ԿԳ նախարարը զգուշացնում է. կրթական ոլորտում փոփոխությունները կշարունակվեն
Հայաստանի կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ կրթական ոլորտի փոփոխությունները կշարունակվեն։ Նրա խոսքով՝ փոփոխություններն անխուսափելի են գալիք հինգ տարում, իսկ այժմ մշակվում է ժամանակացույց, թե ինչպես են հասնելու դրված նպատակներին:
Այսպիսով՝ առաջիկա հինգ տարում իրականացվելիք ամենակարևոր ծրագրերից մեկը երաշխավորված հիմնական կրթությունից պարտադիր 12-ամյա կրթության անցնելն է, այդ թվում՝ նաև մասնագիտական կրթության ոլորտում: Սա նշանակում  է, որ պարտադիր է 9-ամյա կրթությունը, իսկ  այնուհետև ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի պարտավոր է ուսումը շարունակել կա՛մ ավագ դպրոցում, կա՛մ միջին մասնագիտական ուսումնարանում:
ԿԳ նախարարի խոսքով՝ այս ծրագրի միջոցով յուրաքանչյուր քաղաքացի կստանա ինչպես հիմնավոր, այնպես էլ մասնագիտական անվճար կրթություն: Հաջորդ ծրագիրը յուրաքանչյուր առաջին դասարանցու անվճար, հայագիտական բովանդակությամբ հագեցած համակարգիչ տրամադրելն է, ինչը կխթանի տեխնոլոգիաների զարգացումը:
Բուհական ոլորտում ևս սպասվում են մի շարք փոփոխություններ։ Օրինակ՝ առաջիկա հինգ տարում  հայկական հինգ բուհ միջազգային հավատարմագրում կանցնի, փոխվելու են բուհերի ֆինանսավորման մեխանիզմները։ Իսկ գիտության ոլորտում իրականացվելիք փոփոխությունները, նախարարի խոսքով,  հեշտ, հաճելի և հասարակության կողմից միանշանակ ընկալելի չեն լինելու:

Армен Ашотян предупреждает о продолжении реформ в сфере образования
Министр образования и науки РА  Армен Ашотян заявил во время пресс-конференции, что реформы в сфере образования будут продолжены. По его словам, в ближайшие пять лет реформы неминуемы, а сейчас разрабатывается график достижения тех целей, которые поставило перед собой министерство.
Одной из наиболее важных программ, которые предстоит реализовать в ближайшую пятилетку, является переход от гарантированного базового образования на обязательную 12-летнюю систему, в том числе – в сфере профессионального образования. Это означает, что обязательно будет необходимо завершить 9 классов, после чего каждый гражданин РА будет обязан продолжить образование либо в высшей школе, либо в среднем профессиональном училище.
По словам министра, каждый гражданин получит как базовое, так и бесплатное профессиональное образование. Другой программой является предоставление каждому первокласснику бесплатного компьютера.
Ряд изменений коснется и сферы вузовского образования. Например, 5 армянских вузов в течение пяти лет пройдут международную аккредитацию, будут изменены механизмы финансирования высших учебных заведений.
Что касается изменений в сфере науки, то они, по словам министра, не будут легкими, приятными и однозначно воспринимаемыми со стороны общества.