Արաբական պետությունները Սիրիայի իրավիճակի կարգավորման նախագիծ են առաջարկել
Արաբական պետությունների լիգայի երկրները Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին երկրում ստեղծված իրավիճակի կարգավորման նախագիծ են ներկայացրել։ Այս մասին հաղորդում է «Ֆրանս պրես» գործակալությունը։
Առաջարկվող նախագծի մասին հայտնի է դարձել երեքժամյա բանակցությունների ավարտից հետո, որոնք անցել են Քաթարի մայրաքաղաք Դոհայում։ Այդ բանակցություններին մասնակցել են ԱՊԼ–ի արտաքին գործերի նախարարները և սիրիական պատվիրակությունը։
Ինչպես հայտարարել է Քաթարի ԱԳՆ ղեկավար և համատեղության կարգով վարչապետ շեյխ Համադ բին Ջասիմ ալ Թանին, նախագիծը նախատեսում է  «որոշակի քայլեր», որոնք պետք է իրականացնի Բաշար Ասադը Սիրիայում մարդկային զոհերից խուսափելու և բռնության ցանկացած ձևից զերծ մնալու համար։ Դիվանագետը չի մանրամասնել, թե կոնկրետ ինչ քայլերի մասին է խոսքը, սակայն համոզմունք է հայտնել, որ նախագծի ընդունման դեպքում հնարավոր կլինի խուսափել այլ երկրներում տեղի ունեցածից՝ նկատի ունենալով Լիբիայի իրադարձությունները։

Арабские страны предложили план урегулирования ситуации в Cирии
Страны Лиги арабских государств (ЛАГ) направили президенту Сирии Башару Асаду план по разрешению конфликта в стране, сообщает  «Lenta.ru» со ссылкой на «Agence France-Presse».
О предложенном плане стало известно после завершения трехчасовых переговоров, которые прошли в столице Катара Дохе. В них участвовали министры иностранных дел ЛАГ и возглавляемая их коллегой официальная сирийская делегация.
Как сообщил глава МИД Катара и по совместительству премьер-министр шейх Хамад бин Джасим аль-Тани, план предусматривает некие "конкретные шаги", которые должен предпринять Башар Асад для предотвращения человеческих жертв и прекращения любых форм насилия в Сирии. Дипломат не уточнил, что именно страны ЛАГ предложили сирийскому руководству, однако выразил уверенность, что в случае принятия плана удастся "избежать того, что случилось в других странах", имея в виду события в Ливии.
Как сообщается, сирийская делегация заявила о готовности предоставить свой ответ в понедельник, 31 октября.