Թավշյա, ոչ բռնի, ժողովրդական կոռուպցիա
Նիկոլ Փաշինյանը որպես «ընդդիմադիր» հաճախորդ իր վարկանիշը հավաքում էր հակակոռուպցիոն հայտարարություններով։ Քաղաքական, փորձագիտական, լրագրողական շրջանակները լավատեղյակ էին, որ նա որպես գոլորշի բաց թողնող է աշխատում նույն այն մարդկանց մոտ ում քննադատում է (Լֆիկը մի պահ գիքորացավ՝ բացահայտելով, որ Նիկոլն իրենց ախպերն է)։ Մյուսները դա չգիտեին ու Նիկոլն ընկալվում էր որպես արդարության համար կռիվ տվող, աղքատների բարեկամ։
Մինչև 2018–ը Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողական ու ընդդիմադիր դաշտի քաղաքական գործիչների դաշտում բավական օլիգարխիկ կյանքով էր ապրում, բայց դա պողոսներից թաքցնում էր «բուլաթ» ատամի հետևում ու իր բնական գեղցիությամբ։ Ի դեպ, նրա վրայի «թրիքը» չմաքրվեց անգամ վարչապետ դառնալուց հետո, թեև հիմա անհամեմատ մեծ գումարների հետ նա գործ ունի։
Նիկոլն իշխանության եկավ հակակոռուպցիոն կոչերով։ Քայլարածները «Դեբիլ են, զատո կոռուպցիոներ չեն» կարգախոսը խփեցին իրենց դրոշակի վրա ու․․․ սկսեցին թալանը։
Նիկոլենց համար իշխանությունը կապիտալ կուտակելու միջոց է։ Նիկոլի հետ քայլողների, նրա հետ իշխանության եկածների 99,9 տոկոսի համար իշխանությունը նախկին աղքատ, երբեմն՝ բոմժական կյանքին հրաժեշտ տալու հնարավորություն է։ Սրանք դառան տների, ավտոմեքենաների, փողերի, բիզնեսների տերեր։
Ոմանք նույնիսկ նորմալ հագուստ չունեին, նորմալ չէին կարողանում սանրվել, վարսավիրանոց գնալու հնարավորություն չունեին։ Հիմա սրանք սանրվում են, մազերի գույնն են փոխում, դեմքներին թանկարժեք շպար է հայտնվել, բրենդային հագուստներ են հագնում և այլն, և այն, և այլն․․․
Նիկոլն իր իշխանությունը պահում է փողով։ Թիմակիցներին նա կաշառում է, որ իր իշխանության համար կռիվ տան՝ հասկանալով, որ եթե կորցնեն իշխանությունը, ապա լավագույն դեպքում կվերադառնան նախկին էժանագին կյանքին։ Նա կաշառում է ոստիկանությանը, որ իրեն պաշտպանեն ժողովրդից։
Նիկոլը կոռուպցիան սարքել է համակարգային ու հասցրել աննախադեպ չափերի։ Կոռուպցիան այնքան է խորացել, որ անգամ Նիկոլի ապօրինությունների ու հանցագործությունների վրա աչք փակող միջազգային կառույցները ստիպված են եղել արձանագրել այն։
Օրերս «Թրանսփերենսի ինթերնեյշնլն» է հրապարակել կոռուպցիայի ընկալման ինդեքսը Հայաստանում։ Հայաստանը 2021–ի համեմատ հետընթաց է արձանագրել 2022–ին՝ 180 երկրների ցանկում 58–ից տեղափոխվելով 63–րդ տեղ։
Քայլարածներից ոմանք փորձեցին մեղադրել այդ կառույցին, թե բա՝ երևի սխալ են հաշվել կամ էլ այլ մեթոդաբանություն է կիրառվել, բայց դա ծիծաղելի փաստարկ է, քանզի բոլորն էլ այդ դեպքում կարող են ասել, որ նախկինում էլ են սխալ մեթոդաբանությամբ հաշվել կոռուպցիայի ընկալումը Հայաստանում։
Նիկոլ Փաշինյանը լրջորեն անհանգստացել է «Թրանսփերենսի ինթերնեյշնլի» հրապարակած թվերով։ Անհանգստացել է ոչ թե կոռուպցիայի մասով, այլ որ դա ջրի երես է դուրս եկել։ Ինքը շատ լավ գիտի, որ կոռուպցիան իր օրոք հասել է աննախադեպ ծավալների։ Ինքն ու իր շրջապատը հենց այնպես չէին կարող հարստանալ, եթե չօգտվեին պաշտոնական լիազորությունների չարաշահումներից, պետբյուջեի միջոցներից։ Ասֆալտի սիրահար Ալեն Սիմոնյանը, ասֆալտի «ֆիդային» Սուրեն Պապիկյանը, կորոնայի սիրահար Արսեն Թորոսյանը (այս անաստվածի ծաղկաձորյան վոյաժների մասին օդում կախված բազմաթիվ լուրեր կան), սբխեչի ուլի դեմքով Տիգրան Ավինյանը և էլի մի քանիսը 2018–ից հետո դարձան հսկայական հնարավորությունների տեր։ Դե իսկ Աննա Հակոբյանի շորթումների մասին Սաշիկի 50/50–ից ոչ պակաս են խոսում, բայց Սաշիկը սրանց համեմատ փողատյաց հրեշտակ է։
Ծաղկում է նաև քաղաքական կոռուպցիան։ Միայն այն հանգամանքը, որ Նիկոլ Փաշինյանի կինը Նիկոլին հավասար, իսկ երբեմն էլ՝ նրանից շատ է զբաղվում պետության ղեկավարի ֆունկցիաներով, արդեն կոռուպցիայի գագաթնակետն է։ Ինչով քաղաքական կոռուպցիա չէ Տիգրան Ավինյանի գործունեությունը․ այս սբխեչի ուլի դեմքով տղան փոխքաղաքապետի կարգավիճակով Երևանն է ղեկավարում, չհաշված որ նույն բանն անում էր նաև որևէ պաշտոնական կարգավիճակ չունենալով։
Նիկոլն իր իշխանազավթումը կոչում էր թավշյա, ոչ բռնի, ժողովրդական հեղափոխություն։ Այո՛, դա հեղափոխություն էր, բայց կոռուպցիայի ոլորտում։ Թալանը հասավ աննախադեպ չափերի ու կրեց գռեհիկ բնույթ։ Պողոսներին հասան միայն «լայվերը», թեև Նիկոլը տևական ժամանակ է նրանց այդ «լայվերից» էլ է զրկել, քանզի ձևականությունների փուլն անցել է։ Սրանք հիմա մտածում են բացառապես իրենց կաշին փրկելու և թալանածը պահելու մասին։ Հույսներն էլ Թուրքիան է։ Այդքան բան։

Бархатная, ненасильственная, народная коррупция
