Օրենքների փիլիսոփայության մասին
Ինչպես և սպասվում էր, «լրտեսական» որակված հարկային փաթեթն այդպես էլ ԱԺ-ի արտահերթ քննարկմանը չդրվեց։ Խորհրդարանականներն այդ տխրահռչակ օրենքին կանդրադառնան հերթական նստաշրջանում։ Կառավարությունը խոստացել է լրամշակել այն և «ճտերն աշնանը հաշվել»։ Մինչև այդ, եկեք հասկանանք, թե շուկայական հռչակված մեր տնտեսական համակարգում ինչո՞ւ են նմանատիպ օրենքներ հայտնվում, և ի՞նչ է դա նշանակում։
Ի սկզբանե ակնհայտ էր, որ գործադիրի ներկայացրած օրինագիծը լուրջ դիմադրության էր արժանանալու պատգամավորների և հատակապես գործարար հակումներ ունեցողների կողմից։ Բայց, ամեն դեպքում, կառավարությունը «պապկան» թևի տակ մտավ ԱԺ՝ «Միգուցե ստացվի» թեմայով։ Թերևս, ստուգում էին նաև պատգամավորների դիմադրողականության աստիճանը, և եթե հաջողվեր անցկացնել այդ «չեկիստական» օրենքը, ապա պետությունը, ի դեմս իշխանության ներկայացուցիչների, կդառնար մասնավոր բիզնեսի փաստացի կառավարիչը։
Իշխանությունները մեկ բան հաշվի չէին առել. խոշոր բիզնեսմենների ակումբ հիշեցնող ԱԺ-ն պատրաստ է «Ականջ քաշելու», «Հանրահավաքներն արգելելու» և այլնի մասին օրենքներ ընդունել, սակայն մասնավոր սեփականության պաշտպանության համար ոչնչի առջև չի կանգնի։ Եվ դա բնական, ընկալելի և ճիշտ մոտեցում է։ Իշխանական բոլշևիզմի ֆոնին' գործարար պատգամավորներն ակամայից վերածվեցին կապիտալիզմի հրապարակային պաշտպանների։
Նկատենք, որ ԱԺ-ում տեղի ունեցած բուռն քննարկումները սառցաբեկորի միայն երևացող մասն էին։ Այն ավելի խորքային բնույթ ունի։ Բանն այն է, որ Հայաստանում կա սեփականության լեգիտիմության խնդիր։ Ներկա իշխանությունները, կարծես, ուզում են լուծել այդ հարցը, բայց ոչ թե սեփականության լեգիտիմացման ու հարկային համաներման միջոցով, այլ սեփականությունը հօգուտ իրենց վերաբաշխելով։ Այդ գործընթացը հանրությանը ներկայացվում է պետական բյուջեն համալրելու և կուլակաթափության անհրաժեշտության պրոլետարական հռետորաբանությամբ։ Իսկ դա ոչ մի լավ բանի չի հանգեցնի։
Սեփականության խնդիրն ամենացավոտն է յուրաքանչյուր հասարակարգում։ Քանի դեռ այդ հարցը մենք չենք լուծել, ո՛չ ներդրումներ կլինեն, ո՛չ էլ՝ զարգացում։ Անորոշությունն ու վախն ամենավատ զգացողությունն են, որոնցով ապրում է մեր հասարակությունը։ Այդ զգացողությունն ունեն բոլորը, ուստի Հայաստանում հանրային բոլոր շերտերն էլ անպաշտպան են՝ աղքատ գործազուրկից մինչև երկրի նախագահը։ Նրանցից յուրաքանչյուրը դժբախտ է յուրովի։ Գործազուրկն օրվա հացի խնդիր ունի, բայց փոխարենը կորցնելու բան չունի (այդ տեսանկյունից գիշերը հանգիստ է քնում) և, միևնույն ժամանակ, մշտապես հեղափոխական ցնցումների կողմնակից և գործիք է։ Նախագահն օրվա հացի խնդիր չունի, բայց, ի տարբերություն գործազուրկի, կորցնելու շատ բան ունի և, բնականաբար, գիշերը հանգիստ չի քնում։ Այսինքն, յուրաքանչյուրն ունի անորոշության իր չափաբաժինը, որը դառնում է վախի պատճառ։ Վախն է ծնում բռնություն, իսկ բռնությունը պատճառ է դառնում իշխանության և հասարակության բարիկադավորման։ Սա անցումային երկրներին բնորոշ վիճակ է։ Անցումն ավարտվում է այն ժամանակ, երբ օրենքները պաշտպանում են բոլորին, և իրավակիրառական պրակտիկան լիարժեքորեն համապատասխանում է թղթի վրա գրաված նորմերին։
