Ծանրագույն հանցագործության կդիմի Փաշինյանը. հետևանքները շատ լուրջ են լինելու. Ստեփան Դանիելյան (տեսանյութ)
Հայաստանի իշխանությունները լուրջ աջակցություն ունեն՝ ի դեմս Թուրքիայի և Ադրբեջանի, որոնք կարող են նրանց օգնության հասնել ցանկացած պահի և ցանկացած ձևով։ Այս մասին քաղաքագետ, «Մայր Հայաստան» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Ստեփան Դանիելյանն ասել է News.am-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում։
Նա հիշեցրեց Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի 2021 թվականի հայտարարությունը՝ իշխանափոխության և Փաշինյանի հրաժարականի անհրաժեշտության մասին: Նրա խոսքով, դրանից հետո Թուրքիայի նախագահն իր ռուս գործընկերոջն ասել է, որ դա կարող է Հայաստանում ցնցումների հանգեցնել։
Դանիելյանը հավելեց, որ սա թույլ տվեց գործող Հայաստանի իշխանություններին մնալ պաշտոններում, իսկ հետո նրանց կախվածությունը Թուրքիայից և Ադրբեջանից միայն մեծացավ: Նա Թուրքիային և Ադրբեջանին անվանեց գործող իշխանությունների անվտանգության երաշխավորներ: «Որքան կառավարության վարկանիշը նվազում է երկրի ներսում, այնքան կախվածությունը Թուրքիայից և Ադրբեջանից մեծանում է»,-նշեց փորձագետը։
Ըստ նրա՝ Հայ եկեղեցին, որպես կարևոր ինստիտուտ երկրի ներսում, բայց նաև դրա սահմաններից դուրս, անկախություն է ցուցադրում։
Քաղաքագետը հիշեցրեց, որ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին II-ը բարձրացրել է Լեռնային Ղարաբաղի, ռազմագերիների և այլնի հարցերը, որոնք հարված են հասցնում իշխանություններին: «Եկեղեցու հեղինակությունը մեծանում է, իսկ իշխանությունների նկատմամբ ատելությունն՝ ուժգնանում»,-ընդգծեց Դանիելյանը: Նա նշեց, որ Փաշինյանը լիազորություններ չունի փոխարինելու Ամենայն հայոց կաթողիկոսին, և կրկին դիմում է պոպուլիստական ​​կարգախոսների՝ մարդկանց փողոց դուրս բերելու և Էջմիածինը շրջապատելու համար։
«Սակայն, մարդկանց իշխանությունների նկատմամբ աճող ատելությունը կարող է հանգեցնել հակառակ էֆեկտի. քաղաքացիները կարող են պաշտպանել եկեղեցին։ Վերջինս չպետք է մտնի իշխանությունների դաշտ, վիրավորանքների, ատելության հրահրման դաշտ, քանի որ այս անձը (նկատի ունի Փաշինյանին- խմբ.) սկզբունքներ չունի։ Եկեղեցին այժմ հավասարակշռված կերպով է արձագանքում իշխանությունների հայտարարություններին, և եթե իշխանությունները դիմեն ուժի, ապա վստահ եմ, որ քաղաքացիները կպաշտպանեն եկեղեցին»,-բացատրեց քաղաքագետը։
Նա հույս հայտնեց, որ Եկեղեցու դեմ ուժային գործողությունների դեպքում հանրային արձագանք կլինի, և Փաշինյանն իր աթոռին չի մնա մինչև 2026 թվականը։
Նրա գնահատմամբ՝ իշխանությունները վարկանիշով այլևս առաջատար չեն մյուս քաղաքական ուժերի շարքում։ «Երբ բնակչության ճնշող մեծամասնությունը դեմ է իշխանություններին, վերարտադրվելն անհնար է նույնիսկ կեղծիքների օգնությամբ, ինչի մասին վկայում են Գյումրու ընտրությունները»,-եզրափակեց փորձագետը։

Турция и Азербайджан в любой форме могут прийти на помощь властям Армении – Степан Даниелян (видео)
У властей Армении есть серьезная поддержка в лице Турции и Азербайджана, которые в любом время и в любой форме могут прийти им на помощь. Об этом в беседе с корреспондентом «NEWS.am» заявил политолог Степан Даниелян.
Он напомнил о заявлении Генштаба ВС Армении от 2021 года о необходимости смены власти и ухода премьер-министра. По его словам, после этого президент Турции заявил российскому коллеге о том, что это может привести к потрясениям в Армении.
Даниелян добавил, что это позволило нынешним властям Армении удержаться в кресле, а дальше их зависимость от Турции и Азербайджана только усиливалась. Гарантами безопасности нынешний власти он назвал Турцию и Азербайджан.
«Чем больше падает рейтинг власти внутри страны, тем больше усиливается зависимость от Турции и Азербайджана», – отметил эксперт.
По его словам, Армянская церковь как важный институт в стране, но и за ее пределами демонстрирует самостоятельность.
Политолог напомнил, что Католикос всех армян Гарегин II поднял темы относительно Нагорного Карабаха, пленных и так далее, которые наносят удар по властям.
«Авторитет церкви растет, а ненависть к властям усиливается», – подчеркнул Даниелян. Он заметил, что премьер-министр не имеет полномочий сменить Католикоса всех армян и в очередной раз прибегает к популистским лозунгам, чтобы вывести людей на улицы и окружить Эчмиадзин.
«Однако усиливающаяся ненависть людей к власти может привести к обратному эффекту: граждане могут выйти на защиту церкви. Последняя не должна вступать в поле властей, в поле оскорблений, разжигания ненависти, поскольку этот человек не имеет принципов. Церковь сейчас взвешенно отвечает на заявления властей, а если власти прибегнут к силе, то я уверен, что граждане встанут на защиту церкви», – пояснил политолог.
Он выразил надежду, что в случае силовых действий против Церкви последует ответ общественности, и премьер-министр до 2026 года не просидит в своем кресле.
По его оценке, власти по рейтингу уже не являются лидерами среди других политических сил.
«Когда подавляющая часть населения выступает против властей, то воспроизвестись невозможно даже при помощи фальсификаций, свидетельством чего стали выборы в Гюмри», – заключил эксперт.