«Ստեղից փախնողը կփրկվի՞»
Հայաստանում արդեն մի քանի տարի շարունակ ՝ սկսած 2006թ., գործում է Ռուսաստանի միգրացիոն դաշնային ծառայությունը: Սակայն այս ծառայության ու իրականացրած գերխնդրի մասին վերջին ժամանակներս հատկապես շատ են խոսում: Գյումրիում և Շիրակի մարզում բնակիչներն իրար են փոխանցում կամ նվիրում բրոշյուրներ, գրքույկներ, տեսաձայներիզներ, որոնք պատմում են 2006թ.-ից գործող և «Հայրենակիցներ» կոչվող ռուսական միգրացիոն այս ծրագրի մասին: Պայմանները, անշուշտ, գայթակղիչ են: Մեկնել կամեցողներին ծրագրով ապահովում են աշխատանքով, բնակության վայրով, սկզբի համար որոշակի գումար են տալիս, շատ կարճ ժամանակահատվածում՝ մոտ 6 ամսում լուծում քաղաքացիության հարցը: Աշխատանք չունեցող և ցածր կենսամակարդակ ունեցող Շիրակի մարզի բնակչությանը շատ հեշտ է գայթակղել նման առաջարկներով, ուստի ծրագրին դիմողների պակաս չի զգացվում:
-Ես իմ Հայաստանը շատ եմ սիրում, բայց ստեղից փախնողը կփրկվի: Հիմնական պատաճառն այն է, որ աշխատանք չկա, մարդիկ չեն կարողանում ապրել: Ես մեծ հաճույքով այդ ծրագրով կհեռանայի Հայաստանից,-ասել է Գյումրու բնակչուհի Կարինե Ոսկանյան:
Կարինե Ոսկանյանի պես մտածող քաղաքացիները քիչ չեն: Օրինակ, Կիմա Հակոբյանը, նրա երեք որդիներն արդեն քանի տարի առանց գրանցման ապրում ու աշխատում են Ռուսաստանում: «Որ գրացում ստանան, առանց հետ նայելու ես էլ նրանց կմիանամ»,-ասել է Կիմա Հակոբյանը:
«Աշխատանք չունեցող այսպիսի քաղաքացիների համար էլ գործում է Ռուսաստանի միգրացիոն ծառայությունը: Ապահովելով շահավետ պայմաններ՝ Ռուսաստանն իրականացնում է իր կառավարության ներքին ծրագիրը»,-համոզված է Շիրակի մարզպետարանի աշխատակազմի սոցիալ-տնտեսական վարչության պետ Ռաֆիկ Փոթինյանը: Նա միաժամանակ համոզված է, որ սրանով Հայաստանի ժողովրդագրական պատկերը լուրջ փոփոխություն չի կրելու, քանի որ ըստ իր անձնական դիտարկումների՝ ծրագրին դիմողները շատ չեն։
-Դա մասայական բնույթ չի կրելու։ Առանձին դեպքեր հնարավոր է, որ լինեն, ու կան, գիտենք: Եթե էն պահը գա, որ մարդիկ մեծ ծավալներով արտագաղթեն, ժողովրդավարական խնդիր կունենանք: Բայց ես կարծում եմ, որ էն պահը չէ, որ ասենք՝ լուրջ խնդիրների առաջ կանգնեցինք,-կարծիք է հայտնել Ռաֆիկ Փոթինյանը:
Ռուսաստանյան պետական այս ծրագրի շրջանակներում Հայաստանում ՌԴ միգրացիոն ծառայության կողմից ՀՀ քաղաքացիներին վերջին երեք տարվա ընթացքում 500 վկայական է տրամադրվել: Իսկ միայն անցած հոկտեմբեր-նոյեմբերին շուրջ 100 դիմում է ներկայացվել: Սա՝ ըստ Հայաստանում ՌԴ միգրացիոն ծառայության ներկայացուցչության տվյալների: Ու հետաքրքիրն այն է , որ 2006թ. գործող ծրագրի մասին մեծ հետաքրքրություն առաջացել է հատկապես վերջին շրջանում:

Спасется ли покидающий Родину?
Начиная с 2006г. и на протяжении нескольких лет в Армении действует Федеральная миграционная служба России. Однако об этой службе и осуществленной ею сверхзадаче стали особенно много говорить в последнее время. Жители Гюмри и Ширакской области в целом передают или дарят друг другу брошюры, книжки, аудио- и видеозаписи о программе миграционной службы России под названием «Соотечественники». Несомненно, условия прельщают: по программе, желающих покинуть родину обсепечивают работой, местом жительства, определенной суммой для начала, а затем, в течение кратчайшего времени - около 6 месяцев - решают и вопрос гражданства. Безработное и имеющее низкий уровень жизни население Ширакской области легко обольстить подобными предложениями, следовательно, особо не ощущается и недобор числа лиц, обращающихся за информацией относительно программы.
«Я люблю свою Армению, но спасется убегающий отсюда. Основная причина в том, что нет работы, люди не могут жить. Я с превеликим удовольствием покинула бы Армению по этой программе»,- говорит жительница Гюмри Карине Восканян.
Граждан, рассуждающих подобно Карине Восканян, немало. К примеру, Кима Акопян: трое ее сыновей на протяжении многих лет живут и работают в России без гражданства. «Если получат гражданство, я тоже присоединюсь к ним без оглядки», - сказала Кима Акопян.
«Именно для таких безработных граждан действует Федеральная миграционная  служба России. Обеспечивая выгодными условиями, Россия реализует внутреннюю программу своего правительства», - заверяет начальник социально-экономического управления областной администрации Ширака Рафик Потинян.
В то же время он убежден, что тем самым демографическая картина Армении не претерпит серьезных изменений, поскольку по его личным наблюдениям, не многие выбирают эту программу.
«Это не будет носить массовый характер. Возможно, будут отдельные случаи, они и сейчас есть, мы о них знаем. Если наступит такой момент, что люди начнут эмигрировать в большом объеме, то у нас будет демографическая проблема. Но я считаю, что это не тот момент, чтобы сказать, что мы встали перед серьезными проблемами»,- выразил мнение Рафик Потинян.
В рамках  этой российской государственной программы миграционная служба России в Армении за последние три года предоставила 500 свидетельств. А лишь за октябрь-ноябрь было представлено 100 заявлений. Таковы данные миграционной службы РФ в Армении. Примечательно, что большой интерес к действующей с 2006г. программе возник в последний период.