Գործազուրկից մինչև երկրի նախագահն ընկած միջակայքում կա հանրության հսկայական մի շերտ՝ գործատուներն ու աշխատավորները, որոնց միջուկն ընդունված է համարել պետության միջին խավ, և որոնք, մերի տիպի երկրներում, իրենց փոքր ու մեծ անորոշությունն ու վախերն ունեն։ Կայուն են այն պետությունները, որոնցում կա հզոր միջին խավ, որն ունի կայուն եկամուտներ և պետության ոտնձգություններից պաշտպանված սեփականություն։ Սա՛ է կապիտալիստական համակարգի հաջողության բանաձևը։ Մարդկությունը դեռևս ավելի լավ բան չի հնարել։ Հիվանդ են բոլոր այն իշխանությունները, որոնք առաջնորդվում են «Բուրժուական դիկտատուրան փոխարինենք պրոլետարական դիկտատուրայով» կարգախոսով։ Էլ ավելի հիվանդ ու վտանգավոր են այն իշխանությունները, որոնք բուրժուական հայտարարված պետության մեջ իրականացնում են «դասակարգային պայքարի» ձախ հայեցակարգին բնորոշ կառավարում։ Ասել է, թե նմաններն ուզում են ապրել բուրժուական «կայֆերով», բայց մնացածին դարձնել ծառա՝ «բա թոշակ ինչպե՞ս բաժանենք» փարիսեցիական մոտեցմամբ։ Այդպիսի կարգախոսներով դեռ ոչ մի երկիր թոշակառուի համար ապահով ծերություն չի ապահովել։ Սովետական Միությունը ասվածի վառ ապացույցն է։ Մասնավոր սեփականությունը բացառող համակարգերը դատապարտված են պատմության աղբանոցում հայտնվելու։ Հետևաբար, պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի արտադրության գործոնների (կապիտալի, աշխատուժի, հողի և գործարար կարողության) բոլոր սեփականատերերը մեզանում լինեն պաշտպանված և զերծ լինեն տարատեսակ վախերից։
Բուրժուական հասարակությունների թիվ մեկ խնդիրը սեփականության պաշտպանությունն է։ Եթե դա չկա, ապա տվյալ պետությունը մշտապես կգտնվի ցնցումների մեջ, և իշխանության ձևավորումը երբեք չի լինի ժողովրդավարության սկզբունքներին համահունչ։ Պատահական չէ, որ նորանկախ Հայաստանի կազմավորման սկզբնական փուլում, երբ սեփականությունը պետականից փոխակերպվեց մասնավորի, քաղաքական անկայունությունը հետայդու սկսեց պարբերական բնույթ կրել։ Հետևաբար, մեզ մոտ առաջին հերթին պետք է լուծվի սեփականության պաշտպանության ինստիտուցիոնալ մեխանիզմների ներդրման խնդիրը։ Բիզնեսի բոլոր շերտերն էլ այժմ ունեն խնդիրներ. փոքրերինը փոքր է, իսկ խոշորներինը՝ խոշոր։
Վերադառնալով տխրահռչակ հարկային փաթեթի թեմային՝ նկատենք, որ իշխանությունը փորձ արեց մտնել մասնավոր սեփականատերերի տարածք, և եթե դիմադրություն չզգար, էլ ավելի կխորանար, ու մի օր կարող էր որոշել ազգայնացնել ամբողջ տնտեսությունը։
Բոլոր երկրներում էլ, եթե իշխանությունը դիմադրության չհանդիպի, ապա ամբողջ տնտեսությունը կվերցնի իր ձեռքը։ Բովանդակ Արևմուտքը լուծել է բոլշևիկյան ժանտախտով չվարակվելու այդ խնդիրը՝ ստեղծելով իշխանության տարանջատման մեխանիզմ և քաղաքացիական հզոր ինստիտուտներ։ Մենք այդ ուղղությամբ դեռևս շատ անելիքներ ունենք։
Հայաստանում առկա իշխանության և սեփականության միաձուլումը՝ բիզնեսի զարգացման ամենամեծ խոչընդոտն է։ Մենք, փաստացի, պլանային տնտեսության համակարգում ենք ապրում, որտեղ մասնավոր սեփականությունը մարքսիստական փիլիսոփայության ընկալման շրջանակներում է։ Այսինքն, դիտարկվում է որպես հանրային չարիք։ Պարզապես մեր այսօրվա իշխանության պատկերացրած  մարքսիզմը՝ վուլգար մատերիալիզմի յուրօրինակ դրսևորում ունի, որը հետևյալ բանաձևի շրջանակներում է. «Մասնավոր սեփականությունը չարիք է, քանի դեռ ուրիշի ձեռքում է։ Երբ որ այն ամբողջությամբ կլինի մերը (հարկային լրտեսությունը դրան հասնելու ամենահարմար ձևն է), մենք մասնավոր սեփականությունը կպաշտպանենք շուկայական տնտեսության բոլոր կանոններով և կփառաբանենք բուրժուական փիլիսոփայությունը»։ Նշված մտածողությունը բավական վտանգավոր է։ Դրա շրջանակներում պաշտպանված չեն նույնիսկ յուրային համարվող գործարարները, իսկ փոքր ու միջին բիզնեսի շահերի պաշտպանության մասին խոսելն արդեն լրիվ ավելորդ է դառնում։
