Անհաջողության մատնվելով ներքին ու արտաքին քաղաքական կյանքում՝ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած նեղ թիմը փորձում է հանրության ուշադրությունը շեղել մտացածին ու իրականության հետ կապ չունեցող պատճառաբանություններով։ Ըստ այդմ՝ վերահսկվող լրատվամիջոցների օգնությամբ տարածվում են միֆեր, որպեսզի «ճիշտ» հասարակական կարծիք ձևավորվի։
Միֆերի ֆաբրիկան և իրականությունը
Միֆ 1–ին՝ Սերժ Սարգսյանն ուզում է բարեփոխումներ անել, բայց Ռոբերտ Քոչարյանը «տակից» խանգարում է նրան։ Այս միֆի տարածումից հետո նախագահական նստավայրից բխեցնում են, որ հանրությունը պետք է պայքարի ոչ թե 2008–ից ձևավորված ապաշնորհ իշխանության ու դրա վերարտադրման, այլ 2–րդ նախագահի դեմ։ Առաջ է քաշվել «Ռո–բե՛րտ, հեռացի՛ր» կարգախոսն այն դեպքում, երբ նա արդեն պաշտոնաթող է։ Ասել է թե՝ քավության նոխազ է մատնացույց արվում։ Դա սկզբում միգուցե աշխատում էր, բայց ժամանակի ընթացքում էժանագին «տրյուկի» վերածվեց ու չաշխատեց։
Հիշեցնեմ, որ մոտ երեք տարի Ս. Սարգսյանն ու Հայ ազգային կոնգրեսի վերնախավն այս միֆի տարածման և ամրապնդման  շուրջ էին «երկխոսում» ու «քաղաքական գործարքների» գնում։
Միֆ 2–րդ՝ երկրում վիճակը կփոխվի, եթե Ազգային ժողովում չլինեն գործարար կամ սեփականատեր պատգամավորներ։ Ստացվում է, որ ԱԺ–ում պետք է լինեն ունեզուրկները, «բոմժերը», կոմբայնավարները, կոլտնտեսուհիները, և, բացի այդ, խորհրդարանի կազմը պետք է լինի նշանակովի, քանզի երբ հայտարարվում է, թե ով կարող է պատգամավոր դառնալ և ով՝ ոչ, ապա դրա լուծումը հնարավոր է միայն ընտրական ինստիտուտը գործնականում վերացնելով, ինչպես որ դա արվեց Երևանի քաղաքապետերի պարագայում։  Ժողովրդավարության կանոնները, սակայն, պահանջում են, որ խորհրդարանում լինեն ընտրվածները՝ անկախ նրանց գործունեության բնույթից ու սոցիալական ծագումից։ Այ ա՛յս մասին չեն սիրում խոսել «բարեշրջիչները»։
Միֆ 3–րդ՝ տնտեսության վիճակը կլավանա, եթե Սերժ Սարգսյանին հաջողվի կուլակաթափ անել խոշոր բիզնեսին, որը մոնոպոլ կամ օլիգոպոլ կարգավիճակ ունի։ Ըստ այս միֆի՝ ստացվում է, որ ՀՀ–ում առկա խնդիրների պատճառը ոչ թե կլանաօլիգարխիկ համակարգն է, այլ «չար» օլիգարխները։ Ըստ երիտսերժականների՝ եթե «չար» օլիգարխները փոխարինվեն «բարի» օլիգարխներով կամ, ավելի ճիշտ, մեկ օլիգարխով (ենթադրվում է, որ այդ մեկ օլիգարխը պետք է լինի Սերժ Սարգսյանը), ապա ամեն ինչ լավ կլինի։
Էլի մի քանի միֆեր կան շրջանառության մեջ դրված, բայց դրանք հիմնականում տեղավորվում են այս երեքի մեջ։
Ինչպես արդեն հասկանում եք, Սերժ Սարգսյանի թիմի տեղեկատվական քաղաքականությունը նպատակ ունի բարդել սեփական անարդյունավետ գործունեությունը, դիլետանտիզմը և տնտեսության գերկենտրոնացման հետևանքով առաջացած ճգնաժամային իրավիճակն այլոց ու արհեստական խոչընդոտների վրա։
Տվյալ դեպքում մենք գործ ունենք դեմագոգիայի և երևույթների խեղաթյուրման հետ, քանզի օլիգարխների դեմ պայքար հայտարարած սարգսյանական թիմը շատ լավ գիտի, որ  օլիգարխիան հենց իրենք են, իսկ նրանք, որոնց ընդունված է օլիգարխ համարել, ընդամենը խոշոր սեփականատերեր են և չունեն քաղաքական իշխանություն, ինչը օլիգարխիայի գլխավոր նախապայմանն է։
