Փաշինյանը կրկին թեժացրեց բանավեճը՝ հիմա՞ր, թե՞ դավաճան
Հանրության մի ստվար հատվածի մոտ ժամանակ առ ժամանակ սրվում է բանավեճն այն թեմայի շուրջ, թե արդյոք Նիկոլ Փաշինյանը դավաճա՞ն է, թե՞ պարզապես անգրագետի մեկը: Կա նաև երրորդ տեսակետն, ըստ որի՝ մեկը մյուսին չի խանգարում:
Երեկ ավելի քան 2 ժամ տևած ինքնահարցազրույցով Նիկոլը կրկին թեժացրեց այդ բանավեճը: Ինքնահարցազրույց, որի ժամանակ հարցեր կարդացող, իսկ երբեմն նաև սեփական նախաձեռնությամբ հարցեր տվող աղջնակն անհամեմատ հավասարակշռված էր, պատրաստված, տեղեկացված ու խելացի, քան պետության ղեկավարի դերում հարցերին պատասխանողը:
Նիկոլ Փաշինյանի հարցազրույցը ստանդարտի մեջ էր. լիքը սուտ, դեմագոգիա, մուտիլովկա, մանիպուլյացիա, պոպուլիզմ: Եթե մի բան ստանդարտից դուրս էր, ավելի ճիշտ՝ գերազանցում էր ստանդարտ վիճակը, ապա դա անգրագիտության գերդոզան էր:
Ղարաբաղի հարցի, միջազգային հարաբերությունների, ռուս խաղաղապահների հետագա գործունեության և այլնի մասին նրա տված գնահատականներն այնքան անգրագետ էին, որ նույնիսկ ամոթ է քննարկման առարկա դարձնելը:
Պացիենտը ամեն երրորդ նախադասության մեջ հակասում էր ինքն իրեն: Մի կողմից ասում է, որ խաղաղության պայմանագիր պետք է ստորագրի, որ խաղաղություն բերի, մյուս կողմից հայտարարում, որ այդ պայմանագիրը ստորագրելուց 12 ժամ անց կարող է պատերազմ սկսել:
Նիկոլն այքան է խճճվել ստերի մեջ, որ չի կողմնորոշվում, թե ո՞ր ժամանակվա իշխանության գրպանը գցի իր սեփական պարտությունը: Ըստ նրա՝ Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս է ճանաչվել 1991-ին, 1996-ին, 1998-ին, 2007-ին, Սերժ Սարգսյանի նախագահության ժամանակ:
Փաստորեն ստացվում է, որ դեռ 1991-ից Ղարաբաղը ճանաչվել է Ադրբեջանի մաս, բայց ամբողջ աշխարհը, Ադրբեջանը և Հայաստանը տարիներով բանակցել են ու Ադրբեջանը համառորեն չի վերցրել Ղարաբաղը: Հեյդարին համոզել են, որ Մեղրին վերցնի, չի վերցրել: Իլհամին համոզել են, որ Ղարաբաղը վերցնի, չի վերցրել: Խաղաղապահ են բերել Ղարաբաղ, որ մի կերպ հասկացնեն, որ դա իրենն է ու նոր է գլխի ընկել, այն էլ՝ Նիկոլի միջոցով:
Թե քանի՞ չորքոտանի կհավատա «Ղարաբաղը վաղուց էր հանձնվել Ադրբեջանին» նիկոլական բարբաջանքներին, թողնում ենք անասունների հետազոտություններով զբաղվողների հետազոտությանը:
Ինչ մնում է մուտիլովկաներին ու մյուս բաներին, ապա այստեղ էլ ամեն ինչ ստանդարտի մեջ էր: Ասում է՝ եթե 1998-ին Ղարաբաղը դուրս չթողնվեր բանակցային գործընթացից, ապա հակամարտությունը վաղուց լուծված կլիներ: Նախ ստում է, քանզի Ղարաբաղը բանակցություններին չի մասնակցել մինչև 1998-ը և այդ մասին կա ՀՀ 1-ին նախագահի գլխավոր խորհրդական Ժիրայր Լիպարիտյանի հարցազրույցը: Բացի այդ՝ ինչի՞ հիման վրա է պացիենտը պնդում, որ եթե 1998-ին Ղարաբաղը նստած լիներ բանակցային սեղանի շուրջը, ապա հարցը լուծված կլիներ:
Ի դեպ, Ալիևը հիմա էլ է պնդում, որ ինքը պատրաստ է ղարաբաղցիների հետ շփվել, բայց որպես իր երկրի քաղաքացիներ: Նիկոլն էլ դեմ չէ դրան: Երևի դա նկատի ունի, երբ ասում է, որ հարցը լուծված կլիներ:
Միակ բանը, որ Նիկոլի մոտ մտածված էր ասվում, դա ՀՀ անկախության հռչակագրի դեմ խոսելն է և ակնարկելը, որ ինքը պատրաստվում է այն փոխել: Դա թուրքերի նախապայմանն է, որն ինքն ակնհայտորեն խոստացել է բավարարել: Նրա մյուս խոսքերով արդեն կարող են հոգբույժները զբաղվել: Մեկ գլխում բազմակարծությունը շիզոֆրենիայի նշան է:
Նիկոլով կզբաղվեն նաև այլ ոլորտի մարդիկ, երբ իշխանափոխությունից հետո կգա նրա գործողություններին իրավաքաղաքական գնահատական տալու ժամանակը: Միայն ամբողջական «հերձումը» վերջնական պատասխան կտա բանավեճին:
Հ.Գ. Նիկոլն անտրամադիր էր հարցազրույց տալիս: Մտքի թելը կորցնում էր, պահի տակ դեմքին տալիս էր ցրված արտահայտություն:
Նրա տրամադրությունը բարձրացավ ու աչքերում փայլ հայտնվեց միայն Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի հետ իր շփումների մասին խոսելիս: Նա այնպես էր խոսում Էրդողանի մասին, ինչպես որ որդին կարող է խոսել հոր մասին՝ ակնածանքով, ընդգծված հարգանքով, սպասումով:

Никол снова актуализировал спор о том, он – идиот или предатель
У значительной части общества периодически обостряется спор о том, Никол Пашинян – предатель или попросту невежда. Есть также третья точка зрения, согласно которой одно другому не мешает.
