Ումի՞ց է բողոքում «ռազմահայրենասեր» Փաշինյանը
Կառավարության երեկվա նիստին Նիկոլ Փաշինյանը հանրահավաք էր անում․․․ Փաշինյան Նիկոլի դեմ։ Նա մտել էր «ռազմահայրենասեր» գործչի դերի մեջ։ Բայց դա ընդամենը դեր էր, քանզի հակառակ դեպքում նա պետք է ընդուներ իր խայտառակ քաղաքականության լիակատար տապալումը և հրաժարական տար։
Նիկոլ Փաշինյանը երեկ, նոր–նոր Ամերիկա հայտնաբերածի կեցվածքով, հայտարարեց, որ Ադրբեջանն ուզում է Ղարաբաղում հայերի ցեղասպանություն կազմակերպել, որ ուժ կամ ուժի սպառնալիք է կիրառում, որ ագրեսիվ է, որ․․․
Խնդիրն այն է, որ Ալիևն այդպիսին է եղել միշտ, Ադրբեջանն ուզում է Ղարաբաղը հայազրկել միշտ։ Դրա մասին եղել են բաց հայտարարություններ, արվելի կոնկրետ՝ գործողություններ։ Այսինքն՝ այնպես չէ, որ Ալիևի հռետորաբանությունը նոր է փոխվել և Ղարաբաղն ու Հայաստանը գրավելու նրա ծրագիրը նոր է ի հայտ եկել։ Այլ հարց է, որ Փաշինյան Նիկոլն է դա նոր նկատում կամ ցույց տալիս, թե, իբր, նոր է նկատել։
Ալիևի ագրեսիվությունը և ախորժակի մեծությունը պայմանավորված է Նիկոլով։ Ինչպես հայտնի է, Պրահայում Նիկոլն ընդունել է, որ Ղարաբաղն Ադրբեջանինն է։ Այդ գիծն, ի դեպ, Նիկոլի ու իր թիմակիցների կողմից քարոզվում է 2020–ի նոյեմբերի 9–ից սկսած ու է՛լ ավելի ագրեսիվ ձևով դա քարոզվել է վերջին շրջանում։
Պրահայի համաձայնութունների մասին Ալիևը հայտարարեց Աստանայում՝ Նիկոլի ու Պուտինի ներկայությամբ։ Նիկոլը նրան չհակադարձեց։ Ալիևի խոսքն ավելի շատ ուղղված էր Պուտինին՝ «Նիկոլը համաձայնել է, որ Ղարաբաղն Ադրբեջանինն է, այնպես որ ՌԴ–ն թող չմտնի մեր արանքը և Ղարաբաղի հարցը փորձի չլուծված համարելով պահել իր զորքը» թեմայով։
Մոսկվան դրանից հետո ստիպված էր բացել խաղաքարտերը։ Սոչիում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպմանը Ղարաբաղյան հակամարտության Վաշինգտոնյան պլանը Կրեմլին գոնե ժամանակավորապես հաջողվեց «ջրել» կամ սառեցնել։
ՌԴ–ն ու Իրանը շատ մատչելի ձևով բացատրեցին Նիկոլ Փաշինյանին, որ ինքը եթե ուզի էլ, ապա չի կարող Ղարաբաղը հանձնել Ադրբեջանին ու ստիպեցին նրան հետ քաշվել Վաշինգտոնյան պլանից։ Ահա թե ինչու է Նիկոլը հիշել, որ Ադրբեջանն ուզում է Ղարաբաղում հայերի ցեղասպանություն իրականացնել․ Իրանն ու Ռուսաստանն են ստիպել։ Ուրիշ բան պետք չէ փնտրել։ Այլապես եթե Նիկոլը եկած լիներ այդ տեսակետին, ապա պետք է զուգահեռաբար նաև հայտարարեր, որ հրաժարվում է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը իրավունքներից ու անվտանգությունից բխեցնելու իր հայեցակարգից ու հայտարարեր, որ Արցախը չի կարող Ադրբեջանի կազմում լինել, քանզի հայերն այդ դեպքում կենթարկվեն ցեղասպանության։ Իսկ նա այդ մասին չասաց։ Ասաց, որ Ադրբեջանն ուզում է ցեղասպանել հայերին, բայց ինքը համառորեն գնալու է «խաղաղության» օրակարգի ուղղությամբ։ Այդքան բան։

На кого жалуется «военно-патриотичный» Пашинян?
В ходе вчерашнего заседания правительства Никол Пашинян проводил митинг… против Пашинян Никола. Он вошел в роль «военно-патриотического» деятеля. Однако это была всего лишь роль, иначе он должен был признать полный крах своей позорной политики и подать в отставку.
Вчера Никол Пашинян, в позе только что открывшего для себя Америку, заявил, что Азербайджан хочет организовать геноцид армян Карабаха, что он применяет силу или угрозу силой и что он агрессивен…
Проблема в том, что Алиев всегда был таким, и Азербайджан всегда хотел изгнать армян Арцаха. На этот счет были как открытые заявления, так и конкретные шаги. То есть не так, что риторика Алиева только что изменилась, а его планы по захвату Карабаха и Армении стали известны лишь накануне. Другой вопрос, что Пашинян Никол заметил это или демонстрирует, что заметил, лишь недавно.
Агрессивность Алиева и рост его аппетита обусловлен Николом. Как известно, в Праге Никол признал, что Карабах принадлежит Азербайджану. Кстати, Никол и его соратники пропагандируют эту линию с 9 ноября 2020-го, и еще более агрессивно продвигают ее в последнее время.
О соглашениях в Праге Алиев заявил в Астане, в присутствии Никола и Путина. Никол ему не возразил. Слова Алиева скорее были адресованы Путину – на тему «Никол согласился, что Карабах – это Азербайджан, так что пусть РФ не вмешивается и не пытается удерживать в Карабахе свои войска, считая конфликт нерешенным».
После этого Москва была вынуждена раскрыть карты. На трехсторонней встрече в Сочи Кремлю удалось временно обнулить или хотя бы заморозить Вашингтонский план урегулирования Карабахского конфликта.
РФ и Иран в доступной форме объяснили Николу Пашиняну, что он не может сдать Карабах Азербайджану даже при большом желании, и заставили его отступить от Вашингтонского плана. Вот почему Никол вспомнил, что Азербайджан хочет осуществить геноцид армян Карабаха. Сделать это его заставили Иран и Россия. Ничего другого искать не нужно. Иначе, если бы Никол сам пришел к этой мысли, то заодно он должен был заявить, что отказывается от своей концепции выведения статуса Нагорного Карабаха из гарантий прав и безопасности местных армян, и признать, что Арцах не может быть в составе Азербайджана, так как армяне в этом случае подвергнутся геноциду. Однако он об этом не сказал. Он лишь заявил, что Азербайджан хочет подвергнуть армян геноциду, но он упорно будет идти в направлении повестки «мира». Всего лишь.