Բազմիցս նշել եմ, որ օլիգարխիան Հայաստանում ներկայացված է բարձրագույն իշխանության տեսքով։ Այն գլխավորում է Սերժ Սարգսյանը։ Ասել է թե՝ այն բլեֆը, որի օգնությամբ ռեժիմն ուզում է նեոբոլշևիկյան կառավարման ձև ներդնել մեզանում և տնաբույծ Քադաֆի կամ Թուրքմենբաշի ունենալ, կարող է համոզիչ թվալ քաղաքականապես անմեղսունակների ու չկայացած քաղքենիների համար, բայց ոչ ավելին։
Եթե Սերժ Սարգսյանն անկեղծ է այն հարցում, որ պետք է համեմատության մեջ լավագույն ընտրությունները կազմակերպել, և որ խորհրդարանը պետք է լինի քաղաքական ու արհեստավարժներից կազմված մարմին, ապա թող փոփոխություններ նախաձեռնի Ընտրական օրենսգրքում և 131 պատգամավորի ընտրությունը կազմակերպի միայն համամասնական ընտրակարգով։ Քանի սա չի արվել, մնացածը դատարկ խոսակցություններ են և «փուչիկ» քարոզչություն։
Եթե Սերժ Սարգսյանը համոզված է, որ 2008–ին հավաքել է ավելի քան 50% ձայն, և որ այս տարիների ընթացքում իր վարկանիշն առնվազն անկում չի ապրել, ապա թող գլխավորի ՀՀԿ–ի ցուցակը և անցնի 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգի, ի՞նչ է պատահել։
Եթե Սերժ Սարգսյանի համար «անհանդուրժելի» լիսկաները պետք է ոչ թե ՀՀԿ–ի ցուցակով, այլ մեծամասնական կարգով անցնեն ԱԺ, ապա գրոշի արժեք չունեն եվրոպական ժողովրդավարությանը հավատարիմ լինելու մասին ասվող խոսքերն ու ԵԺԿ–ից ստացած մեդալը, որը տրվեց նախագահին այն բանից հետո, երբ իր կուսակից ընկերն ապտակեց կին գործարարին ու շարունակեց «ցեղակրոնավայել» իր գործը։
Ծիծաղելի է, երբ մի կողմից նշվում է ԱԺ–ն անհանդուրժելի մականունավորներից ազատելու մասին, բայց մյուս կողմից պահպանվում են 41 մեծամասնական տեղերը, որոնք հիմնականում մականունավորների բուծարաններ են։
Ի դեպ, եթե նկատել եք, Սերժ Սարգսյանը երբեք չի խոսում գործադիր իշխանությունը և հատկապես նախագահական նստավայրը գործարարներից ազատելու մասին, այնինչ օլիգարխները հենց այնտեղ են. սա իմիջիայլոց։
Հանդուրժելիից ու անհանդուրժելիից անդին
Ակնհայտ է, որ ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարը խնդիր է դրել Երևանի ավագանու ներկայացուցիչների մեծ մասին հիշեցնող մեծապատիվ մուրացկաններից ու երիտասարդ խունվեյբիններից կազմված «անլեզուների» ու կոճակ սեղմողների ցուցակ ունենալ, ապագա ԱԺ–ն վերածել անասնաֆերմայի, «քցել» այսօրվա թիմակիցներին, իսկ ձայն կեղծող թաղային խուժանին սեփական լրատվամիջոցներով քարկոծել, բայց միևնույն ժամանակ նրանց ուղարկել մեծամասնական ընտրատեղամասեր՝ ՀՀԿ–ի օգտին քվե բերելու։ Նման քայլով Ս. Սարգսյանը կփորձի «մաքուր ձեռքերով» մնալ՝ գալիք ընտրությունների բռնաբարման գաղափարախոսը լինելով հանդերձ։ Ծրագիրն այդ կյանքի կոչելու դեպքում Տիգրան Սարգսյանը շանս կստանա ճամարտակելու «Հայկական աշխարհի» ու այլ նյուվասյուկիստական գաղափարների մասին, նախագահի փեսա Միքայել Մինասյանը կխոսի «որակական հեղափոխության» թեմաներով, իսկ օլիգարխիայի իրավապաշտպան հանդիսացող Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանն էլ իրեն հատուկ տաղանդով բառակույտ կներկայացնի հանրությանն ու կվավերացնի ֆարսը։ Արդյունքում՝ երկրում կլինեն ցնցումներ, ու Հայաստանը կարող է հայտնվել կոտրած տաշտակի առաջ։
