Կուբա, Պերու, Գամբիա և այլն. Հայաստանի բանտերում պահվում է 135 օտարերկրացի դատապարտյալ
Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներում պահվում է 135 օտարերկրացի: Տեղեկությունը Sputnik Արմենիայի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնում են ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայությունից։
Հայաստանի բանտերում պահվում են Ռուսաստանի, Վրաստանի, Ղազախստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի, Թուրքմենստանի, Սիրիայի, Իսրայելի, Իրանի, Լիբանանի, Մոլդովայի, Թուրքիայի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Հունաստանի, Հնդկաստանի, Պերուի, Կուբայի, Բրազիլիայի, Գամբիայի, Գվատեմալայի, Հյուսիսային Մակեդոնիայի և Դոմինիկյան Հանրապետության քաղաքացիներ: Դատապարտված օտարերկրացիների թվում կան նաև երկքաղաքացիություն ունեցող անձինք` Վրաստան և ՌԴ, Թուրքիա և Վրաստան, Բուլղարիա և ՌԴ, Լիբանան-Վենեսուելա։
Նշենք, որ Հայաստանի տարածքում գործող 10 քրեակատարողական հիմնարկներում (ՔԿՀ-ներում) պահվում է ընդհանուր առմամբ 2300 մարդ։
Քրեակատարողական ծառայությունից հիշեցրել են, որ 2022 թվականի հունվարի 1-ից երկու բանտ է փակվել Կոշ գյուղում և Հրազդան քաղաքում: Դրա հետ մեկտեղ ՀՀ արդարադատության նախարարությունն ընդլայնում է այլընտրանքային պատիժների (պրոբացիայի) համակարգը։ Այդ նպատակով պրոբացիոն ծառայության բյուջեն 530-ից ավելացել է մինչև 773 մլն դրամ (մոտ 1,6 մլն դոլար), հսկողության տակ գտնվող անձանց համար գնվում են էլեկտրոնային թևնոցներ, ծառայության կընդունվի 50 նոր աշխատակից:

В тюрьмах Армении содержaтся 135 осужденных иностранцев – Минюст
В уголовно-исполнительных учреждениях Армении содержатся 135 иностранцев. Об этом сообщила уголовно-исполнительная служба в ответ на письменный запрос «Sputnik Армения».
В армянских тюрьмах содержатся граждане России, Грузии, Казахстана, Таджикистана, Узбекистана, Туркмении, Сирии, Израиля, Ирана, Ливана, Молдовы, Турции, США, Франции, Германии, Греции, Индии, Перу, Кубы, Бразилии, Гамбии, Гватемалы, Северной Македонии и Доминиканской республики. Есть среди осужденных иностранцев и люди с двойным гражданством – Грузии и РФ, Турции и Грузии, Болгарии и РФ, Ливана и Венесуэлы.
Отметим, что в 10 уголовно-исполнительных учреждениях (УИУ), действующих на территории Армении, содержатся в общей сложности 2300 человек.
Минюст напомнил, что с 1 января 2022 года закрылись 2 тюрьмы – в селе Кош и городе Раздан. Наряду с этим, министерство расширяет систему альтернативных наказаний (пробации). Для этого бюджет на пробационную службу был увеличен с 530 до 773 млн драмов (около $1,6 млн). В частности, для лиц под наблюдением закупаются электронные браслеты, а на службу будет принято 50 новых сотрудников.