Ինչի՞ մասին է ակնարկում Ալիկ Սարգսյանը
Նախկին ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը որոշել է «նյուզմեյքերություն» անելու հարցում հետ չմնալ գործող ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանից։ Օրերս նա իշխանության թևերից մեկի շահերը սպասարկող թերթերից մեկին տված հարցազրույցում մի շարք ուշագրավ ու, ես կասեի, սենսացիոն մտքեր է հայտնել։
Այսպես. անդրադառնալով Տարոն Մարգարյանի աղմուկ հանած հայտարարագրին ու պետական ապարատում աշխատած տարիների ընթացքում նրա կուտակած ունեցվածքի մասով հնչող քննադատությանը՝ Ա. Սարգսյանը, փորձելով պաշտպանել Սերժ Սարգսյանից ավելի բարձր վարկանիշ ունեցող քաղաքապետին, նշել է հետևյալը. «Իսկ ոչի՞նչ, որ ինքն Անդրանիկ Մարգարյանի տղան է։ Հայրը վարչապետ է եղել երկար տարիներ։ Ինչի՞ եք ուզում ամեն ինչ բարդեք այդ երիտասարդ մարդու գլխին»։
Նկատենք, որ Ալիկ Սարգսյանն ուզեցել է օգտակար լինել էժանագին ձեթի գովազդ հիշեցնող պաստառի վրայի տղային, բայց լրիվ ուրիշ բան է դուրս եկել։ Նախագահի խորհրդականը, կամա թե ակամա, պետական միջոցները յուրացնելու մեջ մեղադրել է Տարոնի հորը՝ Անդրանիկ Մարգարյանին։
«Հայրը վարչապետ է եղել երկար տարիներ» ձևակերպումն օգտագործելով՝ Ալիկը հասկացնում է, որ Տարոնի ունեցվածքի մասին հայտարարագրում նշված միլիոնների կուտակման ժամանակահատված պետք է դիտարկել 2000-2007թթ., երբ վարչապետ էր Տարոնի հայրը։
«Ինչի՞ եք ուզում ամեն ինչ բարդեք այդ երիտասարդ մարդու գլխին» հարցադրումը հնչեցնելով՝ նախկին ոստիկանապետը, ըստ էության, ընդունում է, որ Տարոնի հայտարարագիրը պետական միջոցների յուրացման մասին վկայություն է, բայց խորհուրդ է տալիս ամեն ինչում չմեղադրել Տարոնին, քանզի նրա հայրը «սամ պանիմայեշ» թեմայով վարչապետ է եղել, և նորմալ է, որ որդուն ահագին բան է թողել։ Ալիկի ասելով ստացվում է, որ պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաները լայն հնարավորություններ ունեն իրենց զավակներին կարգին ժառանգություն թողնելու, և Անդրանիկ Մարգարյանը բացառություն չի կազմել։
Եթե փորձենք բանաձևել Ա. Սարգսյանի ասածները, ապա կստանանք հետևյալ պատկերը. «Տարոնը ոչ թե թալանչի է, այլ թալանչու տղա, և հետևաբար՝ պետք չէ ամեն ինչ բարդել այդ երիտասարդի գլխին»։
Դե, Ալիկը նախկին ոստիկանապետ է։ Որ ասում է՝ Տարոնն այդքան էլ մեղավոր չէ, ուրեմն մի բան գիտի, և իմաստ չունի նրա հետ վիճելը։
Նախկին ոստիկանապետի մյուս ուշագրավ միտքն այն է, որ նա սխալ է համարում որևէ մեկին 3 տարուց ավելի նույն պաշտոնում թողնելը։ Փաստորեն, հինգ տարի շարունակ նախագահի պաշտոնում մնացած և մի այդքան էլ մնալ պատրաստվող Սերժ Սարգսյանը, ըստ Ալիկի, պետք է Բաղրամյան 26–ում չաշխատեր, քանզի նրա հեռանալու ժամանակը վաղուց եկել է։ Այս հարցում ևս դժվար է Ալիկ Սարգսյանի տված գնահատականի հետ վիճելը։ Նա Սերժի խորհրդականն է, և եթե կարծիք է հայտնում, ուրեմն մի բան գիտի։
Մնում է միայն հասկանալ, թե ինչո՞ւ է նախկին ոստիկանապետն այսչափ անկեղծացել։ Ամեն դեպքում՝ ողջունելի է։

На что намекает Алик Саркисян?
Бывший начальник полиции РА Алик Саркисян решил не отставать от действующего главы полиции Владимира Гаспаряна в вопросе «нюзмейкерства» на информационном поле. На днях в интервью одной из газет, занимающихся обслуживанием интересов известного крыла власти, высказал ряд примечательных и даже сенсационных мнений.
Итак, касаясь звучащей в адрес Тарона Маргаряна критики в связи с поданной им имущественной декларацией и накопленными за годы работы в госаппарате огромными суммами, а также пытаясь защитить обладающего большим рейтингом, чем Серж Саргсян, мэра, Алик Саркисян отметил: «Ничего, что он сын Андраника Маргаряна? Его отец долгие годы работал премьер-министром. Почему вы хотите всё свалить на этого молодого парня?»
Заметим, что Алик Саркисян попытался помочь парню с плакатов, скорее напоминающих рекламу дешевого подсолнечного масла, но получилось нечто иное. Советник президента, волей-неволей, обвинил в присвоении государственных средств отца Тарона – Андраника Маргаряна.
Используя формулировку «его отец долгие годы работал премьер-министром», Алик дает понять, что периодом накопления указанных в декларации Тарона миллионов нужно считать 2000-2007 гг., когда премьером страны был отец Тарона.
Озвучивая вопрос «Почему вы хотите всё свалить на этого молодого парня?», экс-глава полиции, по сути, признает, что декларация Тарона является свидетельством присвоения госсредств, но советует не винить во всем действующего мэра, поскольку «нужно понимать», что его отец был премьером, и нормально, что он оставил сыну немало благ. Из слов Алика выходит, что высокопоставленные госчиновники обладают широкими возможностями по оставлению своим сыновьям приличного наследства, и Андраник Маргарян не составляет исключение.
Если попытаемся обобщить сказанное Саркисяном, то получится следующее: «Тарон не вор, а сын вора, следовательно, не нужно всё валить на этого молодого парня».
Алик – бывший глава полиции, и если он говорит, что Тарон не столь уж виноват, значит, ему что-то известно, и спорить здесь с ним трудно.
Другим примечательным в словах Алика Саркисяна является то, что он считает неправильным оставление кого бы то ни было на своем посту более 3 лет. Фактически, согласно Алику, работавший на протяжении пяти лет президентом и готовящийся столько же проработать на этом посту Серж Саргсян не должен был оставаться в президентской резиденции, поскольку его время уже давно истекло. С этой оценкой Алика Саркисяна тоже навряд ли поспоришь. Он является советником Сержа, и если Алик высказывается на эту тему, то ему что-то известно.
Остается только понять, почему бывший начальник полиции так разоткровенничался. В любом случае, это можно только поприветствовать.