Հեղափոխությունը/իշխանափոխությունը կախված է մեկ մարդուց, և այդ մեկ մարդը ․․․
Կան տարբեր պատկերացումներ, թե ինչպես պետք է իրականացնել հեղափոխությունը/իշխանափոխությունը։ Այս առումով Բագրատ Սրբազանի խաչը, բառի բուն և փոխաբերական իմաստներով, շատ ծանր է, հետևաբար՝ չի՛ կարելի միայն նրա վրա թողնել ամեն ինչ։ Ամեն մեկն իր անելիքը պետք է անի ու չխուսափի իր բաժին պատասխանատվությունից։
Անվստահության սցենարի մասին
Քաղաքական դաշտում տևական ժամանակ է, ինչ քննարկման առարկա է դարձել հեղափոխության/իշխանափոխության ճանապարհներից մեկը։ Դա գործող վարչապետին ԱԺ–ի միջոցով անվստահություն հայտնելն է։ Խորհրդարանական ընդդիմությունը պատգամավորական մանդատները պահելու թիվ մեկ հիմնավորումը հենց դա է ներկայացնում։ Ասում են՝ պահում ենք, մանդատը, որ պետք է եղած ժամանակ Փաշինյանին անվստահություն հայտնենք ու իշխանափոխության այդ տարբերակը կյանքի կոչենք։ Իրենց ասածի մեջ տրամաբանություն կա։ Եթե քաղաքական զարգացումները տանում են Նիկոլ Փաշինյանին ժողովրդական ճնշմամբ խորհրդարանում անվստահություն հայտնելու ուղղությամբ, ապա ընդդիմությունն, իրոք, անելիք ունի այնտեղ։
Մեջբերում ՀՀ սահմանադրության 115–րդ հոդվածից․ «1․ Վարչապետին անվստահություն հայտնելու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագիծ կարող է ներկայացնել պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդը միայն այն դեպքում, եթե որոշման նախագծով միաժամանակ առաջարկվում է նոր վարչապետի թեկնածու:
2. Վարչապետին անվստահություն հայտնելու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագիծը քվեարկության է դրվում այն ներկայացվելուց ոչ շուտ, քան քառասունութ, եւ ոչ ուշ, քան յոթանասուներկու ժամ հետո: Որոշումն ընդունվում է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ՝ անվանական քվեարկությամբ: Որոշման ընդունման դեպքում համարվում է, որ վարչապետը հրաժարական է ներկայացրել»:
Սա նշանակում է, որ ԱԺ–ում առնվազն 36 պատգամավոր պետք է ստորագրի Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու նախաձեռնության տակ։ Դա անհրաժեշտ նվազագույն պայմանն է։
Եթե համարենք, որ «Հայաստան» ու «Պատիվ ունեմ» դաշինքներում ամեն ինչ նորմալ է, ապա նրանց համատեղ ձայներն այս պահին 35 են։ Իշխան Զաքարյանը, որը «Պատիվ ունեմ»–ով էր դարձել պատգամավոր, լքել է այդ խմբակցությունը և դարձել «անկախ»։ Հիմա, այսպես կոչված, տնային աշխատանքը նրա և/կամ այլ իշխանզաքարյանների հետ է պետք տանել, որպեսզի այդ նվազագույն 36 պատգամավորական ստորագրությունը լինի։ Եթե, իհարկե, քաղաքական փոփոխությունների սցենարը զարգանա վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնողին անվստահություն հայտնելու տարբերակով։
Ամփոփենք․ Նիկոլ Փաշինյանին հեռացնելու սցենարներից մեկը նրան խորհրդարանում անվստահություն հայտնելն է, որի համար պետք է սկզբում առնվազն 36 պատգամավորի, հետո՝ 54–ի «կողմ» քվեն (այսինքն՝ ՔՊԿ–ից առնվազն 18 հոգի պետք է դեմ գնա Փաշինյանին)։ Դա նշանակում է, որ այս սցենարով հեղափոխությունը/իշխանափոխությունը, ավելի ճիշտ՝ դրա մեկնարկը կախված է մեկ մարդուց, և այդ մեկ մարդը ․․․ Իշխան Զաքարյանն է (կամ նրա նման մեկը (Շիրակ Թորոսյանին աչքի տակ պահեք)․ ճակատագրի ինչպիսի՜ հեգնանք)։

Революция/смена власти зависит от одного человека, и им является…
Есть различные представления о том, как нужно реализовать революцию/смену власти. В этом плане крест Баграта Србазана, в прямом и переносном смыслах, очень тяжел, поэтому нельзя оставлять всё исключительно на него. У каждого есть своя задача, и он должен не избегать своей доли ответственности.
О сценарии вынесения вотума недоверия
На политическом поле продолжительное время обсуждается один из вариантов революции/смены власти. Это вынесение вотума недоверия действующим Национальным собранием. Парламентская оппозиция преподносит это в качестве главного аргумента в пользу сохранения своих мандатов. Заявляется, что мандаты нужны для того, чтобы в нужный момент выразить Пашиняну недоверие и реализовать данный сценарий смены власти. В этом есть своя логика. Если развития приведут к выражению парламентом вотума недоверия Пашиняну под народным давлением, то у оппозиции, действительно, есть своя функция.
В 115-ой статье Конституции РА отмечается: «1. Проект постановления Национального собрания о выражении недоверия премьер-министру может быть представлен как минимум одной третью от общего числа депутатов только в том случае, если проектом постановления одновременно предлагается кандидатура нового премьер-министра.
2. Проект постановления Национального собрания о выражении недоверия премьер-министру ставится на голосование не ранее чем через сорок восемь и не позднее чем через семьдесят два часа после его представления. Постановление принимается большинством голосов от общего числа депутатов – поименным голосованием. В случае принятия постановления считается, что премьер-министр подал в отставку».
Это означает, что под инициативой о выражении вотума недоверия Пашиняну должны подписаться как минимум 36 депутатов НС. Это – минимально необходимое условие.
Если считать, что во фракциях «Армения» и «Честь имею» всё в порядке, то их совместные голоса на данный момент составляют 35. Ишхан Закарян, ставший депутатом по списку блока «Честь имею», покинул одноименную фракцию и стал «независимым». Сейчас так называемую домашнюю работу нужно вести с ним и/или другими ишханзакарянами, чтобы собрать минимально необходимые 36 подписей депутатов. Если, конечно, политические изменения будут развиваться по сценарию выражения вотума недоверия занимающему премьерское кресло человеку.
Итак, одним из сценариев отстранения Никола Пашиняна является выражение вотума недоверия в парламенте, для чего нужны подписи 36 депутатов, а затем 54 голоса «за» (то есть из «Гражданского договора» против Пашиняна должны выйти как минимум 18 парламентариев). Это означает, что революция/смена власти по данному сценарию, вернее – ее старт, зависит от одного человека, и им является… Ишхан Закарян (или подобный ему некто (держите в уме также Ширака Торосяна) – какая ирония судьбы!).