«Օրենքները գրում են հարուստները՝ հարուստների համար, բայց դրանից օգտվում են նաև մնացածները»։ Սա արևմտյան «Ոսկե միլիարդը» ներկայացնող հասարակությունների ստեղծած օրենքների փիլիսոփայությունն է, որը միգուցե դաժան  ու ցինիկ է հնչում, բայց դրա այլընտրանքը սովետական չաշխատող հեռուստացույցերն են, «շուխուռով» աշխատող սառնարանները, հակամարդկային «Զապորոժեց» ավտոմեքենաները, «տակից» ապրանքները, կեղծ հավասարությունը և, որ ամենավտանգավորն է, հավասարների հասարակություն կառուցողների համար նախատեսված Գուլագը։
Հանրային սեփականությունը երբեք չի երջանկացրել մարդկությանը։ Մասնավոր սեփականության իրավունքը դասվում է մարդու բնական իրավունքների շարքին, և բոլոր այն իշխանությունները, ովքեր աչքները «տնկում» են այլոց սեփականությանը, մեխանիկորեն վերածվում են ավտորիտարիզմի ճարտարապետների և պետությունը տանում դեպի ինքնաոչնչացում։
Կեղծված ընտրություններ, մարդու իրավունքների ոտնահարում, սոցիալական բևեռացվածություն և այլն. սրանք բոլորը Հայաստանի համակարգային հիվանդություններն են, որոնց արմատները պետք է փնտրել սեփականատիրական հարաբերություններում։ Ուստի, բուժելու համար մեր հիվանդությունը, պետք է սկսել «անհանգիստ» բուրժուայի շահերը պաշտպանելուց։ Քանի դեռ գործատուի շահերը չեն պաշտպանվել, աշխատավորները կլինեն իրավազուրկ կամ էլ պետության նետած փշրանքներին կարոտ զանգված։
Անցումային շրջանը կավարտվի, եթե մեր օրենսդրության փիլիսոփայությունը և իրավակիրառական պրակտիկան նպաստի բուրժուազիայի պաշտպանությանը և տնտեսական մրցակցության ապահովմանը։ Դրանից հետո միայն բնականորեն կառաջանան աշխատավորների շահերը պաշտպանող հզոր արհմիութենական շարժումներ, և հասարակությունը զերծ կմնա քաղաքական ու սոցիալական ցնցումներից։ Կսկսի գործել իշխանություն-գործատու-աշխատավոր եռաթև համակարգը, որը կդառնա պետության կայուն զարգացման երաշխիքը։
Իսկ առայժմ մենք հետ ենք գնում։ Հայաստանում այսօր գռեհիկ մարքսիզմի ուրվականն է շրջում։ Պատահական չէ, որ հայաստանյան մարքսիստը միաժամանակ և՛ իշխանության, և՛ ընդդիմության ճամբարներում է։ Ճիշտ է, դա հանգամանքների բերումով է ստացվել, սակայն փաստը շատ խորհրդանշական է։
Հատկանշական է, որ Տեր-Պետրոսյանի թիմն առայսօր չի համարձակվում ՀԱԿ-ից պաշտոնապես դուրս հրավիրել մարքսիստ Դավիթ Հակոբյանին, իսկ Սերժ Սարգսյանն առիթը բաց չի թողնում՝ թղթի վրա գրանցված կուսակցությունների հետ հանդիպում կազմակերպելու և այդ ընթացքում մարքսիստի հետ շփվելու համար։

Как и ожидалось налоговый пакет, квалифицированный как «шпионский», так и не был поставлен на внеочередное обсуждение в НС. Парламентарии к этоому печально известному закону обратятся на очередной сессии. Правительство обещало доработать его и «подсчитать цыплят по осени». До этого, давайте поймем, в провозглашенной нами рыночной системе экономики, почему появляются аналогичные законы, и что это  означает.
