Արևմուտքը ցանկանում է Հայաստանը դարձնել Հարավային Կովկասում հակառուսական գործողությունների պլացդարմ. Վլադիմիր Շապովալով (տեսանյութ)
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի քաղաքական գիտությունների ամբիոնի դոցենտ Վլադիմիր Շապովալովը Alpha News-ին մեկնաբանել է Նիկոլ Փաշինյանի՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի երդմնակալության արարողությանը մասնակցելուց հրաժարվելու մասին լուրը:
Փորձագետի կարծիքով՝ Պուտինի երդմնակալությանը գնալուց Փաշինյանի հրաժարվելը ցուցադրական մերժում է։
«Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում Հայաստանի ղեկավարությունը՝ Փաշինյանի գլխավորությամբ, բավականին ակտիվորեն վարում է արտաքին քաղաքական հետևյալ ուղղությունները. առաջինը Ռուսաստանից հեռանալու ցանկությունն է, երկրորդը՝ մերձեցումն արևմտյան հանրության հետ։ Փաշինյանի և նրա շրջապատի կողմից արվել են մի շարք հայտարարություններ, որոնք ուղղված են Ռուսաստանի դեմ։ Տվյալ դեպքում Պուտինի երդմնակալությանը գնալուց Փաշինյանի հրաժարվելը ցուցադրական մերժում է։
Ի՞նչ են նշանակում այս գործողությունները․ Հայաստանը դառնում է Արևմուտքի ակտիվ փորձերի օբյեկտ՝ վերահսկելու Հարավային Կովկասը, Հայաստանը վերածելու հակառուսական քաղաքականության ֆորպոստի և Հայաստանը Հարավային Կովկասում հակառուսական գործողությունների ցատկահարթակ դարձնելու համար։ Պետք է ընդգծել, որ սա այսպես կոչված երկրորդ ճակատը բացելու քաղաքականության ընդհանուր համատեքստի մի մասն է։
Նրանք փորձում են ցնցել իրավիճակը Վրաստանում, Մոլդովայում, հակառուսական որոշակի գործողություններ իրականացնել հետխորհրդային տարածքի մի շարք այլ երկրներում։ Վրաստանը, թվում է, վաղուց արդեն հայտնվել է Արևմուտքի կարթում, այնուամենայնիվ, չի հաջողվում իրավիճակն անշրջելի դարձնել և պարտադրել Վրաստանին հակամարտության մեջ մտնել Ռուսաստանի հետ, բայց փոխարենը հնարավորություն է ստեղծվել գործել Փաշինյանի միջոցով։
Ընդ որում, պետք է ընդգծել, որ այս գիծը, որն ակտիվացել է վերջին մի քանի ամիսներին, ուրվագծվել է ի սկզբանե, հենց որ Փաշինյանը զավթեց իշխանությունը։ Այդ պատճառով տվյալ դեպքում դա Ռուսաստանի համար ինչ-որ անսպասելի փոփոխություն չէ, այդ իրավիճակը վաղուց հասունացել է»,-ասել է Շապովալովը։
Նա նաև նշել է, որ այս ցուցադրական գործողությունները երկու հասցեատեր ունեն։ «Մի կողմից Արևմուտքն է, մյուս կողմից՝ հայ հասարակությունը։ Ինչ վերաբերում է Արևմուտքին, ապա Փաշինյանը հեռանում է Ռուսաստանից և, փաստորեն, դրանով իսկ ընդգծում է իր հավատարմությունը Արևմուտքին։
Ինչ վերաբերում է հայ հասարակությանը, ապա նրա համար Փաշինյանն առաջ է տանում նարատիվներ՝ կապված այն բանի հետ, որ հենց Ռուսաստանն է մեղավոր վերջին տարիներին Հայաստանի հետ տեղի ունեցած բոլոր դժբախտությունների համար, և միայն Ռուսաստանն է պատասխանատու դրանց համար։
Միաժամանակ անհրաժեշտ է ընդգծել, որ մենք պետք է կիսենք Հայաստանի վարչապետի և հայ ժողովրդի դիրքորոշումը։ Փաշինյանը հակառուսական դիրքորոշում ունի, բայց միևնույն ժամանակ մենք հայ ժողովրդի հետ բարեկամության դարավոր պատմություն ունենք։ Այս պատմությունը ոչ մի տեղ չի գնա, վաղ թե ուշ Հայաստանում կգերիշխեն կառուցողական տրամադրությունները, իշխանության կգան քաղաքական գործիչներ, որոնք հասկանում են Ռուսաստանի նշանակությունը, հասկանում են, որ միայն Ռուսաստանը կարող է լինել հայկական պետության բնականոն բարգավաճման և զարգացման երաշխավորը»,-եզրափակել է Շապովալովը։

Запад хочет сделать Армению плацдармом антироссийских действий на Южном Кавказе – Владимир Шаповалов (видео)
Доцент кафедры сравнительной политологии МГИМО Владимир Шаповалов прокомментировал «Alpha News» отказ Никола Пашиняна ехать в Москву для участия в церемонии инаугурации Владимира Путина.
По словам эксперта, отказ Пашиняна ехать на инаугурацию Путина – это демонстративный отказ.
«В течение последних нескольких месяцев руководство Армении во главе с премьер-министром Пашиняном достаточно активно проводит следующие внешнеполитические линии. Первое – это стремление к дистанцированию от России, второе – это сближение с западным сообществом. Есть целый ряд заявлений Пашиняна и его окружения, которые направлены против России. В данном случае отказ Пашиняна ехать на инаугурацию Путина, это демонстративный отказ присутствовать на инаугурации президента Российской Федерации. Что означают данные действия?
Армения становится объектом активных попыток Запада взять под контроль Южный Кавказ, превратить Армению в форпост антироссийской политики, сделать Армению плацдармом антироссийских действий на Южном Кавказе. При этом необходимо подчеркнуть, что это входит в общий контекст политики по открытию так называемого второго фронта. Они пытаются раскачать ситуацию в Грузии, в Молдавии, провести те или иные антироссийские действия в ряде других стран постсоветского пространства. Грузия, казалось бы, уже давно на крючке у Запада, тем не менее, не удается сделать ситуацию необратимой и принудить Грузию вступить в конфликт с Россией, но зато появилась возможность действовать через Пашиняна.
При этом нужно подчеркнуть, что эта линия, которая активизировалась последние несколько месяцев, была намечена изначально, как только Пашинян захватил власть. Поэтому в данном случае это не является каким-то неожиданным для России изменением, эта ситуация зрела давно», – сказал Шаповалов.
«Эти демонстративные действия имеют двух адресатов. С одной стороны это Запад, с другой — армянское общество. Что касается Запада, то Пашинян дистанцируется от России и фактически подчеркивает тем самым свою лояльность к Западу.
Что касается армянского общества, то для армянского общества Пашинян продвигает нарративы, связанные с тем, что именно Россия виновата во всех бедах, случившихся с Арменией в последние годы, и только Россия несет за них ответственность.
При этом необходимо подчеркнуть, что мы должны разделять позицию премьер-министра Армении и армянского народа. Премьер-министр занимает антироссийскую позицию, но в то же самое время мы имеем многовековую историю дружбы с армянским народом. Эта история никуда не уйдет, рано или поздно в Армении возобладают конструктивные настроения, к власти придут политики, которые понимают значимость России, понимают, что только Россия может быть гарантом нормального процветания и развития армянского государства», – заключил Шаповалов