Տեղի է ունեցել Հայասատանի և Թուրքմենստանի նախագահների առանձնազրույցը
Աշգաբատի «Սապարմուրատ Նիյազովի» անվան միջազգային օդանավակայանում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո, բարձրաստիճան հյուրերի սպասարկման սրահում Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը կարճատև զրույց են ունեցել: ՀՀ Նախագահի կեցավայրում ավելի ուշ տեղի է ունեցել Սերժ Սարգսյանի և Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի առանձնազրույցը, որին հաջորդել է Հայաստանի և Թուրքմենստանի Նախագահների մասնակցությամբ երկու երկրների պաշտոնական պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Հանդիպման ավարտին ստորագրվել են երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության հաստատմանն ուղղված փաստաթղթեր, ինչպես նաև ընդունվել է համատեղ հայտարարություն, որում գնահատական է տրված հայ-թուրքմենական հարաբերությունների ներկա վիճակին, նախանշված են քաղաքական, տնտեսական և սոցիալ-մշակութային կյանքի կարևորագույն ուղղություններով դրանց զարգացման հեռանկարները:
Բանակցությունների արդյունքում, մասնավորապես, ստորագրվել են Հայաստանի և Թուրքմենստանի առևտրաարդյունաբերական պալատների միջև համագործակցության մասին, Հայաստանի կրթության և գիտության նախարարության և Թուրքմենստանի կրթության նախարարության միջև կրթության բնագավառում համագործակցության մասին, Հայաստանի մշակույթի նախարարության և Թուրքմենստանի մշակույթի ու հեռուստառադիոհեռարձակման նախարարության միջև մշակույթի բնագավառում համագործակցության մասին, Հայաստանի և Թուրքմենստանի Կառավարությունների միջև առևտրատնտեսական և գիտատեխնիկական համագործակցության հայ-թուրքմենական միջկառավարական հանձնաժողովի մասին համաձայնագրերը, ինչպես նաև Երևանի պետական համալսարանի և Թուրքմենստանի Մահտումկուլիի անվան համալսարանի միջև 2010-2015թթ. համագործակցության ծրագիրը:
Այնուհետև Հայաստանի և Թուրքմենստանի Նախագահները երկկողմ բանակցությունների արդյունքները ներկայացրել են զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին:
Նախագահ Սարգսյանն իր խոսքում նախ շնորհակալություն է հայտնել Թուրքմենստանի Նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովին' ջերմ ընդունելության համար, ապա ընդգծել, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում երկու երկրների միջև ձևավորված հարաբերություններն ու դրանց հատուկ նշանակություն է տալիս: Նախագահի հավաստմամբ, այդ ամենի վկայությունն են և՛ պաշտոնական այցը, և՛ կառուցողական ու լիակատար փոխըմբռնման մթնոլորտում անցած բանակցությունները:
Սերժ Սարգսյանը խոսել է ստորագրված փաստաթղթերի կարևորության մասին, նաև նշել, որ Թուրքմենստանի Նախագահի հետ քննարկել են հայ-թուրքմենական հարաբերությունների արդիական հարցեր, մտքեր են փոխանակել միջազգային ու տարածաշրջանային մի շարք հարցերի շուրջ:
Նախագահի խոսքով, բանակցությունների ժամանակ անդրադարձ է եղել առևտրատնտեսական հարաբերություններին ևս: Երկուստեք ընդգծվել է, որ չնայած վերջերս նկատվում է դրական տեղաշարժ, սակայն տնտեսական կապերի ամրապնդման ներուժը դեռևս լիարժեքորեն չի օգտագործվում:
«Կարծում եմ, համատեղ ջանքերով մենք կարող ենք ապահովել մեր առևտրատնտեսական հարաբերությունների հետագա ընդլայնումը, դրանց նոր խթան հաղորդել: Համագործակցության լուրջ ներուժ կա էներգետիկայի, տրանսպորտի, գյուղատնտեսության, տեքստիլ արդյունաբերության ոլորտներում: Վստահ եմ, որ մեր ապրանքարտադրողների արտադրանքի ներկայացման, տնտեսվարող սուբյեկտների միջև ուղիղ կապերի հաստատման համար լավ հնարավորություն են գործարար-համաժողովները, որոնցից հերթականն այսօր իր աշխատանքն սկսեց Աշգաբատում»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը, կարևորելով  առևտրային հարաբերությունների զարգացման, երկու երկրների գործարար սուբյեկտների միջև անմիջական կապերի համար բարենպաստ պայմանների  ստեղծման, արդյունաբերության և ներդրումների ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ երկկողմ պայմանավորվածությունները:
Հայաստանի և Թուրքմենստանի նախագահներն ընդգծել են տնտեսական համագործակցության հայ-թուրքմենական միջկառավարական հանձնաժողովի արդյունավետ գործունեության կարևորությունը ևս:
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ մեծ նշանակություն է տրվել հումանիտար ոլորտում համագործակցության հարցերին' ստորագրվել են մշակույթի, կրթության ոլորտներում համագործակցության մասին համաձայնագրեր, ինչպես նաև' առաջիկա տարիներին Երևանի պետական համալսարանի և Մահտումկուլիի անվան Թուրքմենստանի պետական համալսարանի միջև համագործակցության մասին ծրագիր: Թուրքմենստանում այժմ ընթանում են հայկական կինոյի օրերը: Ակտիվորեն զարգանում են առողջապահության ոլորտում կապերը: Այս ամենը, Սերժ Սարգսյանի խոսքով' շատ լավ և դրական միտումներ են, որոնք անհրաժեշտ է զարգացնել:
Անդրադառնալով Նախագահ Բերդիմուհամեդովի հետ միջազգային և տարածաշրջանային հարցերի քննարկմանը' Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ միջազգային օրակարգի կարևորագույն հարցերի շուրջ Հայաստանի և Թուրքմենստանի դիրքորոշումների համընկնումը կամ նմանությունը միջազգային ասպարեզում փոխշահավետ համագործակցության լավ հիմք է:
«Մենք, իհարկե, նաև քննարկեցինք Հարավային Կովկասի անվտանգության վերաբերյալ հարցեր: Ես Թուրքմենստանի Նախագահին ներկայացրեցի, թե ինչպիսին ենք տեսնում ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման ուղիները: Մշտապես հնչող ռազմական հռետորաբանությունը և սպառազինության աննախադեպ աճը տարածշրջանում ստեղծում են ծայրահեղ լարված իրավիճակ: Ես ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել այս հարցի կապակցությամբ Հայաստանի դիրքորոշումը. ճգնաժամերը և հակամարտությունները պետք է լուծվեն բացառապես խաղաղ ճանապարհով, միջազգային իրավունքի սկզբունքների և նորմերի հիման վրա, որոնք մի ամբողջություն են կազմում:
Միջազգային հանրության կարծիքով, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համար կիրառելի այդպիսի սկզբունքներ են ուժի և դրա սպառնալիքի չկիրառումը, պետության տարածքային ամբողջականությունը և ազգերի ինքնորոշման իրավունքն ու իրավահավասարությունը: Միայն այսպիսի մոտեցումն է ապահովում արդար և երկարաժամկետ լուծման հասնելու հնարավորությունը»,-ընդգծել է Հայաստանի Նախագահը:
Նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովն իր խոսքում նշել է, որ Հայաստանի Նախագահի պաշտոնական այցը կարող է անկյունաքար դառնալ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համար:
«Մենք ջերմությամբ ենք վերաբերվում Հայաստանին և նրա աշխատասեր ժողովրդին»,-ասել է Թուրքմենստանի նախագահը, շնորհակալություն հայտնելով Նախագահ Սարգսյանին' Հայաստան պաշտոնական այցի հրավերի համար:
Թուրքմենստանի նախագահը նշել է, որ իր երկիրը շահագրգռված է Հայաստանի հետ հարաբերությունները զարգացնելու և մի շարք ոլորտներում' մեքենաշինություն, էլեկտրոնիկա, դեղագործություն, գյուղմթերքի արտադրություն և այլն, համագործակցության հեռանկար է տեսնում:

Состоялась встреча президентов Армении и Туркменистана
В ашхабадском международном аэропорту имени Сапармурата Ниязова после официальной церемонии встречи президента Армении в зале обслуживания высокопоставленных гостей президенты Серж Саргсян и Гурбангулы Бердымухамедов провели краткую беседу. Позже состоялась отдельная беседа Сержа Саргсяна и Гурбангулы Бердымухамедова, по завершении которой при участии президентов Армении и Туркменистана прошла встреча официальных делегаций двух стран в расширенном составе.
