Հայաստանի ժողովրդի ուղեղը լվացել են, ինչպես ուկրաինացիների․ Միխայիլ Շահնազարով (տեսանյութ)
Ռուս լրագրող և մեդիա մենեջեր Միխայիլ Շահնազարովը Alpha News-ին տված հարցազրույցում կիսվել է Հայաստանում տեղի ունեցող բողոքի ցույցերի վերաբերյալ իր դիտարկումներով, ինչպես նաև հիասթափեցնող կանխատեսումով՝ Հայաստանի ղեկավարության կողմից Ադրբեջանին ավելի ու ավելի շատ տարածքներ հանձնելու վերաբերյալ։
«Գիտե՞ք, հիշում եմ, երբ մանուկ հասակում, պատանեկության տարիներին լինում էի հայկական ընտանիքներում, ուշադրություն էի դարձնում Վազգեն կաթողիկոսի դիմանկարին, նա գրեթե ամեն բնակարանում էր։ Երբ փոքր էի, հարցրի՝ ո՞վ է նա, ինձ բացատրեցին, որ նա Հայ Առաքելական եկեղեցու առաջնորդ Վազգեն Կաթողիկոսն է։ Հայ եկեղեցու առաջնորդի նկատմամբ հարգանքն անսահման էր։ Այդ դիմանկարը կար յուրաքանչյուրի տանը: Ժամանակի ընթացքում, ինչպես հասկացա, դաստիարակության գործընթացները, երիտասարդներին ինչ-որ անառարկելի ճշմարտություններ հասցնելու գործընթացները ձախողվեցին Փաշինյանի նմանների շնորհիվ։ Եթե նա իրեն թույլ է տալիս այդպես դիմել հոգևորականին․.. Ես տեսել եմ նրա շրջապատը, նրանք մարդիկ են, որոնք ոչ մի դեպքում չեն մարմնավորում հայ ժողովրդին»,-ասել Է Շահնազարովը։
Նրա խոսքով՝ դա խոսում է այն մասին, որ Փաշինյանն ու իր թիմը կարծում են, թե կարելի է անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերել հոգևորականների նկատմամբ:
«Այսինքն, նա հասկանում է, որ ինչ-որ տեղ կարելի է թույլ տալ հանդուրժել նման վերաբերմունքը հոգևորականների նկատմամբ։ Ուրիշ ինչպե՞ս կարելի է դա բացատրել։ Համոզված եմ, որ եթե խորհրդային տարիներին ինչ-որ մեկն իրեն թույլ տար նման վարքագիծ քահանաների նկատմամբ, ապա շատ արագ կզբաղվեին նրա հարցերով։ Այդքանը։ Իսկ հիմա վարչապետն իրեն թույլ է տալիս բացահայտ լկտի արտահայտություններ, իրեն թույլ է տալիս նման վարքագիծ դրսևորել»,-նշել է Շահնազարովը։
Ըստ Alpha News-ի զրուցակցի՝ հայ ժողովուրդը չափազանց մեծ համբերություն ունի, և դա բխում է նրանից, որ ժողովրդի գիտակցությունը ակտիվորեն շահարկվում է։
«Եթե հայ ժողովուրդը դա հանդուրժում է, ապա ես հարց ունեմ ժողովրդին՝ որքանո՞վ է անսահման այս համբերությունը։ Հիմա գնաց, իսկապես սրբի դեմ գնաց։
Ես խորհուրդ կտայի հայերին, որոնք նրա կողքին են, դիտել տեսանյութեր Ուկրաինայից։ Հիշեք, թե ինչպես էին նրանք բղավում․ «Մենք թույլ չենք տա, որ մոտենան Լավրային»: Հիշեք, թե ինչպես էր հայտնի բռնցքամարտիկ Ալեքսանդր Ուսիկը ասում՝ «Ես կրծքով կկանգնեմ նրանց առջև»: Այժմ նա կրծքով կանգնած է բոլորովին այլ խորհրդանիշների և գաղափարների համար: Պաշտպանեցի՞ն նրանք արդյոք Լավրան: Ո՛չ, Լավրան պղծված է»,-ասում է մեդիամենեջերը։