Այս ամենը թույլ չտալու համար գործող ԱԺ–ում ներկայացված շահագրգիռ ուժերի խնդիրը պետք է լինի Ընտրական օրենսգիրքը փոխելը։ Պետք է մի կողմ դնել բոլոր տարաձայնությունները և համադրել ջանքերը մեկ մարտավարական խնդրի շուրջ՝ փոխել Ընտրական օրենսգիրքը և անցնել համամասնակի՝ զուգահեռաբար հասնելով նաև ազատ ընտրական գործընթացին խանգարող տեխնիկական բնույթի մի շարք հարցերի լուծմանը։
Հարկ է շեշտել, որ ընտրական գործընթացի բարելավման հարցում ընդհանուր շահ ունեն և՛ ՀՅԴ–ն, և՛ «Ժառանգությունը», և՛ արտախորհրդարանական ՀԱԿ–ն ու մյուս սուբյեկտները և անհասկանալի կլինի, եթե նրանք ընդհանուր լեզու չգտնեն։ Ի դեպ, ԲՀԿ–ն, մի շարք ՀՀԿ–ական և սեփական «ես»–ը ունեցող պատգամավորներ, հասկանալի պատճառներով, նույնպես պետք է կողմ լինեն փոփոխություններին։
Անհրաժեշտ է մոռանալ այն, որ ժամանակին ՀԱԿ–ը չօգնեց ՀՅԴ–ին ու «Ժառանգությանը», և մենք ունեցանք այսօրվա վատ օրենսգիրքը։ Պարզ է, որ մինչև վերջերս Լևոն Տեր–Պետրոսյանն «էջմիածնական միաբանություն» էր անում և չէր կարող «Եղիազար Այնթապցուն» ոչ ձեռնտու գործընթացների մասնակցել, իսկ ՀԱԿ–ական Դավիթ Շահնազարյանն, ըստ «Վիկիլիքսի» հրապարակումների, ՀՀ–ում Ամերիկյան դեսպանատան աշխատակիցների միջոցով Սերժ Սարգսյանին էր փոխանցում գործարքների գնալու իրենց պատրաստակամությունը։
Հիմա իրավիճակ է փոխվել, և արդեն սերժանպաստ վարքագիծ կդրսևորեն բոլոր այն ուժերը, որոնք ՀԱԿ–ին կասեն՝ բա ինչո՞ւ այն ժամանակ մեզ չմիացաք և կմերժեն այն  առողջ առաջարկը, որն արվել է Լևոն Զուրաբյանի շուրթերով։ Պետք է ռացիոնալ լինել ու գիտակցել թե՛ երկրի, թե՛ սեփական շահը։
Իշխանության հարցը պետք է լուծվի ընտրություններից առաջ
կամ
ինչպես քաղաքականացնել ընտրությունները
100 տոկոս համամասնականին անցնելը եթե դիմադրության հանդիպի, և իշխանությունները պատճառաբանեն, թե բա ինչ անեն այն մարդիկ, ովքեր ընդունված են ժողովրդի կողմից, բայց կուսակցական չեն, ապա առավելագույն փոխզիջումը կարող է լինել «120+11» մոդելն առաջարկելը։ Այսինքն, համամասնականին հատկացվի 120 տեղ, իսկ մեծամասնականին՝ 11։ Ընդ որում, այդ 11 մեծամասնական տեղերը պետք է բաշխել ոչ թե ըստ բնակչության քանակի, այլ ըստ 10 մարզերի՝ գումարած Երևանը։
Գաղտնիք չէ, որ Հայաստանում քաղաքական կյանքը սահմանափակվում է մայրաքաղաքում, իսկ մարզերին հիշում են միայն ընտրական փուլում։ Երևանից դուրս կուսակցական բջիջ կոչվածը լրիվ ֆիկցիա է, իսկ քաղաքական կյանքը՝ մեռած։ Իշխանության համար կուսակցության տարածքային կառույցները, ըստ էության, համայքների կառավարման օղակներն են (մարզպետարան, քաղաքապետարան, գյուղապետարան), իսկ ոչ իշխանական ուժերի համար տարածքային կառույցները լավագույն դեպքում գրասենյակներն են, որոնք, փաստացի, չգործող են։ Հետևաբար, եթե մենք ուզում ենք քաղաքականացնել ԱԺ ընտրությունները և օրենսդիր մարմնում ստանալ հասարակության քաղաքական տրամադրությունների ամբողջական պատկերը, ապա մեծամասնական տեղամասերը պետք է խոշորացնել։
