Րաֆֆին պատային վիճակի մեջ դրեց Սերժին
Ինչպես հայտնի է, Սերժ Սարգսյանը նախապես «բրոնյա» էր արել Ազատության հրապարակը և որոշել էր, որ տոկոսները բարեհաջող կերպով «խփելուց» հետո փետրվարի 21–ին «հաղթական» հանրահավաք կանցկացնի և կձերբազատվի հինգ տարի առաջ իրեն ուղեկցող դատարկ տոպրակի բարդույթից։ Սակայն ՀՀ քաղաքացիները «փոզմիշ» արեցին Սերժի ծրագրերն, ու նա կշարունակի մնալ նույն հոգեվիճակում, քանզի հազիվ թե ռիսկ անի մտնել Ազատության հրապարակ. նրան տեղում ցույց կտան, թե խիարն ինչպես է բուսնում։
Բանն  այն է, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը որոշում է կայացրել Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպել և հարցերը քննարկել Ազատության հրապարակում՝ իշխանության պլանավորած հանրահավաքի ժամանակ։ Դա տեղի ունեցավ այն բանից հետո, երբ Սերժն իր խոսնակի միջոցով, ի պատասխան Րաֆֆու առաջարկի, պատրաստակամություն հայտնեց նրա հետ «գյալաջի» անել նախագահականում։ Րաֆֆին գնդակն ուղարկեց Բաղրամյան 26՝ պատային վիճակի մեջ դնելով Սերժ Սարգսյանին։
Սերժն այժմ երկու տարբերակն ունի՝ ա) գնալ Ազատության հրապարակ, բ) չեղյալ հայտարարել «հաղթական» հանրահավաքը և խուսափել հրապարակի հետ առերեսվելուց։
Առաջին տարբերակի դեպքում մեծ է մարդկանց տարբեր խմբերի բախման, ինչպես նաև Սարգսյանի նվաստացման հավանականությունը։ Նա կհայտնվի շատ անհարմար վիճակում այնպես, ինչպես հայ–թուրքական տխրահռչակ արձանագրությունների նախաստորագրման փուլում, երբ ստիպված էր սփյուռքահայերից պաշտպանվել Ֆրանսիայի, ԱՄՆ–ի ու Լիբանանի ոստիկանների օգնությամբ։
Ամենայն հավանականությամբ՝ Սարգսյանը կընտրի երկրորդ տարբերակն ու կխուսափի սեփական հանրահավաք–համերգից։ Նա պարզապես կվախենա մարդկանց մեջ մտնել։ Բայց մյուս կողմից էլ եթե իրոք ստացել է ընտրողների 58 տոկոսի ձայները, այլ ոչ թե «խփել», ապա ինչո՞ւ չպետք է գա ու շփվի ընտրողների հետ։ Չէ՞ որ իր թիմի հետ «հաղթանակը» նշելիս հայտարարում էր, որ իրեն համարում է նաև ուրիշի օգտին ձայն տված ՀՀ քաղաքացիների նախագահը, որ հարգում է իր մրցակիցներին, և որ ժողովուրդն ընտրեց դեպի ապահով Հայաստան գնալու ճանապարհը։ Դե, ուրեմն թող գա ու հայտնվի ապահով Հայաստանի բնակիչների կողքին։
Այս պահին, երբ գրվում էր նյութը, ՀՀԿ–ում դեռ չէին որոշել՝ գնա՞լ, թե՞ չգնալ սեփական հանրահավաքին։
Նկատենք, որ ինչպիսի որոշում էլ կայացնի Սերժը՝ «քաշվելու» է։ Սա, իրոք, պատային վիճակ է նրա համար։ Ինչպես հայտնի հեքիաթում է ասվում՝ աջ գնաս՝ ձիդ կկորցնես, ձախ գնաս՝ գլուխդ։

Раффи поставил Сержа в патовое положение
Как известно, Серж Саргсян заранее «забронировал» площадь Свободы, чтобы провести там 21-го февраля «победный» митинг в связи с успешно «набранными» им на выборах процентами и чтобы избавиться от приобретенного пять лет назад комплекса «пустого целлофана».  Однако граждане РА сорвали планы Сержа, и он продолжит пребывать в том же психологическом состоянии, поскольку вряд ли рискнет пойти на площадь Свободы – ему на месте покажут, как не должен расти огурец.
Дело в том, что Раффи Ованнисян принял решение встретиться с Сержем Саргсяном и обсудить вопросы на площади Свободы во время запланированного властями митинга. Это произошло после того, как Серж посредством своего пресс-секретаря, в ответ на предложение Раффи, выразил готовность побеседовать с ним на Баграмяна 26. Раффи перевел мяч на поле Сержа, поставив последнего в патовое положение.
У Сержа сейчас есть два варианта: пойти на площадь Свободы или отменить «победный» митинг, отказавшись от очной встречи с собравшимися на площади людьми.
В первом случае велика вероятность столкновений между различными группами, а также унижения самого Саргсяна. Он окажется в довольно неловком положении, как это было, скажем, во время парафирования печально известных армяно-турецких протоколов, когда он был вынужден защищаться от представителей армянской диаспоры при помощи французской, американской и ливанской полиции.
Скорее всего, Серж выберет второй вариант и откажется от проведения своего концерта-митинга. Он попросту испугается встречи с собравшимися. С другой стороны, если он действительно получил 58% голосов, а не «набрал» их, тогда почему он должен не приходить на площадь и не общаться с избирателями? Ведь когда он отмечал «победу» вместе с членами своей команды, он заявлял, что является также президентом проголосовавших за его соперников граждан и что народ выбрал путь к обеспеченной Армении. Тогда пусть он придет сюда и встанет рядом с жителями обеспеченной Армении.
На момент написания статьи в РПА пока не приняли решения, идти или нет на собственный митинг.
Заметим, что, какое бы решение ни принял Серж, он будет в накладе. Это действительно патовая для него ситуация. Как говорится в известной сказке, направо пойдешь – коня потеряешь, налево пойдешь – голову потеряешь.