Գալուստ Սահակյանը՝ Գագիկ Բեգլարյանին և Մանվել Գրիգորյանին ներելու մասին
«Բոլորս էլ շատ լավ գիտենք, որ մեր իրականության մեջ տեղի են ունենում դեպքեր, երբ առանձին մարդիկ որոշում են հանդես գալ ուժի դիրքերից, որոշում են, որ իրենց կարելի է փողոցում բազուկների ուժով ինչ-ինչ հարցեր լուծել: Հստակ հայտարարում եմ՝ ինձ համար դա հասկանալի չէ, ինձ համար դա անընդունելի է: Ոչ ոք ՀՀ–ում չի կարող իրեն անպատժելի համարել, ոչ ոք ՀՀ–ում չի կարող պետության գործառույթները վերագրել իրեն: Ես բոլորին առաջարկում եմ ձեռնպահ մնալ արմատավորված արատավոր սովորույթներից, որովհետև հետևանքներն իսկապես տեսանելի են լինելու»։
Ու հենց այս հայտարարության համատեքստում էլ իշխանության կողմից ներկայացվում էր Երևանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի կողմից Սերժ Սարգսյանի աշխատակազմի արարողակարգային բաժնի աշխատակից Արամ Կանդայանին ծեծի ենթարկելուց հետո Բեգլարյանի հրաժարականը։
Իսկ այսօր այդ նույն Գագիկ Բեգլարյանն ընդգրկվել է 2012թ. մայիսի 6–ին կայանալիք ԱԺ ընտրություններում ՀՀԿ–ի համամասնական ցուցակի 10–րդ հորիզոնականում։ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանից «7օր»–ը հետաքրքրվել է՝ ՀՀԿ–ի ցուցակում հայտնվելը նշանակո՞ւմ է, որ Բեգլարյանի արարքը ՀՀԿ–ի համար այլևս ընդունելի և հանդուրժելի է.
–Արարքի համար հրաժարական է տվել։ Մարդիկ աստվածներ չեն և ոչ էլ հրեշտակներ։ Բոլոր մարդիկ էլ կարող են սխալվել։
Ի դեպ, ավելի վաղ՝ Բեգլարյանի արարքից հետո, Գալուստ Սահակյանը հայտարարել էր. «Նման երևույթները մեզ համար անընդունելի են: Իհարկե, որպես գործընկեր, որպես ընկեր՝ մեզ համար բավականին ցավալի է այս իրավիճակը, բայց, միևնույն ժամանակ, որպես պետական մտածողության տեր այրեր՝ կարծում եմ, որ պիտի այսուհետև ևս անհանդուրժողական լինել նման արարքների նկատմամբ»:
Երբ այսօր «7օր»–ի թղթակիցը Գալուստ Սահակյանին հիշեցրել է իր այս խոսքերը, նա արձագանքել է.
–Դրա համար եղանք անհանդուրժողական։ Այսինքն՝ մարդկանց արարքների համար չենք կախում։ Մարդկանց արարքները քննարկում են, որոշում են ընդունում։ Բոլորն էլ կարող են որևիցե գործողություն այնպես չանել, որ դուր գա ձեզ, մեզ, մյուսներին։
Անդրադառնալով էլ ՀՀԿ–ի ցուցակում գեներալ Մանվել Գրիգորյանի հայտնվելուն՝ Գալուստ Սահակյանն ասել է, որ նա իր հեղինակությունը մարտադաշտում արդեն ապացուցել է, իսկ ամբողջ քաղաքական կոլորիտը և կուսակցության ստեղծումը ղարաբաղյան պատերազմի հետ է կապված։
Ի դեպ, Սերժ Սարգսյանը հայտարարում էր՝ 2008թ. ընտրությունների ժամանակ իր դեմ աշխատելու համար չի ների Մանվել Գրիգորյանին։ Այս խոսքերն էլ է «7օր»–ի թղթակիցը հիշեցրել ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարին։
–Եթե մարդը պատգամավոր է գալիս, ներվելու կամ քավության կամ չգիտեմ ինչի խնդի՞ր ունի։ Ի՞նչ ներելու խնդիր կա։

Галуст Саакян о прощении Гагика Бегларяна и Манвела Григоряна
После президентских выборов 2008г. в своем обращении к парламенту, президент РА Серж Саргсян заявил:
«Мы все хорошо знаем, что в нашей действительности имеют место случаи, когда отдельные люди решают выступать с позиции силы, воображают, что им можно на улице решать какие-то вопросы силой кулаков. Четко заявляю: для меня это не понятно, для меня это неприемлемо. Никто в Республике Армения не может считать себя ненаказуемым. Никто в Армении не может приписать себе функции государства. Я предлагаю всем воздерживаться от укоренившихся порочных явлений, потому что последствия, действительно, будут заметны».
Именно в контексте этого заявления власти преподносили отставку мэра Еревана Гагика Бегларяна после избиения им сотрудника протокольного отдела аппарата президента Арама Кандаяна.
На днях стало известно, что тот же Гагик Бегларян включен в пропорциональный список РПА. «7or» поинтересовался у руководителя парламентской фракции РПА Галуста Саакяна, означает ли появление Бегларяна на 10-й строчке списка РПА, что его поступок стал для партии приемлемым и терпимым.
«Из-за своего поступка он подал в отставку. Люди не боги и не ангелы. Все могут ошибаться», - заметил Саакян.
Кстати, в декабре 2010г. после поступка Бегларяна, Галуст Саакян заявлял: «Подобные явления для нас неприемлемы. Конечно, как партнерам и товарищам, нам очень неприятна эта ситуация, но, в то же время, как носители государственного мышления, считаем, что нужно и впредь быть нестерпимыми по отношению к подобным поступкам».
Уже сейчас, когда корреспондент «7or» напомнил Галусту Саакяну его слова, он заявил:
«Потому мы и не стерпели этот поступок. Однако мы не вешаем людей за их поступки. Поступки обсуждаются, принимаются соответствующие решения. Любой может поступить так, что вам, нам или кому-то другому не понравится».
Комментируя включение в список РПА Манвела Григоряна, Галуст Саакян сказал, что свой авторитет он уже доказал на поле боя, а весь политический колорит партии и ее создание связаны с Карабахской войной.
Кстати, после выборов 2008г. Серж Саргсян заявлял, что не простит Манвела Григоряна за то, что во время выборов тот выступил против него. В ответ на эти слова глава фракции РПА отметил:
«Если человек хочет стать депутатом, то вопрос о прощении или отпущении грехов не стоит. О каком прощении может идти речь?».