Քաղաքագետ. «Աստանայում ոչ մի փաստաթուղթ չի ստորագրվի»
«7օր»-ի հետ զրույցում քննարկելով դեկտեմբերի 1-2-ին Աստանայում կայանալիք գագաթնաժողովի ընթացքն ու ակնկալիքները՝ քաղաքագետ Վահե Սարգսյանն ասել է, թե փորձագետների շրջանում տարածված է մնում այն կարծիքը, որ այդ հանդիպման ընթացքում որևէ առաջընթաց դժվար թե գրանցվի, քանի որ Հայաստանի և Ադրբեջանի երկխոսության շրջանակներում ընդհանրապես առաջընթաց չի եղել։
-Ադրբեջանի վարած քաղաքական գործընթացում ընդհանրապես փոփոխություն չկա, և չեմ կարծում, թե այդպիսի դիրքորոշման պայմաններում ինչ-որ փաստաթուղթ կարող է ստորագրել հայկական կողմը։ Ավելին, հայկական կողմի միակ արդարացված քայլը կարելի է համարել այն, որ գոյություն ունեցող պայմաններում ոչ մի փաստաթուղթ չստորագրվի,-ավարտել է իր խոսքը քաղաքագետը՝ հավելելով, որ ամեն դեպքում ոչ մի լուրջ փաստաթուղթ Աստանայում չի ստորագրվի։

Политолог: «В Астане никакого документа не будет подписано»
Обсуждая в беседе с «7or» предстоящий 1-2 декабря в Астане саммит и ожидания в связи с ним, политолог Ваге Саркисян заявил, что среди экспертов продолжает оставаться распространенным мнение о том, что в ходе этой встречи вряд ли будет зафиксирован прогресс, поскольку в рамках диалога между Арменией и Азербайджаном прогресса не было вообще.
«В политическом процессе, который ведет Азербайджан, нет абсолютно никаких изменений. Я не думаю, что в условиях такой позиции армянская сторона может подписать какой-либо документ. Более того, единственным оправданным шагом армянской стороны можно рассматриваться то, что в существующих условиях не будет подписан никакой документ»,-подчеркнул политолог, добавив, что в любом случае, в Астане никакого серьезного документа не будет подписано.