադառնալու։ Երրորդը և միգուցե ըստ կարևորության առաջինը՝ ԼՂՀ կարգավիճակի ոչ լիարժեք հստակեցումն է՝ թե՛ որպես միջանկյալ՝ ժամանակավոր, թե՛ որպես վերջնական։ Այսինքն, սրանք շատ բնական մտահոգություններ են։
-Ստացվում է, որ Մադրիդյան սկզբունքները, իսկապես, վտանգավոր դրույթներ պարունակում են...
-Այստեղ պետք է հիշել կարևոր մեկ հանգամանք։ Ոչ մեկը չի ասել, թե հայկական կողմը հենց այս ձևով տվել է համաձայնություն Մադրիդյան սկզբունքներին։ Այստեղ կա երկու էական տարբերություն։ Ընդունել սա որպես բանակցային հիմք, և ընդունել որպես փաստաթուղթ։ Սրանք շատ տարբեր բաներ են։ Մշտապես ասվել է, որ Հայաստանը պատրաստ է այս սկզբունքների շուրջ բանակցելու։ Կան բազմաթիվ դրույթներ, որոնք շարունակում են փակ մնալ։ Այսինքն, ընդհանրական պատկերը հասկանալը շատ բարդ է լինելու։
-Այնուհանդերձ, մենք բանակցում ենք մի փաստաթղթի շուրջ, որը, Ձեր իսկ դիտարկմամբ, պարունակում է մեզ համար մտահոգիչ դրույթներ։
-Մադրիդյան սկզբունքների գաղտնազերծումը ցույց տվեց մի շատ էական հանգամանք։ Հայաստանի իշխանությունները, բանակցողները սեփական հասարակության նկատմամբ (սեփական ասելով՝ նկատի ունեմ նաև ԼՂՀ-ն ներառյալ) եղել են շատ ավելի ազնիվ, քան Ադրբեջանի իշխանություններն իրենց հասարակության նկատմամբ։
-Այսինքն, ուզում եք ասել, որ իշխանությունները հասարակությանը նախապես տեղյա՞կ են պահել, թե բանակցային սեղանին ինչ բովանդակությամբ փաստաթուղթ է դրված։
-Հայաստանի իշխանությունները, մինչև Մադրիդյան սկզբունքների գաղտնազերծումը, գոնե նրանց հիմնական կետերի վերաբերյալ ինչ-որ ձևով, իրենց կամ եռանախագահների կողմից, բացահայտումներ արել են։ Այսինքն, նրանք չեն գնացել բացահայտ կեղծիքի։ Ի տարբերություն Ադրբեջանի, օրինակ՝ հանրաքվեի հետ կապված այդ կետի, որտեղ գործ ունենք բացահայտ կեղծիքի հետ։ Սա հարակից բան եմ ասում, որը պարզապես կարելի է ֆիքսել։ Հիմա ամենակարևորը՝ շատ էական է Մադրիդյան սկզբունքները դիտարկել մինչ այդ եռանախագահների կողմից առաջարկած փաթեթների ընդհանրության կամ դինամիկայի մեջ։ Եթե այդ տեսանկունից անալիզ արվի՝ մի կողմ դնելով Փարիզ- Քի Ուեսթը, որն այդպես էլ չդարձավ գաղտնաղերծված փաստաթուղթ, ապա համեմատության մեջ կստացվի փաթեթ, փուլ, ընդհանուր պետություն և Մադրիդյան սկզբունքներ, որոնցից յուրաքանչյուրը հետո հասարակության համար դարձել է հնարավոր քննարկումների առարկա։ Մադրիդյան սկզբունքները բանակցային այդ ճոճանակի մեջ էականորեն տարբերվում են։
-Դրակա՞ն իմաստով։
-Նախորդ փաստաթղթերից ոչ մեկում չի եղել հստակ ամրագրում կարգավիճակային խնդիրների այս մոտեցման վերաբերյալ։ Այսինքն, միջանկյալ կամ ժամանակավոր կարգավիճակ, և ամենակարևորը՝ հետագա սեփական ճակատագրի որոշում, կամաարտահայտման անպայման հաշվի առնելը։ Նախորդ փաստաթղթերում որևէ տեղ այս իրավիճակը չկա։ Ի դեպ, չենք տեսնում նաև հետևյալը. եթե նախորդ բոլոր փաստաթղթերում միջազգային իրավունքի սկզբունքներից դոմինանտը տարածքային ամբողջականությունն է, ապա այս փաստաթղթում դոմինանտ չկա։ Նրանում մանևրելու տեղը շատ ավելի մեծ է, քան կային մյուս փաթեթների մեջ։
-1998թ. մերժվեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման փուլային տարբերակը։ Ստացվում է, որ այսօր մենք կրկին փորձում ենք գնալ այս ճանապարհով։
-Եթե հիշում եք, դեռևս այն ժամանակ, երբ տարբեր ուժերի կողմից փուլային տարբերա՛կն էլ մերժվեց, փաթեթայի՛նն էլ, առաջացավ բավական հետաքրքիր խնդիր, որը և՛ շոշափվում էր եռանախագահողների կողմից, և՛ քննարկվում էր փորձագիտական հանրության շրջանակներում։ Վերջ ի վերջո, սա պետք է լինի փաթեթ, իր մեջ պարունակելու է փուլեր։ Այսինքն, Մադրիդյան սկզբունքներ ասածն այդ տարրը պարունակում է։ Այն մի կողմից փաթեթ է, մյուս կողմից էլ պարունակում է առանձնացված հստակ փուլեր։