Համոզված եմ, որ մարզի մասշտաբով ընտրություններին մասնակցող մեծամասնականի թեկնածուն չի կարող փող բաժանելով ընտրվել, քանի որ փողից բացի այլ՝ քաղաքական բաղադրիչ կպահանջվի։ Համոզված եմ նաև, որ քաղաքական տարբեր գործիչներ այդ դեպքում կդնեն իրենց թեկնածությունները, և կգնա գաղափարական պայքար, այլ ոչ թե կրիմինալ ու ֆինանսական ռեսուրսների տեղական նշանակության դիկտատուրա։
Ունիտար Հայաստանի համար մարզերից ընտրված պատգամավորները խորհրդարանում «վերին պալատի» պես մի բան կձևավորեն, ինչը նրանց կստիպի ոչ թե ասֆալտ փռելով կամ մի քանի նվիրաբերություններով համայնքների բնակիչներին հիշեցնել սեփական գոյության մասին, այլ՝ իրական օրենսդրական գործունեությամբ։
Քանի դեռ Հայաստանում բարեփոխման չի ենթարկվել տեղական ինքնակառավարման համակարգը, և մարզերում չի ներդրվել ներկայացուցչական ժողովրդավարության մեխանիզմը, ամեն մի մարզից ընտրված պատգամավորը պոտենցիալ մրցակից ու վերահսկող կարող է դառնալ նշանակովի մարզպետին՝ դրանով իսկ նպաստելով պետական կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը։
Սա՛ է այն այլընտրանքը, որը կարող է փոխարինել 100 տոկոսանոց համամասնական համակարգին, իսկ այսօրվա օրենսգրքի պահպանումը կնշանակի, որ իշխանությունը պատրաստվում է աննախադեպ ընտրակեղծիքների, ինչն անխուսափելիորեն բերելու է անցանկալի զարգացումների։
Բոլոր այն ուժերն ու անհատները, ովքեր շահագրգիռ են ՀՀ–ում դրական ու անցնցում փոփոխությունների հարցում, պետք է նպաստեն իրավական ու քաղաքական մթնոլորտի փոփոխությանը։ Ընտրությունների արդյունքներն արդեն այսօր պետք է կանխորոշել, այլ ոչ թե պարտվել, հետո դուրս գալ փողոց, վանկարկել ու ... գնալ տուն։ Դա արդեն «դեժավյու» կլինի։ Իսկ «դեժավյու» մեզ պետք չէ, ու ոչ էլ արյունահեղություն է պետք։ Ուստի իշխանությանը օրենսդրական փոփոխություններ պարտադրելու հարցում անհրաժեշտ է օգտագործել հնարավոր բոլոր լծակները՝ սկսած պատգամավորների հետ տարվող անհատական աշխատանքից, վերջացրած հանրահավաքներով, զանգվածային այլ միջոցառումներով ու տարատեսակ ակցիաներով։
Առաջիկա զարգացումները ցույց կտան՝ ովքեր են անկեղծ իրենց հայտարարություններում ու գործողություններում, և ովքեր են Սերժ Սարգսյանի նորաթուխ հաճախորդները։
Նրանք, ովքեր խոսում են ռեժիմի դեմ, բայց ակտիվ չեն լինի ընտրական համակարգը փոխելու գործում՝ կա՛մ քաղաքականապես անգրագետ են, կա՛մ մանր տրամաչափի գործիչներ, կա՛մ Գեղամյանի հետևորդներ, որոնց «էս գլխից» վարկաբեկելը և դաշտն ականազերծելը «7 օր» լրատվավերլուծական կայքէջի  սուրբ պարտականությունը կլինի, որպեսզի զրկենք Սերժ Սարգսյանին «ժողգործիքների» ծառայություններից հետագայում օգտվելու հնարավորություններից։
Խնդիրը մեկն է՝ կառուցել Նոր Հայաստան՝ մինչ այդ հաղթելով օլիգարխիային։