По завершении встречи подписаны документы, направленные на установление сотрудничества между двумя странами в различных сферах, а также принято совместное заявление, в котором дана оценка нынешнему состоянию армяно-туркменских отношений, намечены перспективы их развития по важнейшим направлениям политической, экономической и социально-культурной жизни.
По итогам переговоров, в частности, подписаны соглашения о сотрудничестве между торгово-промышленными палатами Армении и Туркменистана, о сотрудничестве в сфере образования между Министерством образования и науки Армении и Министерством образования Туркменистана, о сотрудничестве в сфере культуры между Министерством культуры Армении и Министерством культуры и телерадиовещания Туркменистана, об армяно-туркменской межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству между Правительствами Армении и Туркменистана, а также программа сотрудничества между Ереванским Государственным университетом и Туркменским Государственным университетом имени Магтымгулы на 2010-2015 гг.
Затем президенты Армении и Туркменистана представили результаты двухсторонних переговоров представителям СМИ.
Президент Саргсян в своем выступлении подчеркнул, что Армения высоко ценит сформировавшиеся между двумя странами отношения и придает им особое значение.
По словам президента, во время переговоров состоялся также обмен мнениями относительно торгово-экономических отношений. Стороны подчеркнули, что хотя в последнее время в этом направлении наблюдается позитивная динамика, однако потенциал экономических связей пока используется не в полной мере. «Думаю, что совместными усилиями мы можем обеспечить дальнейшее расширение наших торгово-экономических отношений, придать им новый импульс. Есть серьезный потенциал сотрудничества в сферах энергетики, транспорта, сельского хозяйства, текстильной промышленности. Уверен, что хорошую возможность презентовать продукцию наших товаропроизводителей, установить новые прямые контакты между нашими хозяйствующими субъектами предоставляют бизнес-форумы, очередной из которых начал свою работу сегодня в Ашхабаде», - сказал Серж Саргсян.
Президент отметил также, что большое важность имеют и вопросы сотрудничества в гуманитарной сфере: подписаны соглашения о сотрудничестве в области культуры и образования, а также программа сотрудничества на предстоящие годы между Ереванским государственным университетом и Туркменским государственным университетом имени Магтымгулы. К примеру, в Туркменистане сейчас проходят дни армянского кино.
Касаясь обсуждения международных и региональных вопросов, Саргсян сказал, что совпадение или схожесть позиций Армении и Туркменистана по ключевым вопросам международной повестки является хорошей базой для взаимовыгодного сотрудничества на международной арене.
«Нами, конечно же, обсуждались вопросы безопасности на Южном Кавказе. Я представил президенту Туркменистана наше видение путей урегулирования Карабахского конфликта. Постоянно звучащая воинственная риторика и беспрецедентное наращивание вооружений создают крайне напряженную ситуацию в регионе. Я еще раз хочу подчеркнуть позицию Армении по данному вопросу: кризисы и конфликты должны решаться исключительно мирным путем, на основе норм и принципов международного права, составляющих единое целое. По мнению международного сообщества, такими принципами, применительно к конфликту в Нагорном Карабахе, являются неприменение силы или угрозы силой, территориальная целостность государства, равноправие и право народов на самоопределение. Только такой подход обеспечивает возможность достижения справедливого и долгосрочного решения», - подчеркнул президент Армении.
Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов в своем выступлении отметил, что его страна заинтересована в том, чтобы развивать отношения с Арменией, и в ряде отраслей, в частности, в машиностроении, электронике, фармакологии, производстве сельских продуктов и других, видит перспективу сотрудничества.