-Չե՞ք կարծում, թե այսօր Հայաստանի հանրությանը տարբեր եղանակներով փորձ է արվում հրամցնել ազատագրված տարածքների հանձնման անխուսափելիության գաղափարը, այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը շարունակում է հայտարարել, թե Ղարաբաղը երբեք չի անկախանա, տարածքներն էլ, անկասկած, վերադարձվելու են։
-Ադրբեջանի հետ համեմատած՝ Հայաստանն ունի ժողովրդավարության ավելի բարձր աստիճան։ Եվ բոլոր բանավեճերին, քաղաքագիտական քննարկումներին ես վերաբերվում եմ բավական նորմալ, եթե մարդիկ այդ քննարկումների մեջ ազնիվ են։ Այստեղ կա էական խնդիր։ Եթե մարդիկ փորձում են իրական բանակցային գործընթացը վերափոխել բաժակաճառի, ապա դա ինձ համար անընդունելի և ռադիկալ է։ Եթե մարդիկ փորձում են հանդես գալ պարտվողական դիրքերից՝ թե ամեն ինչ տանք, միայն թե ղարաբաղյան խնդիրը լուծվի, նույնչափ անընդունելի և ռադիկալ է ինձ համար նաև դա։ Հետևաբար, պետք է լինեն առողջ բանավեճի տարրեր, որոնք բանակցողի համար սեփական հասարակության կարծիքն իմանալու բավական լավ միջոց են։ Չգիտեմ, միգուցե ես չափից ավելի լավատես եմ, բայց ինձ թվում է, թե մեր հանրությունը ղարաբաղյան հարցում կոնսենսուս ունի։ Որևէ կերպ միակողմանի զիջումներ չեն կարող լինել։ Հնարավոր չէ խոսել ինչ-որ բան վերադարձնելու մասին, երբ դեռ անհայտ է Ղարաբաղի կարգավիճակը։
-ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահները չեն բացառել, որ մոտ ապագայում Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա, հնարավոր է, ստորագրվի շրջանակային համաձայնագիր...
-Ես մոտ ապագային վերաբերող խոսակցություններին և պնդումներին այնքան էլ լուրջ չեմ վերաբերվում։ Այստեղ կարող է լինել մեկ բացառություն՝ երբ տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ լինի ինչ-որ սրացում. ոչ թե ղարաբաղյան հիմնախնդրի շուրջ, այլ ընդհանրապես Հարավային Կովկասում։ Օրինակ, կրկին՝ Վրաստան-Ռուսաստան։ Այդ պարագայում, միգուցե, եռանախագահողները ոչ թե հանդես գան առաջարկով, այլ նույնիսկ որոշակի ճնշում գործադրեն կողմերի վրա։ Այդ դեպքում գործընթացները կարող են արագանալ։ Սակայն, այսօրվա դրությամբ, դրա հավանականությունը ես չեմ տեսնում։

Интервью руководителя организации «Европейская интеграция», члена Общественного совета Карена Бекаряна
-Сегодня политические и экспертные круги Армении по-разному оценивают Мадридские принципы. С одной стороны они рассматриваются как угрожающие армянской государственности, с другой же стороны звучат мнения, что эти принципы совпадают с нашими интересами. Как, по-вашему, каковы Мадридские принципы?
-Для того, чтобы давать оценки, думаю, нужно отделить друг от друга два процесса. Во-первых, Мадридские принципы просто как новый пакет, а во-вторых, подходы в их отношении. Мадридские принципы остаются отделенными от всех переговоров, от имевшихся предложений.  Естественно, в Мадридских принципах есть вызовы. Здесь есть проблемы, которые, действительно, оставляют место для беспокойства. Попробую коснуться самых существенных из них. Прежде, проблема освобожденных территорий, сдачи этого пояса   безопасности, которые в Мадридских принципах идут первым пунктом. Вторым, достаточно беспокоящим положением, является возвращение беженцев, которое имеет достаточно неопределенную перспективу, и не уточнено, на какие территории они вернутся.  Третье, и быть может самое главное по важности - неполноценное уточнение статуса НКР: как промежуточный (временный) или окончательный.   То есть, это весьма естественные беспокойства.
