Տեր Շմավոն քահանա Ղևոնդյան. «Ափսոս, որ Հայաստանում ինկվիզիցիա չկա»
Այսօրվա ասուլիսին Տեր Շմավոն քահանա Ղևոնդյանը հայտարարել է, թե ափսոսում է, որ Հայաստանում ինկվիզիցիա չկա։
Հոգևորականը բանավիճել է Ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանի հետ աղանդավորներին տարածք տրամադրելու խնդրի շուրջ։ Մինասյանի պատճառաբանությանը, թե աղանդավորներին տարածք է տրամադրվել, որովհետև այդ կրոնական կազմակերպությունը պետական գրանցում ունի, տեր Շմավոնը հակադարձել է.
–Պետք է դիմեիք մոտակա եկեղեցու հոգևորականին և պարզեիք՝ նրանք աղանդավո՞ր են, թե՞ ոչ։
Մինասյանի այն դիտարկմանն էլ, թե քահանայի ասածը ինկվիզիցիայի նման է, տեր Շմավոնը պատասխանել է.
–Ափսոս, չկա էդ ինկվիզիցիան, թե չէ բանը դրան չէր հասնի։
Այս խոսքերին ի պատասխան՝ բանավեճին ներկա «Համագործակցություն հանուն ժողովրդավարության» հ/կ նախագահ Ստեփան Դանիելյանը հոգևորականին հիշեցրել է, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 160–րդ և 162–րդ հոդվածները քրեական պատասխանատվություն են սահմանում կրոնի և դավանանքի ազատությունը խոչընդոտելու, ինչպես նաև կրոնական, ռասսայական թշնամություն տարածելու համար.
Հարգելի՛ հայր սուրբ, եթե մենք ապրեինք նորմալ երկրում, Ձեզ քրեական պատասխանատվության կենթարկեին,–ասել է Ստեփան Դանիելյանը։

Жаль, что в Армении нет инквизиции – отец Шмавон Гевондян
Во время пресс-конференции между отцом Шмавоном Гевондяном и председателем Союза архитекторов Мкртычем Минасяном разгорелась дискуссия по вопросу предоставления по выходным зала Союза архитекторов религиозной организации «Божья обитель».
На аргумент Минасяна о том, что он предоставил сектантам территорию, поскольку эта религиозная организация имеет государственную регистрацию, отец Шмавон Гевондян ответил:
«Нужно было обратиться в ближайшую церковь, чтобы выяснить, являются они сектантами или нет».
На наблюдение Минасяна о том, что слова священника напоминают времена инквизиции, отец Шмавон отметил:
«Жаль, что сейчас нет инквизиции. Тогда до этого бы не дошло».
В ответ на эти слова присутствовавший на дискуссии председатель о/о «Сотрудничество во имя демократии» Степан Даниелян напомнил священнослужителю, что 160-я и 162-я статьи Уголовного кодекса РА предусматривают уголовную ответственность за препятствование свободе религии и вероисповедания, а также за сеяние религиозной вражды.
«Уважаемый святой отец, если бы мы жили в нормальной стране, то Вас привлекли бы к уголовной ответственности», – заявил Степан Даниелян.