Никол Пашинян в качестве «оппозиционного» клиента власти набирал свой рейтинг на антикоррупционных заявлениях. Политические, экспертные, журналистские круги прекрасно знали о том, что он работает у тех, кого критикует, лишь как «выпускающий пар» (Лфик в какой-то момент разоткровенничался, раскрыв, что Никол – их братан). Остальные об этом не знали и воспринимали Никола как борца за справедливость, друга неимущих.
До 2018-го в среде политических деятелей журналистского и оппозиционного поля Никол Пашинян вел сравнительно олигархический образ жизни, но скрывал это за булатным зубом и своим естественным деревенществом. Кстати, «навоз» с него не сошел даже после становления премьером, хотя он сейчас и имеет дело с несравнимо большими суммами.
Никол пришел к власти с антикоррупционными призывами. Они возвели в знамя лозунг «Дебилы, но зато не коррупционеры» и… начали грабить.
Для николовцев власть – средство накопления капитала. Для 99,9 процентов прошагавших и пришедших с ним к власти последняя является возможностью распрощаться с прежней бедной и даже нищенской жизнью. Сейчас они стали владельцами домов, автомобилей, состояний, бизнесов.
Некоторые из них не имели даже нормальной одежды, не могли нормально причесаться, не позволяли себе посещение парикмахерских. Сейчас они расчесываются, меняют цвет волос, наносят дорогостоящий макияж, надевают брендовые шмотки и т.д., и т.п.
Никол удерживает свою власть посредством денег. Своих соратников он подкупает, чтобы они боролись за его власть, понимая, что в случае потери этой власти они, в лучшем случае, вернутся к прежней дешевой жизни. Он подкупает полицию, чтобы она защищала его от народа.
Никол сделал коррупцию системной и довел ее до беспрецедентных масштабов. Коррупция настолько укоренилась, что даже закрывающие глаза на беззакония и преступления Никола международные организации оказываются вынуждены на нее реагировать.
На днях «Транспаренси интернейшнл» опубликовал индекс восприятия коррупции в Армении. В 2022-ом Армения зафиксировала регресс по сравнению с 2021-ым, переместившись в списке из 180 стран с 58-го на 63-ье место.
Некоторые из «прошагавших» попытались обвинить эту структуру, мол, она неправильно подсчитала или применила иную методологию подсчета, но это попросту смешно, так как в подобном случае все могут заявить, что в прошлом восприятие коррупции в Армении тоже подсчитывалось неправильно.
Никол Пашинян серьезно обеспокоен опубликованными «Транспаренси интернейшнл» цифрами. Обеспокоен не по части коррупции, а в связи с тем, что это всплывает наружу. Он прекрасно знает, что при нем коррупция достигла беспрецедентных масштабов. Он и его окружение не могут просто так разбогатеть, не будь злоупотреблений служебным положением, бюджетными средствами. Любитель асфальта Ален Симонян, асфальтный «фидаин» Сурен Папикян, почитатель коронавируса Арсен Торосян (о вояжах этого безбожника в Цахкадзоре муссируется многочисленная информация), носитель физиономии жертвенного ягненка Тигран Авинян и еще несколько субъектов стали после 2018-го обладателями колоссальных возможностей. О вымогательстве же Анны Акопян говорят не меньше, чем в свое время о 50/50 Сашика, хотя последний, в сравнении с этими, – бескорыстный ангел.
Процветает также политическая коррупция. Одно лишь то обстоятельство, что жена Никола Пашиняна в равной с ним степени, а иногда даже больше него, занимается функциями руководителя государства, уже является апогеем коррупции. Чем не политическая коррупция деятельность Тиграна Авиняна: этот парень с лицом агнца руководит Ереваном в статусе вице-мэра столицы, хотя он занимался аналогичным также без какого-либо статуса?
Никол называет свой захват власти бархатной, ненасильственной, народной революцией. Действительно, это была революция, но в сфере коррупции. Разграбление достигло беспрецедентных масштабов и приобрело вульгарный характер. Погосам же достались лишь «лайвы», хотя Никол уже долгое время лишил их в том числе «лайвов», так этап формальностей отныне пройден. Эти сейчас думают исключительно о спасении своей шкуры и сохранении награбленного. И их надеждой в этом деле является Турция.