Այսօր ընդդիմության հրավիրած ԱԺ արտահերթ նիստն է
Այսօր՝ ժամը 12:00-ին, ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունների՝ ՀԱԿ–ի, ԲՀԿ–ի, ՀՅԴ–ի և «Ժառանգության» նախաձեռնությամբ կգումարվի ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ: Օրակարգում ընդգրկված է «Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Բնակչության պետական ռեգիստրի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
ՀՀԿ–ն հայտարարել է, որ այդ նիստին քվորում չի ապահովի: Իսկ Կառավարությունն ու ԱԺ աշխատակազմն իրենց եզրակացություններում առարկություններ են ներկայացրել այս փաթեթի վերաբերյալ՝ նշելով, որ դրանում առկա զինվորների մասնակցության կետը հակասահմանադրական է, իսկ քվեարկած ընտրողների ցուցակները հրապարակելը հակասում է Վենետիկի հանձնաժողովի եզրակացությանը:
«Առաջարկում եմ ՀՀԿ-ին, եթե դրանք են խնդիրները, մենք պատրաստ ենք գնալ կոմպրոմիսի և ՀՀԿ-ի ամենասկզբունքային առարկությունները բավարարել»,-երեկ հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ընդգծել էր ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը։
«Եթե ՀՀԿ-ն կառչելով քվորումի բացակայությունից՝ տապալում է նիստը, նա, ըստ էության, խախտում է Սահամանդրության 77-րդ հոդվածը»,-հավելել էր Լ. Զուրաբյանը՝ ուշադրություն հրավիրելով, որ Սահմանադրությունից է խոսում այն ՀՀԿ–ն, որը հենց ինքն էլ խախատում է դա:

Сегодня состоится созванное оппозицией внеочередное заседание НС
Сегодня в 12:00 по инициативе оппозиционных фракций парламента (АНК, ППА, АРФД и «Наследие») будет созвано внеочередное заседание Национального собрания. В повестку включен пакет законопроектов о внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекс РА, закон «О госрегистре населения» и Уголовный кодекс РА.
РПА заявила, что не обеспечит на данном заседании необходимый кворум, а Правительство и аппарат НС представили в своих заключениях предложения относительно данного пакета законопроектов. В них, в частности, отмечается, что пункт об участии солдат в выборах антиконституционен, а публикация списков проголосовавших избирателей противоречит заключению Венецианской комиссии.
В связи отмеченной позицией РПА в данном вопросе руководитель парламентской фракции АНК Левон Зурабян заметил: «Если проблемы заключаются в этих пунктах, то мы готовы пойти с РПА на компромисс и удовлетворить ее самые принципиальные возражения».
По словам Зурабяна,  цепляясь за отсутствие кворума, РПА, по сути, нарушает 77-ю статью Конституции.
«Прошу обратить внимание, что о Конституции говорит та РПА, которая сама ее и нарушает», - подчеркнул руководитель фракции АНК.