Ֆրանսիայի նախագահը չհայտարարված այցով ժամանել է Աֆղանստան
Այսօր առավոտյան Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը չհայտարարված այցով ժամանել է Աֆղանստանի մայրաքաղաք Քաբուլ։ Նախագահին ուղեկցում են Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Ժան–Իվ լե Դրիանը, արտաքին գործերի նախարար Լորան Ֆաբիուսը և Ֆրանսիայի ԶՈՒ շտաբի պետ, ծովակալ Էդուար Գիյոն։ Ենթադրվում է, որ Ֆրանսիայի նախագահը կհանդիպի Աֆղանստանի նախագահ Համիդ Կարզայի հետ և կայցելի ֆրանսիական ռազմակայաններից մեկը։
Ինչպես հայտնի է, Ֆրանսիայի նոր նախագահը հայտարարել էր, որ պատրաստվում է  ֆրանսիական զորքը Աֆղանստանից դուրս բերել մինչև 2012թ. վերջը, չնայած Աֆղանստանից զորախմբի դուրսբերումը նախատեսված էր ավարտել միայն 2014թ.։ «Մեծ ությակի» գագաթնաժողովին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ հանդիպման ժամանակ Օլանդը հայտարարել էր, որ զորքը դուրս բերելուց հետո էլ Ֆրանսիան կշարունակի աջակցել Աֆղանստանին։

Президент Франции с необъявленным визитом прибыл в Афганистан
Президент Франции Франсуа Олланд в пятницу утром прибыл в столицу Афганистана Кабул с необъявленным ранее визитом, сообщает РИА «Новости» со ссылкой на французские СМИ.
Президента сопровождают министр обороны Жан-Ив ле Дриан, министр иностранных дел Лоран Фабиус и начальник штаба Вооруженных Сил Франции адмирал Эдуар Гийо.
Олланд ранее заявлял о намерении вывести французские войска из Афганистана к концу 2012 года. На встрече с президентом США Бараком Обамой в рамках саммита «G8», президент Франции сказал, что его страна продолжит помогать Афганистану и после вывода войск.
Ранее вывод французского воинского контингента планировалось завершить в 2014 году. В конце января этого года Франция решила ускорить вывод войск из Афганистана после того, как афганский солдат расстрелял четверых французских военных на базе в провинции Каписа. Тогда же Париж приостановил военные операции в стране и обучение афганской армии, однако возобновил сотрудничество неделю спустя.