Կարմիրով ներկած օրացույց․ մայիսի 9
Մայիսի 9–ը մինչև 2021 թվականը օրացույցում կարմիրով էր։ Տոնական կարմիրով։ Հիմա այդ օրն արյունոտ գույն ունի, քանզի մեզանից խլվել է Եռատոնը, ավելի ճիշտ՝ դրա մի մասը։ Մյուս մասն արժեզրկման ու նենգափոխման փուլում է։
Մայիսի 9–ը արյունոտ կարմիրով ներկելու անոնսը տրվեց 2018թ․ մայիսի 9–ին, Ստեփանակերտում։ Հեղինակը Նիկոլ Փաշինյանն էր։ Այդ օրը դրվեցին Ղարաբաղյան հակամարտության բանակցությունների տապալման, պատերազմի ու պարտության հիմքերը։
Իսկ ընդհանրապես, մայիսի 9–ը մենք կորցրեցինք, քանզի մսխվեց Ղարաբաղյան 1–ին պատերազմում տարած հաղթանակը։ Քանզի քաղաքականությունը դարձավ անբարոյական, շարքային քաղաքացին՝ պետությունից օտարված, թայֆաբազությունը՝ խաղի կանոն, անսկզբունքայնությունը՝ սկզբունք, էշությունը՝ հպարտության նշան։

9 мая – красный день календаря
По календарю сегодня – праздник. Нерабочий день. В подобных случаях этот день календаря выделяется красным цветом.
До 2021-го года 9-ое мая было в календаре красным днем. Праздничным красным. Сейчас этот день цвета крови, так как у нас был украден Тройной праздник, вернее – его часть. Оставшаяся часть на этапе обесценивания и искажения.
Анонс закрашивания 9-го мая в кровавый красный был дан 9-го мая 2018-го в Степанакерте. Автором был Никол Пашинян. В этот день были заложены основы срыва переговоров по Карабахскому конфликту, основы войны и поражения.
Потеряли же мы 9-ое мая, поскольку была промотана одержанная в 1-ой Карабахской войне победа. Поскольку политика стала аморальной, рядовой гражданин – отчужденным от государства, клановость – правилом игры, беспринципность – принципом, а идиотизм – признаком гордости.