Ղրղզստանի ընդդիմությունը չի ընդունում նախագահական ընտրությունների արդյունքները
Ղրղզստանի ընդդիմությունը չի ընդունում նախագահական ընտրությունների արդյունքները՝ դրանք անվանելով ոչ լեգիտիմ։ Այդ մասին հայտարարել է ընդդիմության միասնական թեկնածու Ալմազբեկ Ատամբաևը։ «Մենք չենք ընդունում անցած ընտրությունների արդյունքները և համարում ենք դրանք ոչ լեգիտիմ՝ մեծաթիվ խախտումների պատճառով։ Ընդդիմությունը գտնում է, որ այժմ Ղրղզստանում չկա լեգիտիմ իշխանություն և լեգիտիմ նախագահ»,- ասել է նա։
Ատամբաևը չի հայտնել, թե ինչպե՞ս է ընդդիմությունը պատրաստվում բողոքարկել անցած ընտրությունների արդյունքները։
Երկրի ԿԸՀ պաշտոնական տվյալներով՝ քվեաթերթիկների 51%- հաշվարկի արդյունքում Ղրղզստանի գործող նախագահ Կուրմանբեկ Բակիևը հավաքել է ձայների 87,79%-ը։

Киргизская оппозиция не принимает результаты президентских выборов
Киргизская оппозиция не принимает результаты президентских выборов и признает их нелегитимными. Об этом заявил единый кандидат от оппозиции Алмазбек Атамбаев. «Мы не принимаем результаты прошедших выборов и считаем их нелегитимными из-за большого количества нарушений. Оппозиция считает, что сейчас в Киргизии нет легитимной власти и легитимного президента», - сказал он.
Атамбаев не разъяснил, как они собираются обжаловать результаты прошедших выборов.
По официальным данным ЦИК страны, по данным подсчета 51% бюллетеней, действующий президент Киргизии Курманбек Бакиев набрал 87,79% голосов.