Գալուստ Սահակյան. «Որևէ հայ մարդ չի կարող իր տարածքները զիջել»
Խոսելով Մադրիդյան սկզբունքների մասին՝ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանն ասաց, որ իրենք դրական են համարում այն, որ միջազգային հանրությունը Ղարաբաղի հարցի լուծումը տեսնում է ազգերի ինքնորոշման շրջանակներում։ «Որպես դիվանագիտական առաջընթաց են համարում փաստաթուղթը։ Սակայն մինչև Ղարաբաղի հարցը հայանպաստ լուծում չստանա, ինչպես որ ուզում ենք մենք և մեր ժողովուրդը, բնականաբար, մեզ համար այդ փաստաթուղթը մեծ կարևորություն չի կարող ներկայացնել։ Առաջին խնդիրը ԼՂ կարգավիճակի հարցն է։ Բնականաբար, մնացած բոլոր խնդիրների լուծումը կախված է այդ կարգավիճակից։ Դրա համար էլ միշտ պնդում ենք, որ Ղարաբաղը երբևիցե չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում։ Իսկ դրանից հետո թե էլ ինչ հողեր կգրավենք կամ կազատագրենք մեր հայրենիքը՝ դա մեր պարծանքն է։ Համամիտ եմ, որ Արևմտյան Հայաստանն էլ լինի մերը, բայց ոնց որ հիմա դրա ժամանակ չէ»,-ասել է ՀՀԿ փոխնախագահը։
Անդրադառնալով Ղարաբաղի կարգավիճակի խնդրին՝ Գալուստ Սահակյանն ասել է. «Նախ լուծենք Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը, հետո խոսենք, թե ո՞րն է ազատագրված, ո՞րն է գրավյալ։ Այսինքն, մինչև գլխավոր սկզբունքը չի դրվում խնդիրների լուծման մեջ, մնացածներն այս պահին ածանցյալ են։ Եթե մենք ընկնենք այն գործընթացի մեջ, թե մենք ի՛նչ ենք տալու, ի՛նչ ենք վերցնելու՝ գլխավոր միտքը կաղավաղենք»։ Ըստ Գալուստ Սահակյանի՝ երկրորդ դրական քայլը կլինի այն, որ ԼՂ ներկայացուցիչները մասնակցեն բանակցային գործընթացին։
«7 օր»-ի այն հարցին, թե դե՞մ չէ, թեկուզ ԼՂ կարգավիճակի դիմաց, ազատագրված տարածքների հանձնմանը, ԳաԼուստ Սահակյանը պատասխանեց. «Որևէ հայ մարդ չի կարող իր տարածքները զիջել։ Եթե ես սկսեմ բանախոսել դրա մասին, ապա պետք է մի կողմ դնեմ հիմնական գաղափարախոսությունը, որը Ղարաբաղի կարգավիճակն է»։

Галуст Саакян: «Ни один армянин не может уступить своей территории»
Говоря о Мадридских принципах, глава фракции НС РПА Галуст Саакян сказал, что они считают положительным то, что международное сообщество видит решение вопроса Карабаха в рамках самоопределения народов. «Документ рассматривают как дипломатический прогресс. Однако, пока вопрос Карабаха не получит благоприятное для армян решение, так,  как этого хотим мы и наш народ, естественно, этот документ не может представлять для нас большой важности. Первая проблема - вопрос статуса Нагорного Карабаха. Естественно, решение всех остальных проблем зависит от этого статуса. Поэтому мы всегда настаиваем, что Карабах никогда не сможет быть в составе Азербайджана. А то,  какие земли мы после этого завоюем или освободим нашу родину - это наша гордость. Я согласен, чтобы и Западная Армения была нашей, но сейчас не время для этого», - сказал заместитель председателя РПА.
Касаясь проблемы статуса Карабаха, Галуст Саакян сказал: «Прежде, решим вопрос статуса Карабаха, а потом уже поговорим о том, что освобожденное, а что оккупированное. То есть, пока главный принцип не ставится в основу решения проблем, остальные в данный момент являются производными. Если мы будем вовлечены в процесс того, что мы отдадим, а что возьмем, то мы исказим главную идею». По словам Галуста Саакяна, вторым положительным шагом будет то, если представители Нагорного Карабаха примут участие в переговорном процессе.
На вопрос «7or», согласен ли он на сдачу освобожденных территорий в обмен хотя бы на статус Нагорного Карабаха, Галуст Саакян ответил: «Ни один армянин не может уступить своей территории. Если я начну дискутировать  об этом, то должен буду оставить в стороне основную идеологию, которой является статус Карабаха».