Изначально было очевидно, что законопроект, представленный исполнительным органом, удостоился бы серьезного сопротивления со стороны депутатов, и особенно тех, которые имеют предпринимательские наклонности. Во всех случаях правительство с «папкой» под мышкой вошло в НС по теме «Может, получится». Наверное, проверяли также уровень сопротивляемости депутатов, и если б удалось провести этот «чекистский закон», то государство, в лице представителя власти, стало бы фактическим управляющим частного бизнеса.
Власти не учли одного - Национальное Собрание, напоминающее клуб крупных предпринимателей,  готово принять законы о «Задирании ушей», «Запрете митингов» и т.д., однако ради защиты частной собственности ни перед чем не остановится. И это естественно, понятный и правильный подход. На фоне большевистской власти предприниматели-депутаты невольно превратились в публичных защитников капитализма.
Заметим, что происходящие в НС бурные обсуждения были лишь заметной частью айсберга. Они имеют больше глубинный характер. Дело в том, что в Армении существует проблема легитимизации собственности. Нынешние власти, как будто, хотят решить этот вопрос, но не посредством легитимизации собственности и налоговой амнистии, а перераспределения собственности в свою пользу. Этот процесс общественности представляется посредством пролетарского ораторства  о пополнении государственного бюджета и необходимости раскулачивания.  А это, ни к чему хорошему не приведет.
Вопрос собственности самый болезненный в любом общественном устройстве. Пока мы не решили этот вопрос, то не будут ни инвестиции, ни развития.  Неопределенность и страх - самые худшие чувства, которыми живет наша общественность.  Это чувство имеют все, потому в Армении все общественные слои также являются незащищенными», от бедного безработного, до президента страны. Каждый из них несчастен по-своему. Безработный имеет проблему насущного хлеба, но взамен ему нечего терять (с этой точки зрения он ночью спокойно спит), и в то же время, постоянно является сторонником революционных потрясений и инструментом. У президента нет проблемы насущного хлеба, но в отличие от безработного, он ночью спокойно не спит. То есть, каждый имеет свою долю неопределенности, которая становится причиной страха. Страх рождает насилие, а насилие становится причиной для возведения баррикад между властями и обществом. Это состояние присуще переходным странам.  Переход завершается в то время, когда законы защищают всех и правоприменительная  практика полноценно совпадает нормам, написанным на бумаге.
В прослойке между безработными и президентом страны есть один огромный слой - работодатели и трудящиеся, ядро которого принято называть средним слоем государства, и которое в странах типа нашего имеет свои малые и большие неопределенности и страхи. Стабильны и те государства, где есть мощный средний слой, который имеет свои стабильные прибыли и собственность, защищенную от поползновений государства. Это и есть формула успеха капиталистической системы. Человечество пока не изобрело ничего лучшего. Больны все те власти, которые руководствуются девизом «Заменим буржуазную диктатуру пролетарской диктатурой». Еще больше больны и опасны те власти, которые в объявленном буржуазным государстве осуществляют управление, присущее левой концепции «классовой борьбы». Иначе говоря, подобные хотят  жить по буржуазным «кайфам», но превратив остальных в слуг с фарисейским подходом «А как будем делить пенсию?».  Такими лозунгами еще ни одна страна не обеспечила обеспеченной старостью пенсионеров. Ярким свидетельством сказанного - Советский Союз. Системы, исключающие частную собственность, обречены оказаться на помойке истории. Следовательно, необходимо сделать все, чтобы частные владельцы факторов производства (капитал, рабочая сила,  земля и предпринимательская способность) были среди нас защищены и воздержались от различного рода страхов.
