ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները ԼՂ հակամարտության կողմերին գործողությունների ծրագիր են ներկայացրել
ԵԱՀԿ–ի պաշտոնական կայքում տեղակայված հաղորդագրության մեջ նշված է, որ սեպտեմբերի 29–ին համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Բեռնար Ֆասիեն (Ֆրանսիա), Ռոբերտ Բրադկեն (ԱՄՆ) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման հերթական քայլերը քննարկելու նպատակով հանդիպել են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի, իսկ հետո նաև Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ։
Համանախագահները հերթական անգամ վերահաստատել են նախագահներ Սարկոզիի, Օբամայի և Մեդվեդևի պատրաստակամությունը` դովիլյան հռչակագրի համաձայն նպասել խաղաղ պայմանավորվածության ձեռքբերմանը։
Հաղորդագրությունում ասվում է, որ համանախագահները հակամարտության կողմերին ներկայացրել են գործողությունների ծրագիրը, որը մշակվել էր մոտակա ամիսներին Վիլնյուսում կայանալիք ԵԱՀԿ նախարարների խորհրդի նիստից առաջ։ Համանախագահները կշարունակեն աշխատանքը կողմերի հետ՝ խաղաղ համաձայնագրի հիմք հանդիսացող Հիմնարար սկզբունքների շուրջ կողմերի տարաձայնությունները հարթելու համար։
Համանախագահները նաև բոլոր կողմերին կներկայացնեն հրադադարի կարգի ամրապնդման, տեղերում վստահության մթնոլորտի լավացման և տարածաշրջանի ժողովուրդների միջև փոխըմբռնման հաստատմանը վերաբերող լրացուցիչ միջոցները։
Հայտարարության վերջում ընդգծվում է, որ իրենց աշխատանքների իրագործման համար համանախագահները մոտ ժամանակներս տարածաշրջան կժամանեն։

Сопредседатели МГ ОБСЕ представили сторонам план действий
В размещенном на официальном сайте ОБСЕ заявлении говорится, что 29 сентября сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Бернар Фасье (Франция), Роберт Брадтке (США) и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик встретились с находящимся в Варшаве с визитом президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, а затем с президентом Армении Сержем Саргсяном с целью обсудить очередные шаги по мирному урегулированию Карабахского конфликта.
Сопредседатели в очередной раз подтвердили взятое президентами Саркози, Обамой и Медведевым на себя в Довильской декларации обязательство содействовать сторонам в достижении такой договоренности.
Сопредседатели представили сторонам план действий, намеченных на ближайшие месяцы до предстоящего в Вильнюсе заседания Совета министров ОБСЕ. Сопредседатели продолжат со сторонами работу по устранению существующих между ними разногласий вокруг Базовых принципов, составляющих основу всестороннего мирного соглашения.
Сопредседатели также представят всем сторонам предложения о дополнительных мерах по усилению режима прекращения огня, улучшению атмосферы доверия на местах и стимулированию взаимопонимания между народами региона.
В конце заявления отмечается, что в целях осуществления намеченной работы сопредседатели планируют в ближайшее время посетить регион.