ԱՄՆ–ն այս տարի ֆինանսական օգնություն չի՞ տրամադրի Արցախին
ԱՄՆ Կոնգրեսի ֆինանսական հատկացումների կոմիտեի պետական և արտասահմանյան գործերով ենթահանձնաժողովը հավանություն է տվել արտաքին ֆինանսական հատկացումների օրինագծին՝ համաձայն որի 2012–ին Հայաստանին նախատեսվում է տրամադրել 40 մլն դոլարի չափով ֆինանսական օգնություն։
Ամերիկայի Հայ ազգային կոմիտեից հայտնում են, որ օրինագիծը չի ենթադրում ֆինանսական օգնություն Լեռնային Ղարաբաղին։ Մինչ այդ ամեն տարի Լեռնային Ղարաբաղին հատկացվում էր մարդասիրական օգնություն։ Կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնեն նամակով դիմել է Կոնգրեսին՝ առաջարկելով Հայաստանին տրամադրել 60 մլն դոլար, իսկ ԼՂՀ–ին՝ 10 մլն, որպեսզի Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև պահպանվի ռազմական ուժերի հավասարակշռությունը։

США не предоставит в этом году гуманитарную помощь Арцаху?
Подкомитет по государственным и зарубежным операциям Комитета по ассигнованиям Конгресса США одобрил законопроект по внешним ассигнованиям, по которому в 2012 финансовом году планируется предоставить Армении помощь в размере $40 млн.
Как передает «Регнум» со ссылкой  на сообщение  Армянского национального комитета Америки (АНКА), гуманитарная помощь Нагорному Карабаху законопроектом не предусмотрена. До этого ежегодно НКР отчислялась гуманитарная помощь. Конгрессмен Френк Паллоне - сопредседатель группы поддержки Армении в Конгрессе  - обратился с письмом конгрессменам, предлагая выделить Армении не менее $60 млн, а НКР - $10 млн, сохраняя паритет военной помощи Армении и Азербайджану. Подкомитет оставил без изменения принятую еще в 1992 году 907-ю поправку Акта содействия свободе, согласно которому, у Азербайджана требуется прекратить блокаду Армении и НКР.