Հ.Գ.։ Ինքս պատրաստ եմ մասնագիտական ու տեղեկատվական աջակցություն ցուցաբերել նոր Ընտրական օրենսգրքի մշակման, դրա լոբբինգի իրականացման և համապատասխան քաղաքական մթնոլորտի ձևավորման հարցում։

Потерпев неудачу во внутренней и внешней политической жизни, возглавляемая Сержем Саргсяном узкая команда пытается отвлечь внимание общества надуманными и не имеющими отношения к действительности аргументами. В соответствии с этим, при помощи подконтрольных СМИ распространяются мифы, призванные сформировать «правильное» общественное мнение.
Фабрика мифов и действительность
Миф 1–й. Серж Саргсян хочет провести реформы, но Роберт Кочарян «исподтишка» мешает ему. После распространения данного мифа в президентском дворце делают вывод, что общество должно бороться не против сформировавшейся в 2008г. бездарной власти и ее воспроизводства, а против 2-го президента. Был выдвинут лозунг «Ро–берт, уходи!», причем к тому времени он уже не являлся президентом. Иначе говоря, делается попытка найти козла отпущения. Сначала это может и сработало, но со временем превратилось в дешевый «трюк» и перестало работать.
Напомню, что около трех лет Саргсян и верхушка Армянского национального конгресса вели «диалог» и шли на «политические сделки» вокруг распространения и укрепления данного мифа.
Миф 2-й. Ситуация в стране изменится, если в Национальном собрании не будет предпринимателей и собственников. Выходит, что в НС должны быть неимущие, «бомжи», трактористы, колхозницы, и, кроме того, состав парламента должен быть назначаемым, поскольку, когда заявляется о том, кто может стать депутатом, а кто – нет, то решение данного вопроса возможно лишь посредством ликвидации института выборов, как это было сделано в случае с мэрами Еревана. Правила демократии, однако, требуют, чтобы в парламенте были избранные, независимо от характера их деятельности и социального происхождения. Вот об этом не любят говорить «реформаторы».
Миф 3–й. Состояние экономики улучшится, если Сержу Саргсяну удастся раскулачить крупный бизнес, который имеет монопольный или олигопольный статус. Согласно данному статусу выходит, что причиной имеющихся в Армении проблем является не кланово-олигархическая система, а «злые» олигархи. Согласно младосержевцам, если «злые» олигархи будут заменены «добрыми» олигархами или, точенее, одним олигархом (предполагается, что этим одним олигархом должен быть Серж Саргсян), то всё будет хорошо.
В обращении находится еще несколько мифов, но они в основном являются производными от этих трех.
Как уже понимаете, цель информационной политики саргсяновской команды заключается в переложении ответственности за свою неэффективную деятельность, дилетантизм и возникшую вследствие сверхконцентрации экономики кризисную ситуацию на других и на искусственные препятствия.
