Հմայակ Հովհաննիսյան. «...մարդիկ հոգնել են ՀՀԿ–ի 10–ամյա իշխանությունից»
Պատասխանելով ՀՀԿ-ԲՀԿ ներքին հակասության մասին հարցին՝ «Հայելի» ակումբում Քաղաքագետների միության նախագահ Հմայակ Հովհաննիսյանն ասել է, թե բնական է, երբ ընտրություններին նախապատրաստվող և դրանց ինքնուրույն մասնացելու մտադրություն ունեցող կուսակցությունները մրցակցության մեջ են լինում։
-Եթե այլ կերպ լիներ, ես վիճակը կգնահատեի ոչ թե մտահոգիչ, ծանր, այլ ողբերգական,-ասել է Հ. Հովհաննիսյանը։
Հարցին, թե հնարավոր է, որ խորհրադարանական ընտրությունների ժամանակ ԲՀԿ-ն ավելի շատ ձայն հավաքի, քան ՀՀԿ-ն, առավել ևս, որ այսօր արդեն ԲՀԿ-ն խոսում է ձայների 50+1 և նույնիսկ 99,9 տոկոսը ստանալու մասին, քաղաքագետը պատասխանել է.
-Ես հակված չեմ մտածելու, որ երբ քաղաքական ուժերի ղեկավարներն իրենց լավատեսական արդյունքի վերաբերյալ կանխատեսումներով են հանդես գալիս, նրանք հետևում են նարդի խաղացողի հոգեբանությանը կամ փորձում են գունազարդել իրենց իրական հնարավորությունները։ Եթե ասում են, կնշանակի՝ ունեն որոշակի հիմքեր, որոշակի պրոյեկտ ունեն աչքի առաջ։ Այսինքն, նրանք գիտակցում են մի բան՝ որ մարդիկ հոգնել են ՀՀԿ-ի 10-ամյա իշխանությունից,-պատասխանել է Հ. Հովհաննիսյանը։

Амаяк Ованнисян: «…люди устали от 10-летней власти РПА»
Отвечая на вопрос о внутреннем противоречии между РПА и партией «Процветающая Армения» (ППА), председатель Союза политологов Амаяк Ованнисян сказал, что соперничество между партиями, которые готовятся к выборам и собираются участвовать в них по отдельности, является естественным.
«Если бы было иначе, то я охарактеризовал бы ситуацию не как тревожную, тяжелую, а как трагическую», - отметил А. Ованнисян.
Отвечая на вопрос о том, возможно ли, что на парламентских выборах ППА получит больше голосов, чем РПА, тем более, что уже сегодня ППА говорит о 50+1% и даже о 99,9% голосов, политолог ответил:
«Я не склонен думать, что, выступая с прогнозами о своих оптимистичных результатах, лидеры сил следуют психологии игрока в нарды или пытаются приукрасить свои реальные возможности. Если говорят, то, значит, имеют определенные основания, определенный проект. То есть, они осознают, что люди устали от 10-летней власти РПА».
Что касается шансов партии «Оринац еркир», то Ованнисян заявил:
«Какая "Оринац еркир''? Она еще есть? Вы говорите, что Союза политологов нет, а, в действительности, "Оринац еркир'' нет».