Սերժը խոսեց տնտեսական մրցակցության պաշտպանությունից ու կոչ արեց քվեարկել ... Սամվելի օգտին. «Հավատանք, որ փոխենք» շարքից (տեսանյութ)
Նախորդ չորս տարիների ընթացքում Սերժ Սարգսյանն ու Տիգրան Սարգսյանը պարբերաբար խոսում էին օլիգոպոլիաների ու մոնոպոլիաների դեմ պայքարից։ Վարչապետը նշում էր, թե իրենց ցուցակում բիզնեսմեններ չեն լինելու, սակայն և՛ ՀՀԿ ցուցակում, և՛ մեծամասնականով ՀՀԿ–ն բիզնեսմենների է առաջադրել։ Բիզնեսմեններ, որոնք կա՛մ օլիգոպոլ կամ մոնոպոլ տիրույթում են գործում։
Հարցն այն չէ, որ գործարարն իրավունք չունի պատգամավորության թեկնածու լինել։ Հարցն այն է, որ Սերժ և Տիգրան Սարգսյաննե՛րն էին այդ մասին բարձրաձայնում։
Հիմա, երբ ընտրարշավն սկսվել է, ՀՀԿ–ն այլևս ձևականությունների հետևից չի ընկնում։ Երեկ, օրինակ, Սերժ Սարգսյանը, ելույթ ունենալով Մալաթիա–Սեբաստիա համայնքում, խոսել է տնտեսական մրցակցության պաշտպանությունից և կոչ արել քվեարկել ... Սամվել Ալեքսանյանի օգտին։
Փաստորեն, ՀՀԿ–ն այսպես է պատկերացնում հավատալու և փոխելու գործընթացը։ Մնում է, որ ընտրողներն էլ իրենց վերաբերմունքը ցույց տան «հավատավոր փոփոխականներին» և ՀՀԿ–ի քաղաքական մենաշնորհին վերջ տրվի։

Серж Саргсян заявил о защите экономической конкуренции и призвал голосовать за… Самвела Алексаняна (из цикла «Поверим, чтобы изменить»)
Серж Саргсян  заявил о защите экономической конкуренции и призвал голосовать за… Самвела Алексаняна  (из цикла «Поверим, чтобы изменить»)
Предыдущие четыре года Серж Саргсян и Тигран Саркисян периодически заявляли о борьбе с олигополией и монополией. Премьер отмечал, что в их списке не будет бизнесменов, однако и в списке РПА, и среди мажоритарных кандидатов от партии есть бизнесмены, которые действуют или в олигопольной, или в монопольной сфере.
Вопрос не в том, что бизнесмен не имеет права быть кандидатом в депутаты. Вопрос в том, что об этом заявляли Серж Саргсян и Тигран Саркисян.
Сейчас, когда предвыборная кампания началась, РПА уже не гоняется за формальностями. Вчера, например, выступая в столичном административном округе Малатия-Себастия, Серж Саргсян говорил о защите экономической конкуренции и призывал голосовать за… Самвела Алексаняна.
Фактически, РПА именно таким образом представляет себе процесс уверования и изменения. Остается только, чтобы и избиратели проявили свое отношение к «поверившим измененцам», чтобы положить конец политической монополии РПА.