Այնուհետև նա հավելել է․ «Փաշինյանը հասկացավ, որ բռնել է իր խաղը։ Նա մտածում է. «Ինձ սրա համար ներեցին, նրա համար ներեցին, ներեցին Ադրբեջանի հետ սիրախաղի համար, ներեցին ինձ Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում վախկոտ պահվածքի համար, ներեցին ինձ մի ստորության համար, ներեցին ինձ լկտիության համար, ինչը նշանակում է, որ դրա համար էլ կներեն։ Ի դեպ, գիտեք, ոչինչ չի խոսում այն մասին, որ նրան այս հայտարարություններից հետո պարզապես կտոր-կտոր են անելու ինչ-որ հրապարակում։ Լավ, ես սկզբունքորեն հասկանում եմ, որ սա քաղաքականապես կոռեկտ չէ, բայց որտե՞ղ է հայ ժողովրդի հավատը, եթե նման բան թույլ են տալիս։
Ադրբեջանի կողմից կլինի ագրեսիա։ Եվ լուրջ ագրեսիա կլինի։ Ասենք, որ ես բազմիցս ասել եմ, որ այս գործառույթները, որոնք լիմիտրոֆների գլխին են դնում՝ փոքր այնպիսի պետություններ, ինչպիսիք են Լատվիան, Լիտվան, Էստոնիան, Մոլդովան, նույնը, իմիջիայլոց, Հայաստանի նման փոքր պետության, թքած ունեն իրենց ժողովրդի վրա, թքած ունեն տարածքի վրա, թքած ունեն բացարձակապես ամեն ինչի վրա: Սորոսը նրանց սովորեցրել է այսպես։ Այժմ դասավանդելու է Սորոսի որդին՝ Ալեքսանդրը, որը շարունակելու է հայրիկի գործը:
Հետևաբար, այդ գյուղերը միայն սկիզբն են։ Եվ հայտարարություններն այն մասին, որ ՀԱՊԿ երկու երկիր մասնակցել է Հայաստանի դեմ պատերազմի նախապատրաստությանը։ Դա նույնպես նույն օպերայից է։ Նա ստում է, իսկ ստում է, որ Հայաստանի ժողովրդին տրամադրի Ռուսաստանի դեմ։ Իսկ Հայաստանի ժողովրդի ուղեղը լվացել են ոչ ավելի վատ, քան Ուկրաինայի ժողովրդի ուղեղը»։
Անդրադառնալով Ռուսաստանի կողմից Հայաստանի շահերին դավաճանելու մասին ակնարկներին՝ նա մեղադրողներին կոչ է արել «սովորել նյութը և ավելի քիչ լսել արտասահմանյան կուրատորներին»։
«Ձեզ շրջապատում է Ադրբեջանը, Թուրքիան, ոչ բարեկամ Վրաստանը։ Լավ, ինչպե՞ս կարելի է գոռալ, որ թշնամին Ռուսաստանն է։ Դե, ի վերջո, կարդացեք պատմությունը: Կարդացեք պատմությունը կոմիքսներում: Պետք չէ այդքան խորը սուզվել:
Երբ նման բնույթի հայտարարություններ են արվում, լավ կլինի նայել այն ապացույցներին, որոնք նա չունի։ Նա իրեն պահում է շուկայի բամբասող կնոջ պես. «Ես տեղեկություն ունեմ», «Լավ, տրամադրիր» և այլն։ Գիտե՞ք, թե որտեղից է այդ տեղեկությունը՝ բրիտանական MI6-ից։ Ասել է՝ «Գնա ասա, որ Ռուսաստանն ու Բելառուսը քո դեմ օգնել են Ադրբեջանին ինտերվենցիա պատրաստել»։ Նա գնաց ու ասաց։ Նրա համար MI6-ը հեղինակություն է: Գումարած գործիք՝ նրա վրա ազդելու համար: Նա վախենում է նրանցից, ինչպես շները»,-եզրափակել է Շահնազարովը։

Народу Армении промыли мозги, как народу Украины – Михаил Шахназаров (видео)
Российский журналист и медиаменеджер Михаил Шахназаров в интервью «Alpha News» поделился своими наблюдениями за протестами в Армении, а также дал неутешительный прогноз по поводу сдачи армянским руководством все новых и новых территорий Азербайджану.