В данном случае мы имеем дело с демагогией и искажением явлений, поскольку объявившая войну против олигархов саргсяновская команда прекрасно знает, что именно они и являются олигархами, а те, кого принято называть олигархами всего лишь крупные собственники и не имеют политической власти, которая является главным признаком олигархии.
Я многократно отмечал, что олигархия в Армении представлена в виде высших эшелонов власти. Возглавляет же ее Серж Саргсян. Иными словами, тот блеф, при помощи которого режим хочет ввести у нас необольшевистское управление и породить доморощенного Каддафи или Туркменбаши, может казаться убедительным для политически невменяемых и несостоявшихся мещан, но не более.
Если Серж Саргсян искренен в вопросе того, что нужно организовать лучшие по сравнению с предыдущими выборы и что парламент должен быть  состоящим из профессионалов политическим органом, то пусть инициирует изменения в Избирательном кодексе и проведет выборы 131 депутата лишь по пропорциональной избирательной системе. Пока это не будет сделано, остальное является пустой болтовней и пропагандой.
Если Серж Саргсян убежден, что в 2008г. он набрал более 50% голосов и что за эти годы его рейтинг, по меньшей мере, не понизился, то пусть возглавит список РПА и перейдет на стопроцентно пропорциональную избирательную систему. Что мешает?
Если «неприемлемые» для Сержа Саргсяна «лиски» должны пройти в парламент не по списку РПА, а по мажоритарной системе, то гроша ломаного не стоят все эти слова о европейских ценностях и медаль Европейской демократической партии, которая была вручена президенту после того, как его партийный товарищ дал пощечину женщине-предпринимателю и продолжил свое достойное дело.
Смешно, когда с одной стороны заявляется о необходимости очистки парламента от нестерпимых носителей прозвищ, а с другой стороны сохраняется 41 мажоритарное место, которые в основном и являются рассадником носителей прозвищ.
Кстати, если заметили, Серж Саргсян никогда не говорит об очистке исполнительной власти и особенно президентской резиденции от предпринимателей, хотя на деле олигархи находятся именно там.
По ту сторону терпимых и нестерпимых
Очевидно, что «гибкий» руководитель РПА поставил задачу сформировать список «безъязыких» и нажимающих на кнопку лиц, состоящий из напоминающих большинство членов Совета старейшин Еревана высокочтимых попрошаек и молодых хунвейбинов, превратить будущий парламент в «скотный двор», «кинуть» сегодняшних товарищей по команде, а фальсифицирующих выборы хулиганов поливать грязью посредством собственных СМИ, но в то же время отправить их на мажоритарные участки – собирать голоса в пользу РПА. Подобным шагом Саргсян попытается не запятнать себя, руководя глумлением над выборами.
В случае претворения данной программы в жизнь Тигран Саркисян получит шанс разглагольствовать об «Армянском мире» и других нью-васюкистских идеях, зять президента Микаэл Минасян будет говорить о «качественной революции», а выполняющий роль правозащитника олигархии председатель Конституционного суда Гагик Арутюнян с присущим ему талантом представит обществу какую-нибудь бессмыслицу и подтвердит фарс. В результате всего этого в стране произойдут потрясения, и Армения может оказаться у разбитого корыта.
Для недопущения подобного сценария задачей представленных в нынешнем парламенте заинтересованных сил должно быть изменение Избирательного кодекса. Нужно оставить все разногласия и объединить усилия вокруг одной тактической задачи – изменить Избирательный кодекс и перейти к пропорциональной системе, параллельно добившись решения мешающих свободному избирательному процессу технических проблем.
Следует отметить, что в вопросе оптимизации избирательного процесса у АРФД, «Наследия», внепарламентского АНК и других субъектов есть общий интерес, поэтому будет непонятно, если они не найдут общий язык. Кстати, ППА, ряд членов РПА и имеющие собственное «я» депутаты, по понятным причинам, также должны выступить в поддержку изменений.
Необходимо забыть то, что в свое время АНК не помог АРФД и «Наследию», и мы получили сегодняшний плохой кодекс. Ясно, что до последнего времени Левон Тер-Петросян играл роль «эчмиадзинского монаха» и не мог участвовать в невыгодных для «Егиазара Айнтапци» процессах, а член АНК Давид Шахназарян, согласно публикациям «Викиликс», посредством сотрудников американского посольства в Армении сообщал Сержу Саргсяну о готовности пойти на сделку.
