Աշխարհը փոխվում է` ստեղծելով նոր իրողություններ, առաջ բերելով նոր մարտահրավերներ
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ԵԽԽՎ-ում ԱԺ պատվիրակության անդամ Արմեն Գեւորգյանը հոկտեմբերի 27-ին Ստրասբուրգում ելույթ է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի 43-րդ լիագումար նիստում: ՀՀ ազգային ժողովը ներկայացրել է պատգամավորի ելույթն ամբողջությամբ.
«Նախ, որպես Խորհրդարանական վեհաժողովի տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների հարցերով հիմնական զեկուցող, կցանկանայի պատրաստակամությունս հայտնել մեր կազմակերպության ինստիտուտների միջեւ տեղական ժողովրդավարության խնդիրներին առնչվող ամենաարդյունավետ եւ արդյունքահեն համագործակցությանը նպաստելու հարցում: Քաջատեղյակ եմ Կոնգրեսի կարեւորությանն ու դերին` ելնելով Հայաստանի կառավարության անդամի իմ նախկին փորձից:
Հարգելի' գործընկերներ, աշխարհը փոխվում է` ստեղծելով նոր իրողություններ եւ առաջ բերելով նոր մարտահրավերներ: Այս հարցերը քննարկվում են կա'մ համաշխարհային մակարդակում, կա'մ էլ` ազգային: Մինչդեռ հասարակ մարդկանց կյանքում հիմնական փոփոխությունները տեղի են ունենում տեղական մակարդակում: Կյանքի որակն առաջին հերթին փոխակերպվում է համայնքներում: Մարտահրավերները, որոնց բախվել ենք վերջին տասնամյակում, ինչպես նաեւ եվրոպական անվտանգության ամբողջ ճարտարապետության խորը վերափոխումը, ընդհանուր առմամբ թուլացնում են ամբողջ եվրոպական մայրցամաքում բարեկեցիկ եւ ապահով ապագայի նկատմամբ լավատեսությունը: Թե' ներքին, թե' արտաքին սպառնալիքները, եւ երբեմն էլ` կառավարությունների դանդաղ արձագանքը դրանց, նվազեցնում են հասարակության վստահությունը ժողովրդավարական կառավարման ինստիտուտների արդյունավետության նկատմամբ: Շատ հաճախ որոշ պետությունների հանդեպ վերաբերմունքում եւ նրանց հետ հարաբերություններում ականատես ենք լինում մարդու իրավունքների պաշտպանության չափանիշների եւ օրենքի գերակայության ակնհայտ ու անընդունելի փոխզիջումների, որոնք պայմանավորված են աշխարհաքաղաքական առաջնահերթություններով եւ շահերով: Պետք է ընդունենք, որ դա թուլացնում է մեր արժեհամակարգը, որին բոլորս պետք է անվերապահորեն հավատարիմ մնանք: Մյուս «նոր նորման», իմ կարծիքով, այն է, որ որոշ երկրներում համապետական ընտրությունները ճանապարհ են հարթում, այսպես կոչված, «մեծամասնության դիկտատուրայի» ձեւավորման համար, որն այնուհետ օգտագործում է իր կասկածելի ժողովրդավարական լիազորությունները, որպեսզի պահանջի տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների լիակատար հավատարմությունը:
Գործընկերնե'ր, այս օրերին հետեւելով Կոնգրեսի քննարկումներին` կրկին համոզվեցի, որ միայն իրական եւ մարդկանցից չկտրված տեղական ժողովրդավարությունն է, որ կարող է օգնել պահպանելու այդ նույն մարդկանց հավատը ժողովրդավարական ինստիտուտների արդյունավետության նկատմամբ: Այն կարող է օգնել հաղթահարելու վերջին մի քանի տարիներին պոպուլիզմի կողմից առաջացրած ժողովրդական կառավարման համակարգի ցնցումները:
Տեղական ժողովրդավարության ինստիտուտները պետք է շարունակեն մնալ արդարության եւ քաղաքացիների հավասար մասնակցության սկզբունքների հավատի պատվարները` ապահովելով հանրային բարիքների եւ ռեսուրսների արդար ու թափանցիկ բաշխումն այն դժվարին պայմաններում, որտեղ այս օրերին հայտնվել են մեր պետություններից շատերը:
Եզրափակելով խոսքս` կարծում եմ, որ, ելնելով վերը նշվածից, պետք է հատուկ ուշադրություն դարձնել տեղական ժողովրդավարության դերին եւ կարեւորությանը Եվրոպայի խորհրդի պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարների չորրորդ գագաթնաժողովի շրջանակում: Գագաթնաժողովը կարող է նաեւ նոր համաեվրոպական դիսկուրս մեկնարկել տեղական ժողովրդավարության զարգացման եւ ամրապնդման հարցերի շուրջ` տարբեր դերակատարների մասնակցությամբ, ինչպիսիք են` Եվրոպայի խորհուրդը, Եվրոպական խորհրդարանը, Եվրոպական հանձնաժողովը, Տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսը, Եվրոպական տարածաշրջանների վեհաժողովը, Եվրոպական տարածաշրջանների հանձնաժողովը, ինչպես նաեւ` այլ համապատասխան եւ շահագրգիռ հաստատություններ ու կազմակերպություններ»:

