Վաղը, երբ ՀՀ-ում մեծ ողբերգությունը կայանա, նրանցից մեկը դաշնամուր է նվագելու, մյուսը՝ ցավակցական Tweet ուղղի
Աղետը շեմին է, իշխանությունը՝ սալոնային հյուրախաղերի, իսկ դիմացը՝ անգործություն
Մեկը չկա՞, որ մոլորված դաշնակահարին ասի. երբ դու նախագահ ես ու քո ժողովրդի մի մասը գտվում է ցեղասպանության վտանգի տակ (քո իսկ վարչապետի ձևակերպմամբ), ապա իրավունք չունես օտար երկիր պաշտոնական այցի ժամանակ դաշնամուր նվագելու։ Ի՞նչ ես ուզում դրանով ասել, որ անհո՞գ ես, թքա՞ծ ունես 120 հազար հայի վրա, թե՞ մեսիջ ես ուղարկում միջազգային հանրությանը, թե ամեն ինչ նորմալ է, իր հունով գնում է։ Պաշտոնական ելույթի ժամանակ էլ միակ նշանակալի բանը, որ անում է, ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրում Ռուսաստանից բողոքելն է։ Նա ընդհանրապես հասկանո՞ւմ է՝ պետությունը ի´նչ է, աղետը ի´նչ է։
Մենք առաջին խելագար պետությունն ենք կարծես թե։ Նախորդ նախագահը, երկիրը աղետի շեմին թողնելով, գաղտագողի Աբու-Դաբիից ճողոպրեց ու հիմա տաք Լոնդոններից մտահոգություններ է արտահայտում։
Վաղը, երբ Հայաստանում մեծ ողբերգությունը կայանա, էլի նրանցից մեկը դաշնամուր է նվագելու, մյուսը՝ ցավակցական Tweet ուղղի սեփական ժողովրդին։
Ամեն ինչ պետք է արվի, որ երբ գա ժամանակը, բոլորի դերակատարումը այս մեծ պատմական աղետի մեջ պարզվի։ Մի օր պետք է պարզել պատերազմի օրերին և դրանից որոշ ժամանակ առաջ Անվտանգության Խորհրդի բոլոր անդամների պահվածքը, հանդիպումները, դերակատարումը՝ ո´ր երկրում էլ ապրեն, ո´ր ռեյսով էլ գնացած լինեն։
Մեկը չկա՞ բացատրի հայ ժողովրդին, որ երբ ուրախանում եք ՀԱՊԿ զորավարժությունների չեղարկումով և ՌԴ ռազմաբազայի լուծարման գաղափարով, իսկ արևմուտքից ոչ մեկը ձեզ չի տալիս որևէ անվտանգային երաշխիք (արևմուտքն այդ մասով ազնիվ է), իսկ քո թշնամին քո սահմանների մատույցներում 8 երկրի մասնակցությամբ զորավարժություն է անում ու հետն էլ շեշտում՝ Հայաստանի սահմանին, որը նույնն է, թե՝ Հայաստանի դեմ, նշանակում է, որ քեզ մեծ աղետ է սպասում։
Ու մի օր երբ թուրք-ադրբեջական զորքը կսկսի «խաղաղության Զանգեզուր» բարի անվանումով օպերացիան, չեք էլ հասցնելու հասկանալ, ինչու այսպես եղավ։ Ու վստահ եմ՝ նույնիսկ այն ժամանակ զարմացած հարցնելու են՝ բա Ռուսաստանն ինչո՞ւ չօգնեց, մեզ մենակ թողեց։
Կոչ եմ անում իմ ընկերներին, հանրային մեծ խումբ պարկեշտ պայքարող գործիչներին. ժամանակն է՝ ամեն ինչի մասին խոսել ավելի պարզ ու առանց ավելորդ քաղաքավարության։ Մեզ իրավիճակ փրկելու քիչ ժամանակ է մնացել։ Ու պետք չէ սահմանափակվել միայն վերջին երկու «գաստրոլյոր» նախագահների կամ գործող իշխանության դերակատարմամբ։ Կա´մ պահելու ենք պետություն, կա´մ դիմավորելու ենք աղետը։ Այդ աղետին կնսպաստես քո ակտիվ քայլերո՞վ, թե՞ պասիվ անտարբերությամբ. տարբերությունը պատմական կտրվածքով շատ մեծ չի լինելու։

Завтра, когда в Армении произойдет великая трагедия, один из них вновь будет играть на фортепиано, а другой направит твит
Неужели некому сказать заблудшему пианисту: когда ты – президент и часть твоего народа находится под угрозой геноцида (по формулировке твоего же премьера), то ты не имеешь права играть на фортепиано во время официального визита в другую страну.
Что ты хочешь этим сказать? Что ты беспечен, тебе наплевать на 120 тысяч армян, или направляешь месседж международному сообществу, что все нормально, идет своим чередом?
А единственная значимая вещь, что он делает во время своего официального выступления, – это жалуется на Россию в стране-члене НАТО. Он вообще понимает, что такое государство, что такое катастрофа?
Кажется, мы первое безумное государство. Предыдущий президент, оставив страну на грани катастрофы, тайком удрал из Абу-Даби, а теперь выражает обеспокоенность из уютного Лондона.
Завтра, когда в Армении произойдет великая трагедия, один из них вновь будет играть на фортепиано, а другой направит твит с соболезнованиями собственному народу.
Нужно сделать все, чтобы, когда придет время, была раскрыта роль каждого в этой великой исторической катастрофе. Однажды необходимо выяснить поведение, встречи, роль всех членов Совета Безопасности в дни войны и некоторое время до нее, в какой бы стране они ни жили, каким бы рейсом ни улетели.
Неужели некому объяснить армянскому народу: когда вы радуетесь отмене учений ОДКБ и идее расформирования российской военной базы, и никто на Западе не дает вам никаких гарантий безопасности (Запад честен в этом плане), а твой враг проводит у твоих границ военные учения с участием 8 стран и при этом подчеркивает – на границе с Арменией, что то же самое, что и против Армении, это значит – тебя ждет крупная катастрофа.
И однажды, когда турецко-азербайджанское войско начнет операцию с добрым названием «Зангезур мира», вы даже не успеете понять, почему так произошло. И я уверен, что и удивленно будут спрашивать: а почему Россия не помогла, оставила нас одних?
Призываю своих друзей, большую группу ведущих достойную борьбу общественных деятелей: пора говорить обо всем проще и без лишней вежливости. У нас осталось мало времени, чтобы спасти ситуацию.
И не нужно ограничиваться только ролью двух последних «гастролирующих» президентов или действующей власти. Либо мы сохраним государство, либо столкнемся с катастрофой. Будешь ты способствовать этой катастрофе своими активными действиями или пассивным равнодушием Разница не будет очень большой в историческом разрезе.