Կիրո Մանոյան. «Ավելի լավ կլիներ, որ Սերժ Սարգսյանը գնար…»
Մեկնաբանելով ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի Լիսաբոն չմեկնելը' ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը «7օր»-ին ասել է, թե նախքան նախագահի գնալ-չգնալուն գնահատական տալը՝ պետք է գնահատել այն փաստը, որ հայկական կողմը չի հաջողել ՆԱՏՕ-ին համոզել, որ այդ դրույթը փոփոխության ենթարկի, ինչը վկայում է հայկական դիվանագիտության ձախողման մասին։ Հիշեցնենք, որ ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում ամրագրվել էր տարածքային ամբողջականության սկզբունքը։
-Այն, որ Հայաստան-Թուրքիա արձանագրություններն իբր բարձրացրել են մեր վարկը և այլն, ստացվում է, որ այդպես չէ։ Մեզ գովաբանում են, երբ իրենց ուզածն ենք անում, բայց երբ մեր շահերն ենք պաշտպանում, չեն լսում։ Ուրեմն ինչ-որ հակազդեցություն պետք էր ցույց տալ, բայց միշտ չէ, որ դիվանագիտության մեջ ինքնամեկուսացումն անպայման լավագույն տարբերակն է։ Այլ տարբերակ կարող էր լինել, օրինակ՝ եթե ՀՀ նախագահը գնար, բայց գնալիս հայտարարեր, որ Հայաստանը հետ է վերցնում իր ստորագրությունը հայ-թրքական արձանագրություններից։ Կարծում եմ՝ այն ժամանակ մի քիչ ավելի լուրջ կսկսեին նայել մեզ,-ասել է Կիրո Մանոյանը։
Տեղում պարզ դիրքորոշում արտահայտելն այդքան էլ իմաստ չունի, ըստ Կիրո Մանոյանի, քանի որ դիրքորոշումը գնալ-չգնալով էլ կարտահայտվեր, սակայն նրանք պետք է տեսնեին, որ Հայաստանը կարող է նաև լուրջ քայլերի գնալ, երբ իրենք բացարձակապես անտեսում են հայկական կողմի տեսակետը։
-Պետք էր ինչ-որ հակազդեցություն ցույց տալ, և չգնալով՝ պետք էր ցույց տալ, բայց ավելի լավ կլիներ, որ Սերժ Սարգսյանը գնար և ստորագրությունը հետ վերցներ,-ընդգծել է նա և հավելել, որ պետք է նաև գնահատվեր ՆԱՏՕ-ի անդամ պետություների կեցվածքը, որը հակասության մեջ է եռակողմ իրենց կեցվածքի հետ։

Киро Маноян: «Было бы лучше, если бы Серж Саргсян поехал …»
Комментируя отказ президента РА Сержа Саргсяна от поездки в Лиссабон, руководитель Центрального офиса «Ай Дата» и офиса по политическим вопросам АРФД Киро Маноян заявил «7or», что прежде чем давать оценку согласию или несогласию президента на поездку в Лиссабон, нужно оценить сам факт того, что армянской стороне не удалось убедить НАТО подвергнуть это положение изменению, что свидетельствует о провале армянской дипломатии. Напомним, что на саммите НАТО был закреплен принцип территориальной целостности.
«Выходит, что разговоры о том, что протоколы между Арменией и Турцией якобы подняли наш авторитет и т.д., не подтвердились. Нас хвалят, когда мы делаем то, что хотят они, когда же мы защищаем наши интересы, нас не слушают. Значит, нужно продемонстрировать какое-либо противодействие, однако не всегда в дипломатии самоизоляция обязательно является наилучшим вариантом. Альтернативой этому могло быть, например, если бы президент РА поехал, но при этом заявил, что Армения отзывает свою подпись с армяно-турецких протоколов. Думаю, в этом случае нас начнут воспринимать всерьез»,- сказал Маноян.
По мнению Киро Манояна, бессмысленно и выражать ясную позицию на месте, поскольку позиция выразилась бы согласием-несогласием ехать. Однако они должны были увидеть, что Армения может идти и на серьезные шаги в случае, если они проявляют абсолютно безразличное отношение к мнению армянской стороны.
«Нужно было продемонстрировать какое-либо противодействие, продемонстрировать и отказавшись от поездки, но было  бы лучше, если бы Серж Саргсян поехал и отозвал подпись»,- отметил Маноян, подчеркнув, что нужно также оценить поведение стран-членов НАТО, которое противоречит их трехстороннему  поведению.