Мир меняется, создавая новые реалии и выдвигая новые вызовы
Депутат НС от фракции «Армения», член делегации НС в ПАСЕ Армен Геворгян 27 октября в Страсбурге выступил на 43-м пленарном заседании Конгресса местных и региональных властей Совета Европы.
Депутат в своей речи отметил:
«Во-первых, как основной спикер Парламентской ассамблеи по вопросам местных и региональных властей, хотел бы выразить готовность способствовать максимально эффективному и плодотворному сотрудничеству между институтами нашей организации по вопросам местной демократии. Я хорошо осознаю важность и роль Конгресса, исходя из моего предыдущего опыта в качестве члена правительства Армении.
Уважаемые коллеги, мир меняется, создавая новые реалии и выдвигая новые вызовы. Эти вопросы обсуждаются либо на глобальном, либо на национальном уровне. Между тем основные изменения в жизни простых людей происходят на местном уровне. Качество жизни сначала трансформируется в общинах.
Вызовы, с которыми мы столкнулись в последнее десятилетие, а также глубокая трансформация всей архитектуры европейской безопасности в целом ослабляют оптимизм в отношении благополучного и безопасного будущего на всем европейском континенте. Как внутренние, так и внешние угрозы, а иногда и медленная реакция на них со стороны правительств, снижают доверие общества к эффективности институтов демократического управления.
Очень часто в отношении к некоторым государствам и в отношениях с ними мы наблюдаем явные и неприемлемые компромиссы стандартов защиты прав человека и верховенства права, обусловленные геополитическими приоритетами и интересами. Мы должны признать, что это ослабляет нашу систему ценностей, которой мы все должны безоговорочно придерживаться. Еще одна «новая норма», на мой взгляд, состоит в том, что в некоторых странах общенациональные выборы прокладывают путь к формированию так называемой «диктатуры большинства», которая затем использует свои сомнительные демократические полномочия для требования полной лояльности местных и региональных властей.
Уважаемые коллеги, следя за дискуссиями в ходе сессии в эти дни, я еще раз убедился, что только настоящая и не оторванная от народа местная демократия может способствовать поддержанию веры этих самых людей в эффективность демократических институтов. Это может помочь преодолеть потрясения народного управления, вызванные популизмом в последние несколько лет.
Институты местной демократии должны и впредь оставаться оплотом веры в принципы справедливости и равноправного участия граждан, обеспечивая справедливое и прозрачное распределение общественных благ и ресурсов в тех непростых условиях, в которых в эти дни оказались многие наши государства.
Завершая свое выступление, считаю, что, исходя из вышеизложенного, следует уделить особое внимание роли и значению местной демократии в рамках Четвертого Саммита глав государств и правительств Совета Европы. Саммит может также запустить новый общеевропейский дискурс о развитии и укреплении местной демократии с участием различных акторов, таких как Совет Европы, Европейский парламент, Европейская комиссия, Конгресс местных и региональных властей, Ассамблея европейских регионов, Европейская комиссия регионов, а также другие соответствующие и заинтересованные учреждения и организации».