Դատախազության պատասխանը Սպարտակ Մելիքյանի հայտարարության կապակցությամբ
-Գործող օրենսդրությամբ՝ դատախազությունը նախաքննություն չի իրականացնում և հանցագործություններ բացահայտելու ուղղությամբ օպերատիվ-որոնողական աշխատանքներ իրականացնելու և ոչ էլ նախաքննական գործառույթ չունի,-«7օր»-ի հետ զրույցում ասել է Գլխավոր դատախազության մամուլի խոսնակ Սոնա Տռուզյանը՝ անդրադառնալով խորհրդարանում ՀՀ պատգամավոր, ՀՀԿ խմբակցության անդամ, ԺԱԿ նախագահ Սպարտակ Մելիքյանի հնչեցրած այն հայտարարությանը, թե Վերահսկիչ պալատն իրենից 4000 դոլար կաշառք է պահանջել։
-Հայտարարությունը հնչել է հրապարակավ, և կարծում ենք, որ համապատասխան քննչական մարմինները, ովքեր ունեն նման գործառույթ, կարձագանքեն,-նշել է Ս. Տռուզյանը։
Նա նաև հավելել է, որ եթե անգամ պատգամավորի կողմից հաղորդումը դատախազությունը ստանա գրավոր, օրենքով սահմանված կարգով այն կրկին ուղարկվելու է համապատասխան քննչական մարմիններին։
Մամուլի խոսնակի փոխանցմամբ՝ 2007թ. ընդունված գործող օրենսդրությամբ դատախազությունը միայն հսկողություն է իրականացնում հետաքննության և նախաքննության օրինականության նկատմամբ, իսկ դատախազն էլ որևէ մեկին հարցաքննելու իրավունք չունի։

Ответ прокуратуры в связи с заявлением Спартака Меликяна
«Согласно действующему законодательству, прокуратура не проводит предварительное следствие. В ее функции не входит ни проведение предварительного следствия, ни проведение оперативно-розыскных работ по раскрытию преступлений», - заявила пресс-секретарь Генеральной прокуратуры РА Сона Трузян, говоря в беседе с «7or» о заявлении депутата НС от Республиканской фракции, председателя партии «Демократия и труд» Спартака Меликяна о том, что Контрольная палата требовала у него взятку в размере 4000 долларов США.
«Заявление прозвучало публично и думаю, что соответствующие следственные органы, в чьи функции входят данные вопросы, отреагируют», - отметила С. Трузян.
Она также добавила, что если даже прокуратура получит от депутата сообщение в письменном виде, то в порядке, установленном законом, оно снова будет отправлено в соответствующие следственные органы.
По словам пресс-секретаря, согласно принятому в 2007г. законодательству, прокуратура лишь осуществляет контроль над законностью следствия и предварительного следствия, а прокурор не имеет права допрашивать кого-либо.