Ալիկ Արզումանյան. «Չեմ կարծում, թե այսօր ՀԱԿ–ն ունի ձևավորված մոտեցում Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման վերաբերյալ»
-Հարցն այն չէ, թե ինչպիսի լուծում է տեսնում ՀԱԿ-ը։ Գուցե ՀԱԿ-ի լուծումը թերի է, գուցե ընդունելի է, սակայն ՀԱԿ-ը խոսում է այն մասին, որ այսօր առկա լուծման ուրվագիծն անընդունելի է։ Սա պետք է բացառել, որից հետո մտածել, թե նոր իրավիճակում ինչպիսի լուծումների կարելի է գնալ։ Չեմ կարծում, թե այսօր ՀԱԿ-ն ունի ձևավորված մոտեցում Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման վերաբերյալ, դա բացառվում է։ Բացառում եմ, որ ՀԱԿ-ի նման միավորումը, որը բաղկացած է տարբեր ուժերից, որոնք ունեն տարբեր մոտեցումներ, Լեռնային Ղարաբաղի հարցի վերջնական կարգավորման մեկ տեսլական ունենա։ Կարող է ունենալ մեկ միասնական մոտեցում, որ բացառում է սեղանին առկա մոտեցումը,–ասել է ՀՀ նախկին արտգործնախարար Ալիկ Արզումանյանը պատասխանելով «Ո՞րն է Հայ ազգային կոնգրեսի դիրքորոշքումը Արցախյան հարցի կարգավորման վերաբերյալ. կոնկրետ քայլեր, բացի Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը պահանջելուց» հարցին։ –Կցանկանայի՝ մի քիչ սպասենք։ Հավանաբար, ՀԱԿ-ը հանդես կգա կարգավորման իր հայեցակարգով,–հավելել է նա։

Алик Арзуманян: «Не думаю, что сегодня у АНК есть сформировавшийся подход относительно урегулирования Нагорно-карабахского вопроса»
«Вопрос не в том, каким видит решение АНК. Возможно, решение АНК несовершенно, а может -приемлемо, однако АНК говорит о том, что имеющийся сегодня контуры решения являются неприемлемыми. Это нужно исключить, после чего думать о том, на какие решения можно пойти в новой ситуации. Не думаю, что сегодня у АНК есть сформировавшийся подход относительно урегулирования Нагорно-карабахского вопроса, это исключено. Исключаю, что такое объединение как АНК, которое состоит из различных сил, имеющих различные подходы, будет иметь одно видение окончательного урегулирования вопроса Нагорного Карабаха. Он может иметь один единый подход, который исключит имеющийся», - сказал бывший министр иностранных дел РА Алик Арзуманян, отвечая на вопрос: «Какова позиция Армянского национального конгресса относительно урегулирования Арцахского вопроса: конкретные шаги, кроме требования отставки Сержа Саргсяна?».
«Я бы хотел, чтобы мы немного подождали. Вероятно, АНК выступит со своей концепцией урегулирования», - добавил он.