Задачей номер один буржуазных обществ - защита собственности. Если этого нет, то данное государство постоянно будет переживать потрясения, и формирование  власти никогда не будет созвучно демократическим принципам. Не случайно, что на начальном этапе формирования новонезависимой Армении, когда собственность с государственной заменилась частным, политическая стабильность с тех пор начала  носить периодический характер. Следовательно, у нас в первую очередь необходимо решить вопрос внедрения институциональных механизмов по защите собственности. Все слои бизнеса и ныне имеют проблемы: у малых - маленькие, у крупных - крупные.
Возвращаясь к печально известной теме налогового пакета, отметим, что власть попыталась войти в пространство частных владельцев и если б, не почувствовала сопротивления, то более бы углубилась и в один день решила бы национализировать всю экономику.
Во всех странах, если власть не встретит сопротивления, то всю экономику возьмет в свои руки. Содержательная Европа решила этот вопрос не заразиться большевистской чумой, создавая механизм разграничения власти и мощные гражданские институты. В этом направлении нам еще  многое предстоит.
В Армении слияние нынешней власти и собственности - является самым большим препятствие к развитию бизнеса. Мы фактически живем в системе планового хозяйства, где частная собственность в рамках восприятия марксистской философии. То есть, рассматривается как общественное зло. Просто марксизм по представлению наших сегодняшних властей имеет своеобразное представление вульгарного материализма, которая умещается в рамках следующей формулировки - «Частная собственность - зло, пока находится в руках у других. Когда она полностью будет нашим (налоговое шпионство - самый удобный способ достижения этого), мы защитим частную собственность по всем канонам рыночной экономики и прославим буржуазную философию».  Отмеченное мышление достаточно опасное. В его рамках не защищены даже предприниматели, считающиеся своими, а говорить о защите малого и среднего бизнеса уже становится полностью излишним.
«Законы пишут богатые для богатых, но этим пользуются и другие». Это философия законов, созданных обществом, представляющим «золотой миллиард»,  которая, может быть, жестока и цинична, но альтернативой этому неработающие советские телевизоры, работающие с «дребезжанием» холодильники, античеловеческие машины «Запорожец», товары из-под полы, ложное равноправие, и что самое опасное - Гулаг, предусмотренный для тех, кто хочет построить общество равных.
Общественная собственность никогда не делала счастливым человечество. Частная собственность причисляется к ряду естественных прав человека, и все те власти, которые «пялят глаза» в собственность других, механически превращаются в архитекторов авторитаризма и ведут государство к самоуничтожению.
Сфальсифицированные выборы, попрание прав человека, поляризация общества и т. д. -  это системные болезни Армении, корни которых нужно искать в собственнических отношениях. А потому лечение нашей болезни надо начать с защиты интересов «беспокойных» буржуа. Пока интересы работодателя не защищены, трудящиеся будут лишены прав или массой, соскучившейся по крошкам, брошенным властями.
Переходный период закончится, если философия нашего законодательства и правоприменительная практика будет способствовать защите буржуазии и обеспечению экономической конкуренции. Только после этого возникнут нормальные мощные профсоюзные движения, защищающие интересы трудящихся, и общество останется в стороне от политических и социальных потрясений. Начнет действовать трехкрылая  система «власти - работодатель - трудящийся», которая станет гарантией стабильного развития государства.
А пока что мы катимся назад. Сегодня по Армении бродит призрак пошлого марксизма. Не случайно, что марксист Армении одновременно находятся в лагерях власти и оппозиции. Правда, это получилось по стечению обстоятельств, однако очень символический факт.
Характерно, что команда Тер-Петросяна по сей день не осмеливается официально выгнать марксиста Давида Акопяна, а Серж Саргсян не упускает повода для организации встречи с зарегистрированными на бумаге партиями и общения с марксистом в ходе этой встречи.