Արցախի ԱԺ-ն դատապարտում է Ադրբեջանի նախագահի մայիսի 28-ի հայտարարությունը
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժինը արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահի մայիսի 28-ի հայտարարությունը՝ նշելով, որ Արցախի ԱԺ-ն վճռականորեն դատապարտում է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի, ինքնիշխանության և անվտանգության, ինչպես նաև տարածաշրջանի խաղաղության հանդեպ այսպիսի հարձակումները և ռազմական գործողությունների վերսկսման սպառնալիքները:
Ինչպես տեղեկացրեցին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովից, մեկնաբանության մեջ նշված է.
«Ադրբեջանի նախագահի մայիսի 28-ի հայտարարությունները հերթական անգամ ընդգծված սպառնալիքներ են պարունակել Արցախի ժողովրդի և իշխանությունների հանդեպ՝ ոտնահարելով միջազգային իրավունքի հանրահայտ նորմերը և Ադրբեջանի կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունները:
Այս անգամ պահանջելով Արցախի ժողովրդի կողմից ժողովրդավարական հիմունքներով ընտրված մարմինների՝ Նախագահի և Ազգային ժողովի, ինչպես նաև պետական մնացած ինստիտուտների կազմաքանդումը՝ Ադրբեջանի ղեկավարը հերթական անգամ ապացուցել է, որ պատրաստ է ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառմամբ շարունակել Արցախի ժողովրդի էթնիկ զտման և տարածքների բռնազավթման քաղաքականության իրականացումը: Սա ևս մեկ ապացույց է, որ Արցախի ժողովուրդը պարզապես չի կարող Ադրբեջանի կազմում ապրել՝ այնտեղ տիրող հայատյաց ու հայամերժ քաղաքականությունից բխող գոյաբանական վտանգների պատճառով:
Արցախի ժողովուրդն ընտրել է իր ինքնորոշման, ինքնիշխանության ու պետականակերտման ճանապարհը, որոնց հենասյուներից են Նախագահն ու Ազգային ժողովը: Ուստի, վճռականորեն դատապարտում ենք Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի, ինքնիշխանության և անվտանգության, ինչպես նաև տարածաշրջանի խաղաղության հանդեպ այսպիսի հարձակումները և ռազմական գործողությունների վերսկսման սպառնալիքները:
Դիմելով միջազգային հանրության բոլոր դերակատարներին, այդ թվում՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը ստորագրած Ռուսաստանի Դաշնությանն ու Հայաստանի Հանրապետությանը, ինչպես նաև՝ տարածաշրջանում խաղաղությամբ ու կայունությամբ շահագրգռված բոլոր սուբյեկտներին՝ ակնկալում ենք նրանց գործնական ու ակտիվ գործողությունները՝ վերացնելու Արցախի գրեթե վեցամսյա շրջափակումը և այլ շարունակական ոտնձգությունները, ինչպես նաև՝ կանխելու Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ ուղղված նոր հանցագործությունները, այդ թվում՝ հնարավոր ռազմական ագրեսիան: Միջազգային հանրության պարտավորությունն է երաշխավորելու նաև Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը, որը ոչ մի վտանգ չի ներկայացնում միջազգային խաղաղության հանդեպ և պարզապես ձգտում է ազատ ու արժանապատիվ կերպով ապրել իր հայրենի հողում՝ միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերի հիման վրա:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը, որպես ժողովրդի կողմից ընտրված բարձրագույն մարմին, անկախ Ադրբեջանի կողմից պարբերաբար կրկնվող սպառնալիքներից, կշարունակի իրագործել պետականակերտման իր հիմնական առաքելությունը և ազատ ապրելու մեր իրավունքների պաշտպանությունը»:

Заявление Алиева – еще одно доказательство того, что народ Арцаха просто не может жить в составе Азербайджана – НС Арцаха
Национальное собрание Республики Арцах выступило с заявлением в связи с угрозами, озвученными президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым 28 мая.
В заявлении, которое приводит пресс-служба парламента Арцаха, говорится:
«Заявления президента Азербайджана от 28 мая в очередной раз содержали явные угрозы народу и властям Арцаха, в нарушение известных норм международного права и международных обязательств Азербайджана.
На этот раз, потребовав роспуска демократически избранных народом Арцаха органов, президента и Национального собрания, а также остальных государственных институтов, лидер Азербайджана еще раз доказал, что намерен продолжать политику этнической чистки народа Арцаха и оккупации территорий с применением силы и угрозы силой.
Это еще одно доказательство того, что народ Арцаха просто не может жить в составе Азербайджана из-за экзистенциальных угроз, исходящих от господствующей там армяноненавистнической и антиармянской политики.
Народ Арцаха выбрал путь самоопределения, суверенитета и государственности, столпами которого являются президент и Национальное собрание. Поэтому мы решительно осуждаем подобные посягательства на право на самоопределение, суверенитет и безопасность народа Арцаха, а также на мир в регионе и угрозы возобновления военных действий.
Обращаясь ко всем субъектам международного сообщества, в том числе к Российской Федерации и Республике Армения, подписавших Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, а также всем субъектам, заинтересованным в мире и стабильности в регионе, ожидаем их практических и активных действий по устранению почти полугодовой блокады Арцаха и других непрерывных посягательств, а также призываем не допустить совершения Азербайджаном новых преступлений против народа Арцаха, в том числе возможной военной агрессии.
Обязанность международного сообщества также состоит в том, чтобы гарантировать безопасность народа Арцаха, который не представляет никакой угрозы международному миру и просто стремится жить свободно и достойно на своей родной земле, основываясь на основополагающих нормах международного права.
Национальное собрание Республики Арцах, как избранный народом высший орган, несмотря на неоднократные угрозы со стороны Азербайджана, продолжит выполнять свою основную миссию государственного строительства и защиты наших прав на свободную жизнь».