2018-ին ասում էր, թե պետք է ամեն զոհի համար պատասխան տվող լինի, հիմա մեղավոր է նշանակում զոհերին (տեսանյութ)
Նախօրեին Ազատ գյուղի մոտակայքում գտնվող զորանոցում տեղի ունեցած ողբերգությունից հետո, ինչի հետևանքով 15 զինվորներ զոհվեցին, Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի ժամանակ ներկայացրեց ոչ պաշտոնական վարկած, թե ինչ է տեղի ունեցել: Դրանից հետո հնչեցի սպայական կազմից այն անձանց անունները, որոնք պաշտոնանկ արվեցին առանց քննության իրականացման:
Ստորև ներկայացնում ենք, թե ինչ էր ասում Նիկոլ Փաշինյանը դեռ ընդդիմադիր ժամանակ, ապա իշխանափոխության սկզբնական շրջանում: Օրինակ, երբ նա 2018-ին ՊՆ-ում ներկայացնում էր Դավիթ Տոնոյանին, հետևայլ տեքստն էր ասում.
«Մենք չպետք է թույլ տանք, որպեսզի զինվորի զոհվելու մասին լուրը հանրության համար դառնա լրահոսի հերթական վերնագիր, և հակառակորդի գործողությունների արդյունքում և միջադեպերի արդյունքում տեղի ունեցած ցանկացած դեպք պետք է լրջորեն հետաքննվի»:

В 2018-ом Пашинян говорил, что за каждую жертву должны будут ответить, теперь назначает виновными самих жертв (видео)
После трагедии, произошедшей накануне в казарме в селе Азат Гегаргуникского марза Армении, в результате которой погибли 15 солдат, Никол Пашинян представил на заседании правительства неофициальную версию того, что произошло. По сути, виновными были назначены сами солдаты, которые, по словам премьера, «предприняли попытку залить в печь бензин из 5-литровой тары».
В видео приводим то, что Никол Пашинян говорил будучи еще оппозиционером, а затем – в начале своего правления.
«Мы не должны допустить, чтобы новость о гибели солдата стала очередным заголовком новостей для общественности, и любой случай, произошедший в результате действий противника и других инцидентов, должен быть серьезно расследован», – заявлял Пашинян в 2018 году.