«Я, знаете, вспоминаю, еще когда в детстве, в юношестве бывал в армянских семьях, обращал внимание на портрет католикоса Вазгена, он практически был в каждой квартире. Я просто крещен в православии, поэтому я маленьким еще спрашивал, а кто это? Мне объяснили, что это глава армянской церкви григорианской, Вазген Католикос. Уважение к лидеру церкви армянской было безграничным. В каждом доме стоял этот портрет. Со временем, как я понял, процессы воспитания, процессы донесения до молодежи каких-то истин непреложных, они дали сбой благодаря таким как Пашинян. Если он себе позволяет так обращаться к священнослужителю… Я же видел его окружение… Это люди, которые не олицетворяют ни в коем случае армянский народ», – сказал Шахназаров.
По его словам, это говорит о том, что Пашинян и его команда считают, что можно неуважительно относиться к священнослужителям.
«Значит, он понимает, что где-то можно допустить такое отношение к служителям культа? А иначе как это объяснить? Я уверен, что если бы в советское время кто-то позволил себе такое поведение в отношении священников, с ним бы разобрались очень коротко. Вот просто коротко. А сейчас премьер-министр позволяет себе откровенно хамские высказывания. Позволяет себе такое поведение», – отметил Шахназаров.
По мнению собеседника «Alpha News», у армянского народа слишком большое терпение, и проистекает оно от того, что народным сознанием активно манипулируют.
«Если армянский народ терпит вот это, то у меня тогда вопрос к армянскому народу – а насколько безграничное это терпение? Вот сейчас он пошел, реально пошел против святого.
Я бы посоветовал армянам, которые, занимают его сторону, посмотреть видеоролики из Украины. Помните, как кричали: мы отстоим Лавру! Мы не позволим им приблизиться к Лавре! Помните, как Александр Усик, известный боксер, говорил: «Да, я встану грудью!». Сейчас он грудью стоит за совсем другие символы и идеи. Отстояли они Лавру? Нет. Лавра осквернена», – говорит медиаменеджер.
«Пашинян понял, что поймал свою игру. Он думает: «Мне простили это, мне простили вот это, мне простили заигрывание с Азербайджаном, мне простили трусливое, поведение в отношениях с Азербайджаном, мне простили одну подлость, мне простили наглость, значит, простят и это. Вот проверю-ка я их. Возьму на слабо!». Кстати, знаете, ничто не говорит о том, что его после этих заявлений просто порвут на какой-нибудь площади. Ну, в принципе, я понимаю, что это неполиткорректно, но где тогда вера армянского народа, если они позволяют такое?
Агрессия (Азербайджана) будет. И серьезная агрессия будет. Просто, допустим, я же неоднократно говорил, что вот эти функции, которые ставят во главе лимитрофов, ну, маленьких таких государств, типа Латвии, Литвы, Эстонии, Молдавии, той же, кстати, Армении, им наплевать на свой народ, им наплевать на территорию, им наплевать абсолютно на все. Их ведет к полной победе над христианской верой, над семьей традиционной, над культурой, над всеми ценностями жажда наживы. Их так приучил Сорос. Теперь будет учить сын Сороса, Александр. Продолжать папино дело.
Поэтому эти села, это только начало. И вот эти заявления, что две страны ОДКБ готовили интервенцию Азербайджана. Это тоже из той же оперы. Он же врет. А врет чтобы настроить народ Армении против России. А народу Армении промыли мозги не хуже, чем народу Украины», – подчеркнул Шахназаров.
Касаясь намеков о предательстве Россией интересов Армении, он призвал обвинителей «поучить матчасть и меньше прислушиваться к заокеанским кураторам и их методичкам».
«Вас окружает Азербайджан, Турция, далеко не дружественная Грузия. Ну, как можно кричать, что враг – это Россия? Ну, почитайте вы историю в конце концов. В комиксах почитайте историю. Не надо нырять так глубоко.
Когда делаются заявления такого характера, хорошо бы посмотреть на доказательства, которых у него нет. Он ведет себя как базарная баба-сплетница: «У меня есть информация!». Хорошо, предоставь. Информация знаете откуда? Из МИ-6. Ему просто сказали: «Пойди скажи, что Россия и Белоруссия против тебя помогали Азербайджану готовить интервенцию». Он пошел и сказал. Для него МИ-6 это авторитет, безусловно. Плюс инструмент влияния на него. Он же их боится, как собак», – заключил Шахназаров.