ԵՄ-ում ՀՀ ներկայացուցչության ղեկավար, դեսպան Ավետ Ադոնցը ԵՀ նախագահ Ժոզե Մանուել Բառոզոյին է հանձնել իր հավատարմագրերը
ԵՄ-ում ՀՀ ներկայացուցչության ղեկավար, դեսպան Ավետ Ադոնցը  ԵՀ նախագահ Ժոզե Մանուել Բառոզոյին է հանձնել իր հավատարմագրերը
Ս.թ. հուլիսի 23-ին ԵՄ-ում ՀՀ ներկայացուցչության ղեկավար, դեսպան Ավետ Ադոնցը ԵՀ նախագահ Ժոզե Մանուել Բառոզոյին է հանձնել իր հավատարմագրերը:
Արարողակարգից հետո տեղի է ունեցել զրույց, որի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին եւ դրանց զարգացման հեռանկարներին:
Շնորհավորելով պրն. Ադոնցին դեսպան նշանակվելու կապակցությամբ՝ ԵՀ նախագահը վերահաստատել է ԵՄ պատրաստակամությունը շարունակելու խորացված համագործակցությունը Հայաստանի հետ, ինչի համար լավ հնարավորություններ է ընձեռում Արեւելյան գործընկերությունը: Նա ողջունել է Հայաստանի նախագահի ջանքերն՝ ուղղված ԼՂ հակամարտության խաղաղ լուծմանը եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը: Պրն. Բառոզոն նշել է նաեւ ԵՀ պատրաստակամությունը ձեռնարկելու միջոցառումներ, որոնք կլրացնեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքները:
Դեսպան Ադոնցը ներկայացրել է ԼՂ հակամարտության շուրջ ընթացող բանակցությունների վերջին զարգացումները եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկա վիճակը:
Քննարկվել են նաեւ Հայաստան-ԵՄ նոր պայմանագրային հարաբերությունների հաստատմանը, ազատ առեւտրի համաձայնագրի կնքմանը, մուտքի արտոնագրային ռեժիմի պարզեցմանը վերաբերող հարցեր, ինչպես նաեւ Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում տեղ գտած դրական զարգացումները:

Руководитель представительства РА в ЕС, посол Авет Адонц вручил свои верительные грамоты председателю Еврокомиссии Жозе Мануэлю Баррозу
Руководитель представительства РА в ЕС, посол Авет Адонц  вручил свои верительные грамоты  председателю Еврокомиссии Жозе Мануэлю Баррозу
23 июля с.г. руководитель представительства РА в ЕС, посол Авет Адонц вручил свои верительные грамоты  председателю Еврокомиссии Жозе Мануэлю Баррозу.
После церемонии состоялась беседа, в ходе которой были затронуты вопросы отношений Армения-ЕС и перспективы их развития.
Поздравив господина Адонца в связи с назначением на должность посла, председатель Еврокомиссии вновь подтвердил готовность ЕС продолжить углубленное сотрудничество с Арменией, хорошие  возможности для которого предоставляет Восточное партнерство. Он приветствовал усилия президента Армении, направленные на мирное решение Нагорно-карабахского конфликта и налаживание армяно-турецких отношений. Господин Баррозу отметил также готовность Еврокомиссии предпринять меры, которые дополнят работы Минской группы ОБСЕ.
Посол Адонц представил последние развития в переговорах вокруг нагорно-карабахского конфликта и нынешнее состояние урегулирования армяно-турецких отношений.
Обсуждались также вопросы, касающиеся утверждения  новых договорных отношений между Арменией и ЕС, подписания соглашения о свободной торговле, упрощения визового режима, а также положительные развития во внутриполитической жизни Армении.