-Получается, что Мадридские принципы действительно содержат опасные положения?
-Здесь нужно помнить одно важное обстоятельство. Никто не говорил, что армянская сторона дала согласие на мадридские принципы в данном виде. Здесь есть две существенных разницы. Принимать это в качестве основы переговоров, и принимать это как документ. Это очень разные вещи. Постоянно говорилось, что Армения готова вести переговоры вокруг этих принципов. Есть множество положений, которые продолжают оставаться закрытыми. То есть, понять общую картину будет очень трудно.
-Тем не менее, мы ведем переговоры вокруг одного документа, который, по вашему же замечанию, содержит беспокоящие нас положения?
-Рассекречивание Мадридских принципов продемонстрировало одно очень существенное обстоятельство. Армянские власти, переговорщики были в отношении собственного (говоря собственного, я также имею в виду и НКР) общества намного честнее, чем власти Азербайджана в отношении своего.
-То есть, Вы хотите сказать, что власти предварительно поставили общество в известность с каким содержанием документы лежат на переговорном столе?
-Власти Армении до рассекречивания Мадридских принципов, хотя бы относительно основных пунктов в какой-то форме сами, либо посредством тройки сопредседателей в определенной степени информировали. То есть они не шли на явные фальсификации. В отличие от Азербайджана, например, относительно пункта насчет референдума, где мы имеем дело с явной фальсификацией. Но это еще не главное, это можно просто зафиксировать. А теперь главное: очень важно рассматривать Мадридские принципы в общности или динамике документов предложенных тройкой сопредседателей. Если с этой точки зрения будет проведен анализ, оставив в стороне Париж-Ки-Уэст, который так и не стал рассекреченным документом, то в сравнении получатся пакет, этап,  общее государство и Мадридские принципы,  каждый из которых потом стал для общества предметом возможных обсуждений. Мадридские принципы в этих переговорных качелях существенно отличаются.
-В положительном смысле?
-Ни в одном из предыдущих документов не было четкого закрепления проблемы статуса относительно этого подхода. То есть промежуточный или временный статус, и, самое главное: дальнейшее решение своей судьбы, обязательный учет проявления воли.   В прошлых документах нигде данного положения нет. Между прочим, не вижу и следующего: если во всех прошлых документах доминантным из принципов международного права была территориальная целостность, то в данном документе доминанты нет. В нем больше места для маневрирования, чем имелось в других документах.
-В 1998-ом году был отвергнут поэтапный вариант урегулирования Карабахской проблемы. Получается, что сегодня мы вновь пытаемся идти по этому пути.
-Если помните, еще в то время, когда разными силами был отвергнут и поэтапный вариант,  и пакетный, встала достаточно интересная проблема, которая и затрагивалась тройкой сопредседателей, и обсуждалась в экспертных общественных кругах. В конце концов, это должен быть пакет, который содержит в себе этапы. То есть, так называемые Мадридские принципы этот элемент в себе содержат.  С одной стороны это пакет, а с другой стороны - содержит четкие отдельные этапы.
-Не считаете ли Вы, что сегодня разными способами делается попытка внедрить в сознание общественности Армении идею неизбежности сдачи освобожденных территорий, в то время, когда Азербайджан продолжает заявлять, что Карабах никогда не станет независимым, а территории, несомненно, будут возвращены?
-По сравнению с Азербайджаном у Армении более высокая ступень демократии. И ко всем дебатам, политологическим обсуждениям  также относятся достаточно нормально, если люди в этих обсуждениях честны. Здесь есть существенная проблема. Если люди пытаются превратить реальный переговорный процесс в тосты, то для меня это неприемлемо и радикально. Если люди пытаются выступать с пораженческих позиций: давайте все отдадим, лишь бы решилась Карабахская проблема, то это в той же мере для меня неприемлемо и радикально. Следовательно, должны быть элементы здоровой дискуссии, которые являются для ведущего переговоры достаточно хорошим методом проверки мнения собственного общества. Не знаю, может быть я чересчур оптимистичен, но мне кажется, что наша общественность в вопросе Карабаха обладает консенсусом. Никоим образом односторонних уступок быть не может. Невозможно говорить   о возвращении чего-то, когда еще неизвестен статус Карабаха.
-Сопредседатели МГ ОБСЕ не исключили, что в ближайшем будущем на основе Мадридских принципов, возможно, будет подписано рамочное соглашение...
-Я не так серьезно отношусь к разговорам и утверждениям, касающимся будущего. Здесь может быть одно исключение, когда вокруг региональных проблем будет определенное обострение: не вокруг Карабахской проблемы, а вообще на Южном Кавказе. Например, снова Грузия-Россия. В этом случае, может быть, тройка сопредседателей будет не с предложениями выступать, а даже окажет на стороны определенное давление. В этом случае процессы могут ускориться. Однако, возможности этого на сегодняшний день я не вижу.