Сейчас ситуация изменилась, и выгодный для Саргсяна курс будут вести все те силы, которые упрекнут АНК в том, что тогда Конгресс не присоединился к ним, отвергнув то здоровое предложение, которое было сделано устами Левона Зурабяна. Нужно быть рациональными и осознавать интересы страны и свои собственные.
Вопрос власти должен решиться до выборов
или
как политизировать выборы
Если переход к стопроцентно пропорциональной системе встретит сопротивление, и власти возразят, мол, что делать тем беспартийным деятелям, которых любит народ, то самым большим компромиссом может быть модель «120+11». То есть, 120 мест будет приходиться на пропорциональную систему, а 11 – на мажоритарную. Причем, эти 11 мажоритарных мест должны быть распределены не пропорционально количеству населения, а поровну между 11 административно-территориальными единицами.
Не секрет, что в Армении политическая жизнь ограничивается столицей, а о марзах вспоминают только в период выборов. Так называемые «ячейки» партии за пределами Еревана являются абсолютной фикцией, а политическая жизнь в регионах просто  мертва. Для властей территориальные структуры партии, по сути, являются звеньями управления общинами (администрация марза, мэрия, сельсовет), а для невластных сил территориальные структуры в лучшем случае являются офисами, которые фактически не действуют. Следовательно, если мы хотим политизировать парламентские выборы и получить в законодательном органе целостную картину политических настроений общества, то мажоритарные участки необходимо укрупнить.
Убежден, что участвующий на выборах в масштабах марза мажоритарный кандидат не может быть избран при помощи раздачи денег, поскольку помимо денег потребуется другая – политическая составляющая. Убежден также, что в подобных условиях свои кандидатуры выставят различные политические деятели, что обеспечит идейную борьбу, а не диктатуру криминальных и финансовых ресурсов местного значения.
Для унитарной Армении избранные в марзах депутаты сформируют в парламенте что-то вроде «верхней палаты», что заставит их напоминать жителям общин о своем существовании не укладкой асфальта или несколькими пожертвованиями, а реальной законодательной деятельностью.
Поскольку пока в Армении система местного самоуправления не подверглась реформированию, а в марзах еще не введен механизм представительной демократии, то избранный от каждого марза депутат может стать потенциальным конкурентом назначаемого губернатора и контролировать его деятельность, тем самым содействуя повышению эффективности государственного управления.
Это та альтернатива, которая может заменить стопроцентно пропорциональную систему, а сохранение сегодняшнего кодекса будет означать, что власти готовятся к беспрецедентным фальсификациям выборов, что неизбежно приведет к нежелательным развитиям.
Все те силы и отдельные лица, которые заинтересованы в вопросе проведения в РА положительных и гладких перемен, должны содействовать изменению правовой и политической атмосферы. Результаты выборов нужно предопределить уже сегодня, а не потерпеть поражение, выйти на улицу, скандировать и … разойтись по домам. Это уже будет вроде дежавю, а дежавю и кровопролитие нам не нужно. Поэтому в вопросе принуждения властей к законодательным переменам необходимо использовать все возможные рычаги: от индивидуальной работы с депутатами до митингов, других массовых мероприятий и различных акций.
Предстоящие развития событий покажут, кто искренен в своих заявлениях и действиях, а кто является новоиспеченным клиентом Сержа Саргсяна.
Те, кто выступают против режима, но не будут активны в деле изменения избирательной системы – или политически неграмотны, или деятели мелкого калибра, или же последователи Гегамяна. Выводить их на чистую воду и разминировать поле будет святой обязанностью информационно-аналитического сайта «7or». Таким образом, мы лишим Сержа Саргсяна возможности воспользоваться в будущем услугами «трубадуров».
Задача одна: построить Новую Армению, победив до этого олигархию.
P.S. Готов оказать профессиональное и информационное содействие в вопросе разработки нового Избирательного кодекса, его лоббирования и формирования соответствующей политической атмосферы.