Своим вчерашним интервью самому себе Никол снова актуализировал этот спор. Интервью, в ходе которого зачитывавшая вопросы и иногда даже задававшая их по собственной инициативе девушка была несравнимо более уравновешенной, подготовленной, осведомленной и умной, чем отвечавший на вопрос в статусе главы государства субъект.
Интервью Никола Пашиняна было в рамках уже заданных стандартов: море лжи, демагогии, мутилов, манипуляций и популизма. Если что-то и было вне стандартов, то это сверхдоза невежества.
Его оценки по части Карабахской проблемы, международных отношений, будущего российских миротворцев и остального были настолько неграмотными, что их даже стыдно обсуждать.
Пациент в каждом третьем предложении противоречил самому себе. С одной стороны говорил, что должен подписать мирное соглашение и принести мир, а с другой – заявлял, что через 12 часов после подписания этого соглашения может начаться война.
Никол настолько запутался во лжи, что не может определиться, какой из прежних властей подбросить в карман собственное поражение. Согласно ему, Карабах был признан частью Азербайджана в 1991-ом, 1996-ом, 1998-ом, 2007-ом, в период президентства Сержа Саргсяна.
Фактически, получается, что с 1991-го Карабах был признан частью Азербайджана, но весь мир, Азербайджан и Армения переговаривались на протяжении десятилетий, и Азербайджан упорно не хотел забирать Карабах. Гейдара убеждали взять Мегри, но он отказался. Ильхама убеждали взять Карабах, но он не захотел. Ввели в Карабах миротворцев, чтобы хоть как-то дать понять, что это его территория, и лишь после этого тот догадался об этом, к тому же с помощью Никола.
Сколько же четвероногих поверит в бред Никола о том, что «Карабах уже давно был сдан Азербайджану», оставляем на суд зоологов.
Что касается мутилов и остального, то здесь тоже всё было в рамках стандарта. Говорит, мол, если бы в 1998-ом Карабах не был выведен из переговорного процесса, от конфликт уже давно был бы разрешен. Прежде всего, он лжет, так как Карабах не участвовал в переговорах еще до 1998-го, и на этот счет есть интервью главного советника 1-го президента РА Жирайра Липаритяна. Кроме того, на каком основании пациент утверждает, что если бы Карабах в 1998-ом сидел за переговорным столом, то вопрос был бы решен?
Кстати, Алиев и сейчас говорит, что готов общаться с карабахцами, но как с гражданами своей страны. Никол тоже не против этого. Видимо, именно это он и имеет в виду, говоря, что вопрос был бы разрешен.
Единственное, что у Никола получалось обдуманным, это выступление против Декларации независимости РА и намеки на готовность её изменить. Это предусловие турок, которое он явным образом обещал выполнить. Остальными его высказываниями могут заниматься уже психиатры. Плюрализм мнений в одной голове – это признак шизофрении.
Николом займутся и другие специалисты, когда после смены власти настанет время для политико-правовой оценки его шагов. Окончательный ответ на указанный выше спор даст лишь полное «вскрытие».
P.S. Никол давал интервью без настроения. Он терял нить своих мыслей, принимал рассеянное выражение лица.
Его настроение поднялось, а глаза начали блестеть, лишь когда он заговорил о своих контактах с президентом Турции Эрдоганом. Он говорил об Эрдогане так, как это мог делать рассказывающий об отце сын – с восхищением, подчеркнутым уважением, ожиданием.